Wspólne rozliczenie
Na ekranie pojawi się okno: Nowe zeznanie podatkowe. Największą część tego okna zajmuje formularz podatkowy właściwy dla aktywnej w danym momencie karty PIT-37. Wypełnianie formularza zaczynasz od wprowadzenia odpowiednich numerów PESEL małżonków w pola 1 i 2. Po wprowadzeniu danych wciśnij klawisz [Tab], co spowoduje przejście do kolejnego pola.
Niektóre pola są już automatycznie wypełnione, na przykład pole 5. Rok czy opcja 2. wspólnie z małżonkiem ... w grupie Wybór sposobu opodatkowania. Do kolejnych pól przechodzisz cały czas za pomocą klawisza [Tab]. Gdy uaktywnisz pole: 9. Urząd ..., zobaczysz, że pod zaznaczonym na żółto obszarem widoczne są dwa małe przyciski. Aktywne pole (nazwa urzędu) możesz wypełnić ręcznie, ale prościej jest kliknąć przycisk ze strzałką w dół, co czym wyświetli się okno Urzędy skarbowe, z którego będziesz mógł wybrać odpowiedni urząd skarbowy. Chcąc ograniczyć listę urzędów np. do jednego miasta, wpisz nazwę miejscowości w polu Szukaj. Po zaznaczeniu na liście właściwego urzędu skarbowego kliknij Wybierz.
Po wypełnieniu danych osobowych, przejdziesz do części C formularza PIT–37. Część ta dotyczy dochodów i ew. strat ze źródeł przychodów. Tutaj wprowadzasz dane odczytane z otrzymanego od pracodawcy dokumentu PIT–11. Pamiętaj, że cały czas między poszczególnymi polami przechodzisz za pomocą klawisza [Tab] (możesz również klikać wybrane pola myszką). Po wprowadzeniu przychodu program wyświetli ramkę, w której możesz wprowadzić kwotę kosztów, (odczytujesz ją z PIT–11) i ewentualnie zaznaczyć przełączniki, które mają wpływ na podwyższenie kosztów uzyskania przychodów. Po zaznaczeniu ewentualnych pól wyboru kliknij Dalej.
Po wpisaniu swoich przychodów, kosztów i zaliczek pobranych przez płatnika wypełniasz analogiczne pola dla małżonka. Następnie wypełniasz kolejne części formularza, podając dane zarówno dla podatnika, jak i małżonka.
Chcąc wprowadzić odliczenie z tytułu ulgi internetowej, kliknij kartę PIT/O. W oknie programu wyświetli się PIT/O. Wydatki z tytułu użytkowania internetu wpisujesz w pola 19 i 20 w części B. Wprowadzone w załączniku odliczenia zostaną automatycznie wpisane w odpowiednie pola formularza PIT–37.
Gdy powrócisz na kartę PIT-37, pamiętaj o przekazaniu 1 proc. podatku na rzecz OPP. Program automatycznie wprowadza w pole 122 formularza PIT-37 nr KRS jednej z organizacji. Jeżeli chcesz przekazać procent podatku na rzecz innej OPP, zmień ten wpis.
Przed wydrukowaniem zeznania czy wysłaniem go do urzędu, musisz zapisać wypełnione dokumenty. W tym celu kliknij ikonę zapisu lub rozwiń menu Plik i kliknij w nim pozycję Zapisz.
W oknie dialogowym Zapisz formularze nie musisz niczego zmieniać. Kliknij Zapisz, a wypełnione formularze zostaną zapisane w folderze, do którego ścieżka jest widoczna za napisem Lokalizacja.
Aby wydrukować zeznanie, użyj skrótu klawiszowego [Ctrl]+[P]. Spowoduje on wyświetlenie okna dialogowego: Drukowanie, tworzenie PDF, wysyłanie e-mailem. Chcąc wydrukować wszystkie formularze (łącznie z załącznikami) na domyślnej drukarce w systemie, nie musisz zmieniać żadnych ustawień, po prostu kliknij Wykonaj. Jeżeli chcesz zapisać formularze jako pliki w formacie PDF, najpierw z listy Profil wybierz Do pliku PDF, a dopiero potem kliknij Wykonaj. Zobaczysz wtedy otwarte okno folderu zawierającego wyeksportowany plik PDF.