SoftwareWord iluzjonista

    Word iluzjonista

    Nie musisz mieć na dysku Worda, żeby otwierać wordowe dokumenty. Mało tego, odzyskasz dokument Worda, który zamknąłeś, nie zapisując go. Przekonają cię o tym nasze porady.

    Word iluzjonista

    Wykorzystanie nietypowych sposobów otwierania i odzyskiwania utraconych dokumentów stało się możliwe dzięki wprowadzeniu przez Microsoft zupełnie nowego formatu ich zapisu. Stosowany wcześniej format binarny (pliki z rozszerzeniem .doc) jest coraz powszechniej zastępowany promowaną przez Microsoft technologią Office Open XML (pliki z rozszerzeniem .docx), która daje większe możliwości wglądu w strukturę plików i treść dokumentu, bez potrzeby instalacji edytora.

    Jak otwierać pliki Worda, nie mając Worda

    Co zrobić, gdy nie masz na dysku Worda, a dostałeś plik stworzony w tym edytorze? Jest kilka sposobów poznania treści dokumentu.

    Krok 1

    Jeżeli korzystasz z Windows 7, użyj zainstalowanego w tym systemie edytora WordPad. Otworzysz w nim plik Worda 2007 i 2010 (pliki DOCX). Co prawda nie wszystkie elementy formatowania zostaną zachowane, ale będzie widoczny tekst oraz ilustracje. WordPad z Siódemki nie otworzy poprawnie dokumentu Worda zapisanego w binarnym formacie DOC.

    Krok 2

    Plik Worda możesz też otworzyć za pomocą darmowego programu Word Viewer. Program pobierzesz ze strony http://pcformat.pl/u/298. Word Viewer zachowuje formatowanie i poprawnie wyświetla wszelkie dodatkowe elementy dokumentu (obrazki, przypisy). Wadą programu jest to, że nie możesz edytować dokumentów. Aby móc odczytywać za pomocą tego programu dokumenty Worda 2007 i 2010 (DOCX), musisz zainstalować tzw. pakiet zgodności. Zostaniesz poproszony o jego instalację podczas pierwszej próby odczytu dokumentu za pomocą Word Viewera.

    Krok 3

    Możesz także skorzystać z internetowego Office Web Apps. Załóż konto Windows Live www.live.com, zaloguj się na witrynie http://pcformat.pl/u/297 do internetowego dysku SkyDrive. Skopiuj na niego pliki Worda i kliknij w oknie przeglądarki nazwę tego, który chcesz otworzyć. Internetowa wersja Worda nie usuwa formatowania (w przeciwieństwie do WordPada) i otwiera pliki DOC oraz DOCX.

    Odzyskiwanie plików w Wordzie 2010

    Microsoft wbudował w najnowszą wersję edytora Word 2010 funkcję pozwalającą odzyskać niezapisany dokument. Oto, jak użyć tej funkcji.

    Krok 1

    Uruchom Worda. Zobaczysz pustą stronę nowo utworzonego dokumentu. Kliknij kartę Plik i z rozwiniętego w ten sposób widoku wybierz pozycję Ostatnio używane. Na dole okna znajdziesz przycisk Odzyskaj niezapisane dokumenty. Kliknij go.

    Obraz

    Krok 2

    Pojawi się okno Otwieranie, w którym wyświetli się zawartość specjalnego folderu przechowującego niezapisane dokumenty Worda. Nazwy automatycznie zachowywanych plików są tworzone od pierwszych zdań zawartych w danym dokumencie. Zaznacz niezapisany dokument, a następnie kliknij przycisk Otwórz.

    Obraz

    Krok 3

    Twój przypadkowo zamknięty i niezapisany tekst zostanie odzyskany. Informuje o tym dodatkowo żółty pasek informacyjny. Kliknij na pasku przycisk Zapisz jako. Tym razem zapisz odzyskany dokument jako plik.

    Obraz

    Krok 4

    Domyślnie Word zapamiętuje pliki dopiero po 10 minutach pracy nad nimi. Czas ten można zmienić, wybierając z menu Plik, następnie Opcje i Zapisywanie. W tej karcie można też sprawdzić, czy funkcja autoodzyskiwania plików jest włączona.

    Obraz

    Krok 5

    Jeżeli autoodzyskiwanie jest włączone, ale nie widzisz żadnych plików do odzyskania, sprawdź, czy nie zostały one zapisane w innym katalogu – właściwą ścieżkę dostępu masz podaną na karcie Zapisywanie.

    Wybrane dla Ciebie