SoftwareWirtualne zeszyty

    Wirtualne zeszyty

    Wakacje minęły, czas powrócić do nauki. Dzięki wirtualnym notatnikom łatwo uporządkujesz wszystkie zapiski i będziesz miał do nich dostęp z każdego miejsca na świecie.

    Wirtualne  zeszyty

    Proponujemy dwa programy wspomagające naukę. Pierwszy, o nazwie Evernote, to aplikacja wieloplatformowa, którą trzeba zainstalować na komputerze. Program synchronizuje dane z internetem i pozwala łatwo przechowywać, zarówno na dysku, jak i na serwerze internetowym, dane dowolnego typu: teksty, obrazki, filmy, strony WWW, odsyłacze itp. Drugim prezentowanym w artykule programem jest aplikacja-usługa online o nazwie Springpad. Tego programu nie musisz instalować na dysku. Do korzystania z niego potrzebujesz jedynie przeglądarki.

    Evernote – twoje notatki zawsze z tobą

    Evernote (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy) jest programem dostępnym na wszystkie współczesne wersje Windows (XP/Vista/7), program jest dostępny również na platformę Mac OS X oraz różne systemy mobilne (iOS, Android, Blackberry, Windows Mobile). Z założenia aplikacja jest narzędziem do tworzenia i edycji notatek, które potem mogą być przesyłane na serwer, a następnie synchronizowane z twoimi innymi komputerami, telefonami, tabletami itp. W bezpłatnej wersji programu przestrzeń online na twoje notatki wynosi 60 MB, co dla informacji tekstowych wystarczy aż nadto.

    Krok 1

    Instalacja programu Evernote przebiega standardowo, po jej uruchomieniu musisz jedynie potwierdzać kolejne etapy kreatora instalacji. Gdy instalacja się zakończy, program uruchomi się automatycznie. W oknie powitalnym Evernote kliknij odnośnik Załóż darmowe konto Evernote teraz.

    Krok 2

    Zobaczysz okno Rejestracja do Evernote. Wypełnij w nim formularz rejestracyjny (obowiązkowe są tylko pola oznaczone gwiazdką), zaznacz pole wyboru Zaakceptuj nasze Warunki użytkowania i potwierdź, że masz co najmniej 13 lat i kliknij przycisk Rejestracja.

    Obraz

    Krok 3

    Po przesłaniu formularza rejestracyjnego zobaczysz główne okno programu. Jest podzielone na trzy części. Po lewej stronie jest widoczny panel nawigacyjny pozwalający łatwo wybrać konkretny notatnik, jak również wyszukiwać notatki względem ich atrybutów (tekst, zdjęcia itp.) bądź słów kluczowych. Środkowa część okna to lista notatek w aktualnie wybranym notatniku. Bezpośrednio po instalacji widoczna jest tu tylko jedna pozycja notatki powitalnej. Po prawej stronie znajduje się obszar, w którym wyświetlana jest treść aktualnie zaznaczonego elementu na liście notatek.

    Obraz

    Krok 1

    Kliknij przycisk Nowa notatka widoczny na poziomym pasku narzędziowym wzdłuż górnej krawędzi okna programu. Wyświetlone okno z podpowiedzią zostanie zamknięte, gdy na nim klikniesz. Zacznij od wprowadzenia tytułu w pole Kliknij, aby wpisać tytuł. Poniżej wpisujesz treść notatki. Jeżeli nie wprowadzisz tytułu, będzie on automatycznie utworzony z kilku pierwszych wyrazów notatki. Nie musisz zapisywać notatki, będzie zachowana automatycznie i również automatycznie zsynchronizowana z twoim kontem online.

    Obraz

    Krok 2

    Nad obszarem roboczym notatki widoczny jest pasek narzędzi edytorskich – możesz wybrać czcionkę, jej wielkość, styl, formatowanie itp. – tak jak w każdym edytorze tekstowym. Chcąc wstawić obrazek do notatki, możesz się posłużyć schowkiem systemowym – kopiujesz obrazek ze źródła, używając skrótu klawiszowego [Ctrl]+[C], a następnie klikasz w obszarze roboczym notatki i wklejasz obrazek używając skrótu klawiszowego [Ctrl]+[V].

