A A A

Własne, efektowne DVD

PC Format 08/2010
Lato w pełni. Świetna okazja do realizacji pasji fotograficznych i filmowych. Ale jak poźniej pokazać znajomym zarejestrowane podczas wakacji filmy i zdjęcia? Najlepiej nagrać je na płytę DVD, którą będzie można odtworzyć na każdym stacjonarnym odtwarzaczu. [Agnieszka Serafinowicz]

Dla użytkowników Windows XP

Windows DVD Maker nie jest dostępny do Windows XP, ale to nie znaczy, że zapomnieliśmy o użytkownikach tego systemu. Na CD zamieściliśmy najnowszą wersję działającego także w Windows XP programu do samodzielnego przygotowywania i nagrywania płyt. Narzędzie to nazywa się DVD Styler. Dodatkowo publikujemy elektroniczną wersję artykułu pokazującego, jak z tego programu korzystać.

Głównym narzędziem, którym będziemy się posługiwać w naszym poradniku, jest standardowo dostępny w Windows Vista oraz najnowszym Windows 7 program Windows DVD Maker. To proste w obsłudze, nieco zapomniane i niedoceniane narzędzie bardzo ułatwia samodzielne nagrywanie płyt DVD zawierających efektowne, animowane plansze menu głównego. Program ten nie jest dostępny dla systemu Windows XP, ale jest jego odpowiednik (jeżeli korzystasz z XP, zapoznaj się z ramką „Dla użytkowników Windows XP”).

Jedyne, czego potrzebujesz, by rozpocząć pracę z Windows DVD Makerem, jest zgromadzenie materiału wideo lub zdjęć, które chcesz zamieścić na samodzielnie nagranej płycie DVD Video. Zakładamy, że pliki źródłowe stanowiące treść płyty DVD Video, którą z naszą pomocą przygotujesz, masz już zgromadzone na dysku twardym.

Szybkie nagrywanie płyty DVD Video z filmami

Zacznijmy od rzeczy najprostszej – nagrania przygotowanych (zapisanych już na dysku) plików wideo na płytę DVD Video.


Uruchom program Windows DVD Maker, wybierając jego ikonę z menu Start.



Po uruchomieniu programu najpierw zobaczysz okno powitalne (w domyślnej konfiguracji systemu Windows 7 pojawi się ono tylko raz. Kliknij na przycisk Wybierz fotografie lub wideo.


W następnym otwartym oknie kliknij Dodaj elementy. Pojawi się okno Eksploratora Windows. Wskaż folder, w którym znajdują się materiały (pliki wideo i fotografie), które chcesz umieścić na przygotowywanej płycie DVD. Zaznacz wybrane pliki i kliknij Dodaj.


Dodane elementy pojawią się na liście w oknie głównym programu. Standardowo są one dodawane w kolejności alfabetycznej (wg nazw plików), ale możesz tę kolejność bardzo łatwo dowolnie zmienić. Wystarczy, że chwycisz myszką klip, który ma się znaleźć w innym miejscu, i go tam przeciągniesz. Możesz również manipulować rozmieszczeniem poszczególnych klipów i zdjęć, wykorzystując do tego strzałki. Jeżeli już po zaimportowaniu uznasz, że jakiś element nie powinien się znaleźć w nagraniu, zaznacz go i usuń z projektu, klikając Usuń elementy.



Zwróć uwagę na widoczny w dolnym lewym rogu okna programu wskaźnik pokazujący, ile łącznie minut materiału zostało już zaimportowane do przygotowywanego projektu, np. 28 z 150 min. Na prawo od wskaźnika znajduje się pole tekstowe, w którym możesz wpisać tytuł przygotowywanej płyty DVD.


Kliknij widoczny w prawym dolnym rogu odnośnik  Opcje. Wyświetli się okno dialogowe Opcje dysku DVD, w którym interesujące są dwie pierwsze sekcje pod zakładką DVD-Video. W sekcji  Wybieranie ustawień odtwarzania dysków DVD określasz sposób działania płyty w odtwarzaczu. Domyślnie zaznaczona jest opcja: Rozpocznij od menu dysku DVD. W takim przypadku nagrana płyta zadziała tak, jak większość oferowanych w sprzedaży płyt z filmami, tzn. najpierw wyświetli się menu główne, a dopiero za jego pośrednictwem aktywujesz odtwarzanie filmu. Oprócz tego w tej sekcji masz jeszcze do wyboru dwie inne opcje. Opcja: Odtwórz wideo, a następnie pokaż menu dysku DVD jest przydatna, gdy przygotowujesz pokaz slajdów poprzedzony np. jakąś animacją czy krótkim filmem. Zaznaczenie opcji: Odtwórz wideo w pętli ciągłej, spowoduje, że nagrana przez ciebie płyta po włożeniu do odtwarzacza DVD będzie w kółko odtwarzana. W sekcji  Współczynnik proporcji filmu DVD wybierz opcję właściwą dla proporcji materiałów, które nagrasz na płycie (np. 16:9 dla panoramicznych). Pozostałe parametry w oknie Opcje dysku DVD pozostaw bez zmian i kliknij przycisk OK, a potem Dalej.


W ten sposób dotarłeś do ostatniego etapu przygotowania projektu. W centralnej części okna wyświetlany jest podgląd pierwszego ekranu – menu głównego płyty DVD. Widoczny jest na nim tytuł płyty (w naszym przykładzie Mój DVD) oraz dwa polecenia: Odtwórz oraz Sceny. Przy domyślnych ustawieniach tłem menu głównego płyty DVD są po prostu losowo wybrane przez program fragmenty nagrań wideo zamieszczonych na tworzonym krążku (jest to styl o nazwie Pełny ekran). Ponieważ w tym warsztacie zakładamy, że interesuje cię jak najszybsze uzyskanie gotowej płyty DVD, włóż, bez zmieniania jakichkolwiek opcji, czysty krążek DVD do nagrywarki i kliknij przycisk Nagraj.


Wyświetli się niewielkie okno dialogowe programu: Windows DVD Maker z paskiem postępu. Cierpliwie poczekaj na zakończenie operacji. Jeżeli jako plików źródłowych użyłeś wideo w formacie niezgodnym z DVD Video, to Windows DVD Maker musi jeszcze wykonać konwersję. Proces ten jest długotrwały, ale w pełni zautomatyzowany. Jedyne, co musisz teraz zrobić, to po prostu czekać na zakończenie kodowania i nagrywania filmów na płytę DVD.


Gdy nagranie się zakończy, zobaczysz odpowiedni komunikat: Dysk DVD jest gotowy. Przy okazji program proponuje wykonanie kolejnej kopii tego dysku. Opcja ta ma znaczenie, gdy chcesz nagrać kilka takich samych płyt. Jeśli klikniesz Wykonaj kolejną kopię tego dysku DVD, kolejna płyta zostanie zapisana dużo szybciej, bo nastąpi pominięcie etapu konwersji i kodowania wideo. Jeżeli nie chcesz nagrywać kolejnej płyty, kliknij Zamknij.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto