SoftwareWirtuoz klawiatury

    Wirtuoz klawiatury

    Większość operacji w systemie Windows 7 można wykonać za pomocą myszki. Nie zawsze jednak jest to metoda optymalna pod względem szybkości i wygody. Proponujemy kilka trików związanych z wykorzystaniem klawiatury w najnowszym systemie Microsoftu.

    Wirtuoz klawiatury

    Przełączanie się między otwartymi oknami

    Zmodernizowany pasek zadań w Windows 7 oferuje szereg udogodnień ułatwiających zarządzanie otwartymi oknami. Proponujemy kilka sposobów manipulowania okienkami za pomocą paska zadań.

    Krok 1

    Jeżeli masz uaktywniony interfejs Aero, to naprowadzając kursor myszki na ikonę uruchomionego programu wyświetlaną na pasku zadań, spowodujesz wyświetlenie miniatury otwartego okna. Klikając tę miniaturę lub ikonę, otworzysz okno danego programu. To najczęściej stosowany sposób przywracania okien zminimalizowanych do paska zadań, ale do twojej dyspozycji są jeszcze inne metody.

    Krok 2

    Niektóre programy mają wiele okien, np. przeglądarka Internet Explorer może mieć otwartych wiele kart ze stronami, w Wordzie możesz otworzyć wiele dokumentów jednocześnie, a w Eksploratorze Windows – wiele okien z folderami. W takiej sytuacji na pasku zadań zamiast pojedynczej ikony zobaczysz grupę ikon nałożonych jedna na drugą. Kliknięcie takiej grupy spowoduje otwarcie paska z miniaturami okien. Wskazujesz miniaturę kliknięciem lewego przycisku myszy i w ten sposób przywracasz na pulpit potrzebne ci w danej chwili okno.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Istnieje jeszcze alternatywny sposób uaktywniania okna znajdującego się w grupie na pasku zadań w systemie Windows 7. Wciśnij i przytrzymaj klawisz [Ctrl], a następnie klikaj lewym przyciskiem myszy ikonę grupy na pasku. W wyniku klikania będą się pojawiały kolejno na pulpicie okna z danej grupy. Ten sposób przełączania okien, w przeciwieństwie do metod opisanych w poprzednich krokach warsztatu, działa również w systemie z wyłączonym interfejsem Aero.

    Szybki dostęp do programów na pasku zadań

    Na pasku zadań Windows 7 możesz umieszczać skróty do najczęściej używanych programów. Sam proces umieszczania tych skrótów jest bardzo prosty, wystarczy przeciągnąć np. ikonę programu z pulpitu (albo z menu Start) na pasek zadań. Równie szybko możesz wywoływać elementy z paska zadań, posługując się klawiaturą.

    Krok 1

    Pierwszych dziesięć elementów na pasku zadań (nie licząc przycisku wywołującego menu Start ) możesz uaktywnić za pomocą sekwencji klawiszy [Windows]+[numer], w której zamiast [numer], wybierasz klawisz z odpowiednią cyfrą.

    Krok 2

    Możesz dowolnie zmieniać kolejność ikon na pasku zadań (przeciągasz je myszką w nowe miejsce), więc łatwo przygotujesz zestaw dziesięciu najbardziej potrzebnych ikon, które możesz wywoływać za pomocą podanego skrótu klawiszowego.

    Krok 3

    Skoro mowa o skrótach klawiszowych związanych z nowym paskiem zadań Windows 7, nie można pominąć jeszcze jednego triku. Gdy użyjesz skrótu klawiszowego [Windows]+[T], system uaktywni (ale nie uruchomi) pierwszy (z lewej) element na pasku zadań. Teraz każde kolejne wciśnięcie [Windows]+[T] spowoduje przesunięcie podświetlenia ikony w prawo, natomiast [Shift]+[Windows]+[T] przesuwa zaznaczenie w lewo. Alternatywnie po aktywacji pierwszej ikony na pasku możesz zaznaczać kolejne za pomocą klawiszy kursora.