    Krok 3

    Uwaga! Jeżeli chciałeś napisać wyraz zawierający polską literę „ń” i zamiast tej litery pojawiło się okno kolejnej, nowej notatki – zapoznaj się z ramką „Wyłącz, zanim napiszesz”.

    Wyłącz, zanim napiszesz

    Evernote ma polskojęzyczny interfejs, ale autorzy nie ustrzegli się kolizji jednego ze standardowych skrótów klawiszowych ze skrótem w polskiej klawiaturze programisty, koniecznym do wpisania polskiej litery „ń”. W standardowo skonfigurowanym Evernote zamiast litery „ń” pojawi się okno nowej notatki. Oto, jak wyłączyć tę niedogodność:

    Krok 1

    W oknie głównym Evernote’a wybierz z menu Narzędzia pozycję Opcje.

    Obraz

    Krok 2

    W oknie Opcje uaktywnij kartę Skróty klawiszowe i albo usuń skrót z pola Nowa notatka, klikając X widoczny po prawej stronie, albo zmień skrót na taki, który nie koliduje z żadną metodą wprowadzania polskich znaków. Kliknij OK, by zatwierdzić zmiany. Od tej pory napisanie np. wyrazu „słoń” nie spowoduje żadnych komplikacji.

    Obraz

    Springpad – notatki zupełnie online

    Springpad nie jest programem instalowanym na dysku komputera. Jest to aplikacja działająca w chmurze. Do korzystania z niej potrzebujesz jedynie dowolnego urządzenia wyposażonego w przeglądarkę WWW i podłączonego do internetu. Celowo użyliśmy zwrotu „dowolne urządzenie”. Oczywiście najczęściej będzie to komputer, ale równie dobrze może to być smartfon, tablet, czy nawet telewizor z funkcją dostępu do internetu. W naszym warsztacie pokażemy, jak korzystać ze Springpada za pomocą komputera i przeglądarki Firefox.

    Krok 1

    Uruchom przeglądarkę internetową i przejdź na stronę www.springpad.com. Zobaczysz powitalną stronę usługi Springpad. Kliknij przycisk Get Springpad lub kliknij Create an Account i przejdź od razu do kroku 4. Tę drugą metodę polecamy tym użytkownikom, którzy nie będą używać Springpada mobilnego.

    Obraz

    Krok 2

    Na kolejnej stronie, klikając odpowiednią kartę, wybierasz Springpada dopasowanego do odpowiadającej ci platformy systemowej. W warsztacie pokazujemy korzystanie z wersji pecetowej, czyli przez przeglądarkę. Wybierz zatem kartę WEB.

    Obraz

    Krok 3

    Wyświetli się strona z obrazkiem prezentującym Springpada w działaniu, kliknij widoczny po prawej stronie przycisk REGISTER NOW, by przejść do procesu rejestracji.

    Obraz

    Krok 4

    Zobaczysz prosty formularz rejestracyjny. Wypełnij kolejno pola zaznaczone żółtym kolorem (e-mail oraz hasło; pola te są obowiązkowe). Imienia i nazwiska (białe pola) nie musisz podawać. Po wypełnieniu formularza kliknij Let's Get Started!. Uwaga! Jeżeli korzystasz z Gmaila (bądź innych usług Google wymagających uwierzytelnienia, czyli takich, do których wymagane jest posiadanie własnego konta), Yahoo, Twittera lub Facebooka i masz w którymkolwiek z tych serwisów własne konto, możesz się zalogować do Springpada, używając danych z już posiadanego konta.

    Obraz

    Krok 5

    Poczekaj, aż aplikacja online zostanie zainicjowana. Po krótkiej chwili (kilka sekund) pojawi się na ekranie okno powitalne, w którym możesz wybrać motyw graficzny twojego notatnika online, zaznaczając kliknięciem którąkolwiek z miniatur widocznych pod napisem Select a home theme.

    Obraz

    Krok 6

    Okno powitalne pełni jeszcze funkcje związane z edycją profilu. Po prawej stronie masz możliwość zmiany domyślnie nadawanej twojej nazwy użytkownika (pole Username; nazwa domyślna jest tworzona na podstawie adresu e-mailowego podanego przez ciebie podczas rejestracji) oraz przypisania do twojego konta graficznego awatara. Jeżeli chcesz dodać awatara do swojego konta Springpad, wybierz plik graficzny po kliknięciu przycisku Przeglądaj, a następnie prześlij ten plik na serwer Springpada, klikając Upload it!. Niezależnie od tego, czy edytujesz profil, czy też nie, kliknij Next, by kontynuować.

