Witryna w kilka chwil
WebSite X5 pomoże szybko przygotować własną stronę WWW. Będziesz zaskoczony, jak łatwo można budować witryny i publikować je bez znajomości tworzenia grafiki i programowania w języku HTML.
WebSite X5 jest aplikacją, która pomoże urzeczywistnić marzenie o własnej witrynie internetowej. Wizualny edytor zapewnia wyjątkową prostotę i wygodę tworzenia stron WWW. Z programem dostajesz 50 profesjonalnie przygotowanych wzorców, które podzielono tematycznie, każdy z nich można modyfikować. Nie musisz znać się na tworzeniu grafiki, wystarczy wybrać szablon pasujący do tematu i wprowadzić treść. Wykonany projekt można przerabiać, zmieniając strukturę mapy i dodając do niej nowe strony, bo menu nawigacyjne zostaje automatycznie zaktualizowane. WebSite X5 generuje kod spełniający najnowsze standardy. Witryna będzie w pełni zgodna ze wszystkimi przeglądarkami zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i na urządzeniach mobilnych.
Wybór szablonu i tworzenie struktury
W programie do dyspozycji jest 50 szablonów graficznych. Każdy z nich można modyfikować i dopasowywać do tematyki tworzonej strony WWW.
Krok 1
W oknie powitalnym wciśnij Start. Pierwszy etap to Wybór projektu, zaznacz pole Otwórz nowy projekt i kliknij Dalej.
Krok 2
W drugim etapie wybierz rodzaj wzorca graficznego. Szablony podzielono tematycznie. Po wybraniu kategorii, np. Sport, i zaznaczeniu miniatury szablonu kliknij OK.
Krok 3
Na kolejnej planszy wypełnij formularz informacjami ogólnymi o tworzonej stronie. W zakładce Zaawansowane możesz dodać tekst z zasadami polityki prywatności oraz zaprojektować stronę wstępną, która wyświetla się przed załadowaniem. Gdy to zrobisz, naciśnij Dalej.
Krok 4
Następny etap to modyfikacja szablonu graficznego. Możesz wymienić wybrany wcześniej wzorzec na inny, wybierając Zmień wzorzec. Ikona Zawartość wzorca otwiera planszę, na której wpiszesz treść nagłówka i stopki, dostosujesz pasek boczny, zdecydujesz, jak będzie wyglądać menu główne oraz menu rozwijane. Gdy wprowadzisz modyfikacje, kliknij OK.
Krok 5
Kolejna ikona Styl tekstu, pola i przycisku wywołuje planszę, na której możesz określić krój, kolor i rozmiary wyświetlanych czcionek oraz dostosować inne parametry tekstu. Za pośrednictwem ostatniej z ikon ustawisz wskazówki, jakie będą się wyświetlać w dymkach po najechaniu kursorem myszy na wybrany obiekt. Zakończywszy modyfikowanie wzorca, naciśnij Dalej.
Krok 6
Etap tworzenia mapy witryny pozwala zdecydować, z ilu stron będzie się ona składała. Kliknij nazwę Strona 1 i wpisz własny tytuł. Zatwierdź zmianę klawiszem Enter. Tak samo zmień tytuły pozostałych stron. Gdy zakończysz tworzenie mapy, wciśnij ikonę Zapisz, wybierz pierwszą pozycję i przejdź Dalej.
Wypełnianie stron treścią i publikacja
Przygotowaną wstępnie witrynę należy wypełnić treścią. Gdy projekt będzie gotowy, skorzystasz z wbudowanego klienta FTP i wyślesz pliki na serwer.
Krok 1
Wyświetlone zostaje okno tworzenia strony. Obiekty, które mają się na niej znaleźć, umieszcza się w komórkach tabeli. Domyślnie na stronę przypadają cztery komórki. Użyj przycisków nad tabelą, aby dodać kolejne kolumny i wiersze.
Krok 2
W prawej części widoczne są ikony typów obiektów, które możesz dodać do komórek. Aby dodać do komórki np. napis, naciśnij ikonę Tekst, przeciągnij ją i upuść na obszar wybranej komórki. Ta część witryny zostanie oznaczona jako „tekstowa”.
Krok 3
Aby zdefiniować zawartość dodanego obiektu (w naszym przykładzie tekstowego), kliknij dwukrotnie wypełnioną komórkę, wpisz tekst, sformatuj go, i wciśnij OK. Po powrocie do okna tworzenia strony wypełnij kolejne komórki. Aby przejść do edycji kolejnej, kliknij Dalej. Postępując w ten sam sposób, wypełnij wszystkie strony treścią.
Krok 4
Korzystaj też z przycisku Podgląd, aby oceniać efekty swojej pracy i testować działanie witryny. Gdy zaprojektujesz wszystkie strony, kliknij Zapisz, zachowując dotychczasową pracę na dysku.
Krok 5
Jeśli witryna jest gotowa, pora umieścić pliki na serwerze FTP. W oknie <Eksport> do wyboru masz jedną z opcji: Publikuj witrynę w Internecie – pliki zostaną przesłane na serwer FTP. Wcześniej musisz założyć konto na serwerze.
Krok 6
Eksportuj witrynę na dysk pozwala zapisać pliki we wskazanym foldera na dysku lokalnym z zachowaniem struktury, ostatnia opcja Eksport skompresowanego projektu umożliwia utworzenie skompresowanej kopii zapasowej całej witryny.