    Krok 4

    Gdy jakikolwiek element na pasku jest zaznaczony (uaktywniony), wciśnięcie klawisza [Spacja] lub [Enter] powoduje uruchomienie danego programu. Jeżeli wciśniesz klawisz [Menu] (umieszczony na klawiaturze najczęściej obok prawego klawisza [Alt]), zobaczysz listę zadań (tzw. jumplist) właściwą dla danego elementu. Natomiast, używając skrótu [Shift]+[F10], powodujesz wyświetlenie menu kontekstowego zaznaczonej ikony.

    Aktywacja menu ostatnio otwartych dokumentów

    W poprzednich wersjach Windows menu Start było wyposażone w element umożliwiający szybkie dotarcie do ostatnio otwieranych plików i dokumentów. W Windows XP element ten nosił nazwę Moje bieżące dokumenty, natomiast w systemie Windows Vista przemianowano go na Bieżące elementy. W Windows 7 producent uznał, że element prowadzący do poprzednio otwieranych plików nie jest już potrzebny w menu Start. Jeżeli jednak podczas pracy z XP byłeś bardzo przywiązany do tego elementu, podpowiemy, jak go szybko przywrócić. Pamiętaj, że do dowolnego elementu menu start możesz się dostać bez używania myszki. Wystarczy [Windows] i klawisze kursora.

    Krok 1

    Kliknij prawym klawiszem myszki menu Start i z menu, które się pojawi, wybierz Właściwości.

    Obraz

    Krok 2

    Upewnij się, że w oknie Właściwości paska zadań i menu Start aktywna jest karta Menu Start, następnie kliknij widoczny w górnej części okna przycisk Dostosuj.

    Obraz

    Krok 3

    W oknie, które zobaczysz, przewiń listę dostępnych ustawień, aż zobaczysz pole wyboru Niedawno używane elementy. Zaznacz je. Oczywiście możesz w tym oknie zmodyfikować według potrzeb inne ustawienia menu Start. Jeśli przedobrzysz, możesz przywrócić standardową konfigurację, klikając przycisk Użyj ustawień domyślnych. Po aktywacji wspomnianego pola wyboru (i ewentualnie innych zmianach) zatwierdź modyfikacje, klikając przycisk OK.

    Obraz

    Krok 4

    Rozwiń menu Start. Po prawej stronie zobaczysz niewidoczny dotychczas element o nazwie Niedawno używane elementy.

    Obraz

    Zarządzanie obszarem powiadomień

    Po prawej stronie paska zadań Windows 7 widoczny jest element znany powszechnie jako zasobnik systemowy bądź obszar powiadomień. W zasobniku tym wyświetlane są ikonki informujące np. o stanie połączenia z siecią, stopniu głośności, zasilaniu, a także będące reprezentantami zainstalowanych w systemie aplikacji. Bezpośrednio w zasobniku na pasku zadań jest wyświetlanych jedynie kilka ikon. Pozostałe umieszczane są w dodatkowej ramce wywoływanej kliknięciem na wyświetlanej na pasku strzałce w górę. Możesz bardzo łatwo zdecydować, które ikony mają być widoczne na pierwszym planie.

    Obraz

    Krok 1

    Załóżmy, że chcesz usunąć (ale nie całkowicie) ikony głośnika, zasilania i sieci, a zastąpić je innymi (znajdującymi się w ramce) ikonami. Kliknij strzałkę w górę, by rozwinąć ramkę z dodatkowymi ikonami obszaru powiadomień.

    Obraz

    Krok 2

    Teraz „chwyć” myszką (trzymając wciśnięty lewy klawisz myszki) ikonę głośnika i przeciągnij ją do ramki (jeżeli ramka się zamknie, przeciągnij ikonę na symbol strzałki, co spowoduje powtórne rozwinięcie ramki z ikonami). Zwróć uwagę, że w trakcie przeciągania ikony głośnika pojawi się w ramce symbol kursora pokazujący, w jakim miejscu będzie umieszczona przenoszona ikona, gdy puścisz przycisk myszy.

    Obraz

    Krok 3

    W analogiczny sposób przeciągasz pozostałe, niepotrzebne ikony z obszaru powiadomień na pasku zadań. Ramka z ikonami zwiększa swój rozmiar dynamicznie, więc nie musisz mieć obaw, że ikony się nie pomieszczą.

    Obraz

    Krok 4

    Jeżeli teraz chcesz przenieść z ramki potrzebne ci ikony na pasek zadań, po prostu przeciągnij je obok zegarka. Samego zegarka nie przeniesiesz do ramki. Pamiętaj o bardzo użytecznym skrócie klawiszowym. Po wciśnięciu [Ctrl]+[Windows]+[B] uaktywnisz okno programu wyświetlającego komunikat w obszarze powiadomień.

    Manipulacja oknami za pomocą klawiatury

    Jeżeli korzystasz z Windows 7, to z pewnością doceniasz wygodę rozmieszczenia okienek na pulpicie za pomocą funkcji Aero Snap. Wystarczy przyciągnąć okno np. do bocznej krawędzi, by wypełniało idealnie połowę ekranu. Jeszcze lepsze sztuczki zrobisz, nie dotykając w ogóle myszy. Otwórz sobie w celach ćwiczebnych dowolne okno, może to być okno folderu czy ulubionej aplikacji. Gdy już okno wyświetli się na pulpicie, wypróbuj kilka następujących kombinacji klawiszy:

    [Windows]+[Spacja] – bardzo przydatny skrót dla każdego, kto korzysta z gadżetów pulpitu systemu Windows. Po wciśnięciu tej kombinacji klawiszy wszystkie otwarte okna programów stają się przezroczyste i można odczytać np. informacje o pogodzie wyświetlane w okienku gadżetu na pulpicie. Okna będą przezroczyste tak długo, jak długo będziesz przytrzymywał te klawisze wciśnięte.

    [Windows]+[strzałka w lewo] – okno zostanie przyciągnięte do lewej krawędzi pulpitu i zajmie lewą połowę ekranu.

    [Windows]+[strzałka w prawo] – jak wyżej, z tą różnicą, że zajęta zostanie prawa połowa ekranu

    [Windows]+[Shift]+[strzałka w lewo] oraz [Windows]+[Shift]+[Strzałka w prawo] – coś dla użytkowników dwóch i więcej monitorów. Za pomocą tej kombinacji łatwo przeniesiesz aktywne okno z jednego monitora na drugi.

    [Windows]+[strzałka w górę] – maksymalizacja okna, aktywne okno zostanie wyświetlone na całym ekranie.

    [Windows]+[Shift]+[strzałka w górę] – okno zostanie rozciągnięte na całą wysokość ekranu, ale nie ulegnie zmianie jego szerokość.

    [Windows]+[Home] – pierwsze użycie tego skrótu spowoduje minimalizację wszystkich otwartych okien z wyjątkiem okna aktywnego. Ponowne użycie skrótu, przywróci na pulpit wszystkie zminimalizowane okna, pozostawiając jednak aktywne okno na wierzchu.

    [Windows]+[M] – minimalizacja wszystkich otwartych okien; w konfiguracji wielomonitorowej skrót ten zminimalizuje okna tylko z ekranu głównego.

    [Windows]+[Shift]+[M] – przywraca wielkość okien zminimalizowanych poprzednim skrótem.

    [Windows]+[D] – skrót działa podobnie do dwóch poprzednich, to znaczy. również minimalizuje okna, ale np. w konfiguracji wielomonitorowej zminimalizowane zostaną okna na wszystkich monitorach. Ponadto powtórne użycie tego skrótu przywraca zminimalizowane okna na pulpit.

    oprogramowaniewindowssystemy operacyjne

    Wybrane dla Ciebie