Western Digital Caviar Black WD1001FALS
Najszybszy z przetestowanych dysków, przeznaczony dla wymagających użytkowników przechowujących duże ilości danych (np. plików wideo). Duża wydajność jest nie tylko wynikiem zastosowania pojemnych talerzy, ale bufora 32 MB i podwójnego procesora przetwarzania danych. Napęd wyróżnia się cichą pracą i długim okresem gwarancyjnym.
PLUSY:
- Wysoka wydajność
- Duża pojemność
- Cicha praca
MINUSY:
Hitachi Deskstar 7K1000.B HDT721010SLA360
Dysk ten wykorzystuje podobną konfigurację talerzy jak zwycięzca testu (trzy talerze po 320 GB), ale uzyskuje wyraźnie niższe od niego wyniki w testach wydajnościowych. Po części jest to spowodowane mniej pojemną pamięcią podręczną. W porównaniu do dysku WD Caviar Black napęd Hitachi mniej się nagrzewa i pobiera mniej prądu.
PLUSY:
- Dobra wydajność
- Duża pojemność
- Niski pobór mocy
MINUSY:
- Długi czas dostępu do danych
Samsung SpinPoint F1 HD753LJ
Dyski Samsunga z serii F1 uchodzą za najszybsze na rynku, ale testowany model nie należał do czołówki (wykorzystuje mniej pojemne 250-gigabajtowe talerze). Mimo to wyprzedził kilka modeli 1-terabajtowych i uległ jedynie zwycięzcy testu. Napęd cicho pracuje i nie nagrzewa się do wyskich temperatur. Minusem jest dwuletni okres gwarancji.
PLUSY:
- Niezła wydajność
- Cicha praca
- Atrakcyjna cena
MINUSY:
Western Digital Caviar Green WD10EACS
Napęd nietypowy. Jako jedyny w teście pracuje z prędkością 5400 obr./minutę, ale dobre wyniki w testach wydajności osiąga dzięki pojemnym talerzom, po 320 GB każdy. Pobiera do 8 W energii, ale w spoczynku pobór spada do zaledwie połowy tej wartości. To model dla tych, którym zależy na niskim zużyciu prądu przez komputer.
PLUSY:
- Przyzwoita wydajność
- Bardzo cicha praca
- Niskie zużycie energii
MINUSY:
- Przeciętna wydajność ciągłego transferu danych
Hitachi Deskstar 7K1000 HDS721010KLA330
Kolejny dysk Hitachi również dysponuje dużą pojemnością 1 TB, ale w swojej konstrukcji wykorzystuje aż pięć talerzy do przechowywania danych. To wpływa ujemnie na pobór mocy i wydajność, stąd nie najlepsze wyniki tego modelu. Obecnie raczej nie warto się nim interesować, ponieważ są dostępne nowocześniejsze wersje.
PLUSY:
- Duża pojemność
- Przyzwoity czas dostępu
MINUSY:
- Wysoka temperatura
- Głośna praca
Seagate Barracuda ES.2 ST31000340NS
Barracuda ES.2 to seria przeznaczona do pracy 24 godziny na dobę. Oprogramowanie dysku (firmware) jest przystosowane do pracy w konfiguracjach wielodyskowych, dlatego model cechuje się większą tolerancją na drgania i lepszym współczynnikiem pracy ciągłej. Niestety jest sporo droższy do zwykłych modeli i ma tylko dobrą wydajność.
PLUSY:
- Przystosowany do pracy ciągłej w konfiguracji RAID
MINUSY:
- Wysoka cena
- Duża temperatura pracy
Seagate Barracuda 7200.11 ST3500320AS
Seria Barracuda 7200.11 ustępuje najlepszym dyskom twardym. Dobrze sprawdzi się w komputerach, gdzie ważna jest duża pojemność, a niekoniecznie wydajność. Na uwagę zasługuje jednak przyzwoity czas odpowiedzi i bardzo atrakcyjna cena za 1 GB pojemności. W efekcie model 500 GB ma najlepszą relację jakości do ceny.
PLUSY:
- Długi okres gwarancji
- Niezła wydajność
MINUSY:
- Słaba wydajność przy kopiowaniu małych plików
Western Digital Caviar RE2 WD5000YS
Dysk WD5000YS nie imponuje dziś swoją pojemnością, ale stanowi kolejny przykład napędu przeznaczonego do stosowania w domowych konfiguracjach wielodyskowych. Oferuje kilka technologii, które gwarantują poprawną pracę ciągłą (24 godz. na dobę) i całkiem przyzwoitą wydajność. Minusem jest wysoka temperatura pracy dysku.
PLUSY:
- Przystosowany do pracy ciągłej w RAI
MINUSY:
- Wysoka cena
- Przeciętna wydajność ciągłego transferu