    Obraz

    Krok 7

    Zostanie uruchomiony krótki przewodnik po interfejsie Springpada. Najpierw, w oknie Your Springpad Home zobaczysz anglojęzyczny opis ikon programu widocznych w twojej przestrzeni roboczej, a następnie – po kliknięciu przycisku Next – slajd prezentujący elementy nawigacyjne Springpada. Kliknij Let's Get Started!.

    Obraz

    Krok 8

    W oknie przeglądarki zobaczysz interfejs twojego Springpada. Zwróć uwagę na widoczny po lewej stronie napis Confirm your account. Musisz potwierdzić proces rejestracji. Odbierz pocztę z adresu, który podałeś w trakcie rejestracji, i kliknij link potwierdzający w e-mailu otrzymanym od serwisu Springpad.

    Obraz

    Krok 1

    Po potwierdzeniu rejestracji powrócisz do głównego interfejsu Springpada. Powinieneś widzieć cztery ikonki:
    All My Stuff – kliknięcie tej ikony wyświetli wszystkie elementy zgromadzone w wirtualnym notatniku w jednym oknie.
    Friends Stuff – Springpad umożliwia wymianę notatek ze znajomymi. Jeżeli twój znajomy również zarejestruje się w tej usłudze i upubliczni jakąś notatkę, znajdziesz ją po kliknięciu tej właśnie ikonki.
    My First Notebook – ikona reprezentująca twój pierwszy, automatycznie tworzony notatnik.
    + za pomocą tej ikony możesz dodawać nowe notatniki do Springpada.

    Obraz

    Krok 2

    Zacznijmy od zmiany nazwy standardowego notatnika, np. na Mój notatnik. Naprowadź kursor myszy na ikonę My First Notebook. Zostanie nieznacznie powiększona, a w dolnym prawym rogu ikony pojawi się symbol klucza. Kliknij go.

    Obraz

    Krok 3

    W oknie Edit "My First Notebook" wpisz nową nazwę notatnika w pole Name. Możesz wybrać motyw tła dla tego notatnika, klikając wybraną ikonę z wzorem graficznym. Zwróć uwagę na wpis widoczny pod napisem Sharing Zdanie This notebook is currently private oznacza, że ten notatnik nie jest dostępny dla nikogo poza tobą. Możesz go jednak upublicznić, klikając Make it public!. W dolnym lewym rogu okna widoczny jest jeszcze odsyłacz Delete this notebook pozwalający na trwałe usunięcie edytowanego aktualnie notatnika. Po zmianie nazwy i ewentualnej zmianie tła kliknij Done.

    Obraz

    Krok 1

    Kliknij ikonę notatnika – w naszym przykładzie Mój notatnik. Zobaczysz okno notatnika, w którym po lewej stronie widoczne są kategorie elementów, a centralną część zajmuje pusty jeszcze obszar roboczy. Kliknij ikonę + widoczną na pasku tytułowym okna notatnika. Pojawi się menu, z którego wybierasz, jakiego typu element chcesz dodać do notatnika: Add a Note – notatkę, Add a Task – zadanie do zrobienia, lub Look it up – element do odnalezienia. Kliknij Add a Note.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Zobaczysz okno edycyjne notatki. Na pasku narzędziowym masz podstawowe narzędzia edycyjne (formatowanie tekstu, styl czcionki itp.). Po napisaniu notatki zapisz ją, klikając Save. Oprócz tego możesz dodać do notatki załączniki (zdjęcia, wideo, linki itp.) – wystarczy, że klikniesz + add obok napisu Attachments. Natomiast w grupie Quick Links widoczne są odnośniki pozwalające na szybki wydruk notatki – Print note, oraz wysłanie notatki pocztą elektroniczną – Send via email.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Po zapisaniu notatka będzie widoczna w twoim notatniku w grupie Everything lub w nowo powstałej (po utworzeniu pierwszej notatki) grupie Note. Aby edytować utworzoną notatkę, wystarczy kliknąć link stanowiący jednocześnie tytuł notatki. Jeżeli będziesz chciał powrócić do okna głównego Springpada, kliknij ikonę Home widoczną na górze lewej krawędzi okna przeglądarki.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie