Sprawdź kolumny
|
Przy zakupie kina domowego powinieneś koniecznie sprawdzić jakość głośników i kolumn wchodzących w skład zestawu. Najkorzystniej jest, gdy kolumny główne (konstrukcja podłogowa) są trójdrożne i składają się z trzech (może być więcej) głośników, każdy przenosi inne pasmo dźwięku. Pozostałe głośniki (satelitki) mogą być dwudrożne. Zdecydowanie gorsze są kolumny z jednym głośnikiem, proponowane w tańszych zestawach. Nie są one w stanie przenieść całego pasma częstotliwości.
Oglądając kolumny, zwróć uwagę, z jakiego materiału została wykonana obudowa. Zdecydowanie polecamy jako materiał MDF czy sklejkę. Dużo gorszym wyborem będzie plastik. Pamiętaj także, że tańsze zestawy mają sporych rozmiarów obudowy, ale pod maskownicą kryje się zazwyczaj jeden mały głośnik. Takie zabiegi marketingowe mają sprawić złudne wrażenie, że kolumny są duże i co za tym idzie, także dobre. Istotna jest też budowa samego głośnika, a dokładniej materiał, z którego wykonano chociażby membrany. Te tańsze, zrobione z polipropylenu (plastik), są dużo gorszej jakości niż skonstruowane z papieru.
|
Kino domowe od 1800 do 4000 zł
W tym przedziale cenowym możesz już zacząć wybierać zarówno w gotowych zestawach, jak i samodzielnie dobierać poszczególne elementy. Za około 2,5 tys. zł możesz nabyć zestaw z niższej półki cenowej marki DENON. Proponujemy np. amplituner AVR-1306 + odtwarzacz DVD-1740, za który wraz z głośnikami KODA (kolumny frontowe o konstrukcji podłogowej) zapłacisz 2300–2500 zł. Amplituner jest wyposażony we wzmacniacz o mocy 5x110 W (6 omów) lub 5x75 W (8 omów), wbudowane dekodery Dolby Digital, Dolby Pro Logic II, DTS, DTS Neo:6, DTS 96/24 oraz przetwornik cyfrowo-analogowy 24 bity/192 kHz. Taki zestaw jest oczywiście przystosowany do odtwarzania filmów w formacie DivX, a odtwarzacz wyposażono w 12-bitowy przetwornik C/A wideo 108 MHz oraz wyjście HDMI ze skalerem do rozdzielczości FullHD (1080p).
Niewątpliwą zaletą tego zestawu są solidne kolumny marki KODA, które sprawdzają się już podczas słuchania dźwięku w większych pomieszczeniach. Niestety, w tym zestawie brakuje subwoofera, ale przednie kolumny zdarzeniowe doskonale się sprawdzają podczas oglądania filmów czy słuchania muzyki, zapewniając wyraźny i dość głęboki bas. W przyszłości możesz zakupić głośnik niskotonowy albo zdecydować się na sam zestaw amplituner AVR-1306 + odtwarzacz DVD-1740 (od około 1500 zł) i już na własną rękę zaopatrzyć się w wybrane głośniki. Wymieniony zestaw można także znaleźć z głośnikami KODA 5+1 SG550 + SW550. Tutaj w komplecie jest głośnik niskotonowy.
Dysponując kwotą powyżej 3 tys. złotych, możesz się rozejrzeć za przyzwoitym zestawem OKKYO. Na przykład model ONKYO TX-SR606 z dołączonymi kolumnami 406 KODA F51V2 jest wyposażony także w subwoofer. Sam amplituner jest już 7-kanałowy, więc w przypadku chęci rozbudowy można tanio dokupić trzeci głośnik surroundowy i cieszyć się zestawem 6.1
Jeżeli na swoje kino domowe możesz przeznaczyć jeszcze więcej pieniędzy, powinieneś sam skompletować zestaw oraz położyć nacisk na wybór lepszych kolumn. Na przykład Wharfedale Diamond Kino 9.5 to już zestaw, który da wiele radości. Pod względem stosunku ceny do jakości polecamy także głośniki Rubicon63f, które charakteryzują się porządnym brzmieniem i tworzą wrażenie, jakby instrumenty ustawione były na scenie znajdującej się przed słuchaczem. Gdy samodzielnie kompletujesz zestaw, warto się zastanowić nad zakupem konsoli PlayStation 3. Konsola może służyć zarówno do gier, jak i oglądania filmów (obsługuje format DivX, ale nie XviD). PS3 to także odtwarzacz Blu-ray.
Moc, elegancja i dobre brzmienie
ONKYO TX-SR606/406 KLIPSCH F1
Mając 4 tys. złotych, możesz już wybierać wśród setek zestawów, a także komponować własne. Jeżeli chcesz mieć gotowe dobrej jakości kino, proponujemy zestaw Onkyo TX-SR606/406 KLIPSCH F1 lub inne jego konfiguracje (inne zestawy kolumn, np. M-Audio może kosztować o 500–700 złotych mniej). Amplituner ma złącze HDMI 1.3a i dysponuje mocą 7x140 W. Onkyo wyposażono w OSD (menu wyświetlane na ekranie telewizora), co znacznie ułatwia konfigurację urządzenia. Do zestawu są dołączone głośniki KLIPSCH F1, które zrobią wrażenie na większości słuchaczy i doskonale się nadają do nagłośnienia pomieszczeń o wielkości ponad 30 m2, a według zapewnień producenta nawet do 45 m2.
Jednostka centralna: odtwarzacz DV-SP 406 (USB), amplituner TX-SR606, 7 kanałów, moc 6 omów 140 W, 8 omów 90 W, Audyssey 2EQ korekcja akustyki
Rodzaje odtwarzanych płyt/plików: DVD Video, DivX, XviD, VCD, SVCD, Audio CD, MP3, WMA, JPG
Obsługiwane formaty dźwięku przestrzennego: Dolby Digital, Dolby Pro Logic, Dolby Pro Logic II, DTS, DTS ES
Wyjścia/wejścia audio-wideo:
DV-SP 406: wyjścia – 1x audio, 1x cyfrowe audio coaxial, 1x HDMI, 1x component, 1x coaxial, wizyjne S-Video:1, wizyjne SCART/EURO:1
TX-SR606: wejścia – 2x cyfrowe audio coaxial, 2x cyfrowe audio optyczne, 3x wizyjne S-Video, 2x wizyjne komponent, 4x HDMI; wyjścia – 2x audio, 2x wizyjne S-Video, 1x wizyjne komponent, 1x HDMI
Głośniki KLIPSCH F1:
2 kolumny frontowe Synergy F1, jeden centralny Synergy S1, 2 satelity sur-
round model Synergy S.
efektywność: 89 dB
pasmo przenoszenia:
front: 55 Hz–20 kHz,
centralny i satelity: 90 Hz–20 kHz
Cena: około 4126 złotych (aktualizacja 6 lutego 2009)
PLUSY:
- Osobny amplituner i DVD
- Dobry zestaw głośników
- Duża liczba złączy
- Audyssey 2EQ korekcja akustyki
MINUSY:
- Ubogi pilot
- Brak subwoofera