A A A

Wirtualne Windows 10

PC Format 12/2014
Zanim nowy Windows trafi na półki sklepów, minie jeszcze sporo czasu. Jednak już dziś mamy możliwość zapoznania się z jego nowościami dzięki udostępnionej wersji Technical Preview. Aby jednak nie ryzykować konfliktu z obecnie używanym systemem, wypróbujemy go bezpiecznie w wirtualnym środowisku. Robert Szyszka

Program w wersji testowej, alfa, beta czy RC, zarówno aplikacja, jak i system operacyjny, to produkt jeszcze nieukończony. Instalacja takiego narzędzia wiąże się zawsze z ryzykiem utraty danych bądź dostępu do komputera, szczególnie, gdy instaluje się system. Nie zawsze jednak można poświęcić dodatkowy komputer tylko po to, by sprawdzić, jak będzie działał nowy Windows. Udostępniona do testów pierwsza wersja Windows 10 wzbudza powszechne zainteresowanie. Zwłaszcza po mało przyjaźnie przyjętej Ósemce. Każdy chce wiedzieć, czy producent powrócił do sprawdzonych rozwiązań, czy nadal lansuje nowe. Jak jednak zapoznać się z nowym systemem, by nie ryzykować awarii komputera? Jest na to sposób. Trzeba skorzystać ze środowiska wirtualnego.

Przygotowanie maszyny wirtualnej VirtualBox

Do instalacji Windows 10 użyjemy tzw. wirtualnej maszyny VirtualBox. To bezpłatne środowisko doskonale poradzi sobie z kontrolą nad nowym systemem. Instalator VirtualBoksa znajdziesz na naszej płycie.


Po zainstalowaniu VirtualBoksa uruchom go i kliknij przycisk New na pasku narzędzi. W pole Name wpisz nazwę wirtualnej maszyny. Najlepiej taką, by łatwo było zidentyfikować, co będzie zainstalowane, np. Windows 10 Technical Preview. Na liście Type ustaw Microsoft Windows i rozwiń listę Version. W zależności od tego, jaki wariant systemu pobrałeś, wskaż 32- bądź 64-bitową wersję Windows 8.1, np. Windows 8.1 64bit. Kliknij przycisk Next.



Korzystając z suwaka, ustaw minimum 2  GB wirtualnej pamięci RAM. Wprawdzie dziesiątka potrzebuje tylko jednego gigabajta, ale dzięki temu będzie działała wydajniej. Kliknij Next.


Na kolejnym etapie wybierz opcję Create a virtual hard drive now i kliknij przycisk  Create, program utworzy wirtualny napęd. W  następnym oknie nie modyfikuj żadnych opcji, pozostaw typ dysku VDI i  kliknij  Next. W  kolejnym oknie pozostaw wybrany sposób alokacji przestrzeni Dynamically allocated i   kliknij Next. W ostatnim oknie kreatora kliknij przycisk Create. Wirtualny twardy dysk zostanie utworzony.


Po powrocie do głównego okna programu VirtualBox zaznacz utworzony dysk na liście po lewej stronie okna i kliknij przycisk Settings. Grupę General pozostaw bez zmian. Przejdź od razu do grupy System. Parametry na karcie Motherboard dobrane są prawidłowo. Jeżeli nie zrobiłeś tego wcześniej, możesz jeszcze zwiększyć rozmiar przypisanej pamięci operacyjnej. Kliknij kartę Processor i jeżeli to możliwe, zwiększ suwakiem liczbę procesorów.


Przejdź do grupy Display i kliknij kartę Video. Korzystając z suwaka, ustaw największy możliwy rozmiar pamięci karty graficznej Video Memory. Pozostałe opcje pozostaw bez zmian. Kliknij grupę Storage i zaznacz pole Controller: IDE. Dodaj nowy napęd za pomocą niewielkiego przycisku z symbolem kuli ziemskiej z zielonym plusem. W  oknie Question, wciskając przycisk Choose disk, podłącz od razu nośnik z  plikami instalacyjnymi, czyli wskaż pobrany plik ISO z  obrazem systemu Windows 10 (patrz ramka „Skąd pobrać obraz ISO Windows 10”).


Przejdź do grupy  Network,  kliknij kartę Adapter 1. Rozwiń listę Attached to, po czym ustaw na niej pozycję Bridged Adapter. Kliknij OK, by zamknąć okno konfiguracyjne. W oknie głównym dwukrotnie kliknij utworzoną maszynę wirtualną. Instalacja systemu uruchomi się automatycznie.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
11 stycznia 2015, 12:19
Mimo 2gb ram, trzeba jednak włączyć PAE(?) oraz AMD-V, V-tx, nested paging a sieć na NAT.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto