Władaj systemem
PowerShella możesz uruchomić na kilka sposobów. Rozwiń menu Start, następnie w polu wyszukiwania wpisz: PowerShell. W 64-bitowej wersji systemu Windows 7 (a także Windows Vista) zobaczysz cztery pozycje. W 32-bitowych wersjach Windows – dwie. Kliknij element o nazwie Windows PowerShell.
Zobaczysz okno główne interpretera Windows PowerShell. Jeżeli kiedykolwiek wcześniej korzystałeś z wiersza polecenia cmd.exe lub interpretera command.com, zauważysz, że PowerShell wygląda dość podobnie. Również tu widzisz jedynie komunikaty tekstowe oraz mrugający kursor za charakterystycznym znakiem zachęty, który w przypadku PowerShella składa się ze znaków PS, aktualnie ustawionej ścieżki katalogowej (jest to folder domowy aktualnie zalogowanego w systemie użytkownika) i znaku większości >.
Bardzo dużą zaletą Windows PowerShella jest to, że możesz w nim używać być może znanych ci już poleceń wiersza polecenia, a także nowych, wbudowanych w PowerShella poleceń tzw. cmdlet. Na przykład jednym z najbardziej znanych poleceń Windows jest polecenie dir, które powoduje wyświetlenie listy plików z aktualnego katalogu. To klasyczne polecenie wiersza polecenia, a także interpretera command.com działa również w PowerShell. Wpisz z klawiatury polecenie dir i wciśnij klawisz [Enter], a zobaczysz spis plików i podfolderów znajdujących się w aktualnie ustawionym folderze.
Poleceniem typu cmdlet, czyli poleceniem wbudowanym w PowerShella i wykonującym analogiczną akcję do użytego właśnie klasycznego polecenia dir, jest Get-ChildItem, wpisz to polecenie i wciśnij [Enter], a przekonasz się, że wynik będzie taki sam.
Kolejną zaletą PowerShella jest to, że rządzi nim obiektowa logika. Wyjaśnimy to na przykładzie polecenia Get-ChildItem. Polecenie cmdlet składa się z dwóch elementów. Polecenie get przekazuje informacje o obiekcie umieszczonym z prawej strony myślnika (tu: ChildItem). W pewnym stopniu polecenia cmdlet można porównać do języka naturalnego. Służą one do wydawania komputerowi poleceń w taki sposób, by każde polecenie zawierało czasownik i rzeczownik (działanie i obiekt).