Word iluzjonista
Jeżeli korzystasz z Windows 7, użyj zainstalowanego w tym systemie edytora WordPad. Otworzysz w nim plik Worda 2007 i 2010 (pliki DOCX). Co prawda nie wszystkie elementy formatowania zostaną zachowane, ale będzie widoczny tekst oraz ilustracje. WordPad z Siódemki nie otworzy poprawnie dokumentu Worda zapisanego w binarnym formacie DOC.
Plik Worda możesz też otworzyć za pomocą darmowego programu Word Viewer. Program pobierzesz ze strony http://pcformat.pl/u/298. Word Viewer zachowuje formatowanie i poprawnie wyświetla wszelkie dodatkowe elementy dokumentu (obrazki, przypisy). Wadą programu jest to, że nie możesz edytować dokumentów. Aby móc odczytywać za pomocą tego programu dokumenty Worda 2007 i 2010 (DOCX), musisz zainstalować tzw. pakiet zgodności. Zostaniesz poproszony o jego instalację podczas pierwszej próby odczytu dokumentu za pomocą Word Viewera.
Możesz także skorzystać z internetowego Office Web Apps. Załóż konto Windows Live www.live.com, zaloguj się na witrynie http://pcformat.pl/u/297 do internetowego dysku SkyDrive. Skopiuj na niego pliki Worda i kliknij w oknie przeglądarki nazwę tego, który chcesz otworzyć. Internetowa wersja Worda nie usuwa formatowania (w przeciwieństwie do WordPada) i otwiera pliki DOC oraz DOCX.
Uruchom Worda. Zobaczysz pustą stronę nowo utworzonego dokumentu. Kliknij kartę Plik i z rozwiniętego w ten sposób widoku wybierz pozycję Ostatnio używane. Na dole okna znajdziesz przycisk Odzyskaj niezapisane dokumenty. Kliknij go.
Pojawi się okno Otwieranie, w którym wyświetli się zawartość specjalnego folderu przechowującego niezapisane dokumenty Worda. Nazwy automatycznie zachowywanych plików są tworzone od pierwszych zdań zawartych w danym dokumencie. Zaznacz niezapisany dokument, a następnie kliknij przycisk Otwórz.
Twój przypadkowo zamknięty i niezapisany tekst zostanie odzyskany. Informuje o tym dodatkowo żółty pasek informacyjny. Kliknij na pasku przycisk Zapisz jako. Tym razem zapisz odzyskany dokument jako plik.
Domyślnie Word zapamiętuje pliki dopiero po 10 minutach pracy nad nimi. Czas ten można zmienić, wybierając z menu Plik, następnie Opcje i Zapisywanie. W tej karcie można też sprawdzić, czy funkcja autoodzyskiwania plików jest włączona.
Jeżeli autoodzyskiwanie jest włączone, ale nie widzisz żadnych plików do odzyskania, sprawdź, czy nie zostały one zapisane w innym katalogu – właściwą ścieżkę dostępu masz podaną na karcie Zapisywanie.