OEM tylko w jednej wersji
Nabywcy wersji pudełkowej któregokolwiek wydania Windows 7 otrzymują system zarówno w wersji 32-bitowej, jak i 64-bitowej. Znacznie tańsza od wersji pudełkowej jest wersja OEM, ale w tym przypadku otrzymamy system już tylko w jednej odmianie: albo 32-bitowej, albo 64-bitowej. Jeśli kupujemy sam system w wersji OEM, nie jest to jeszcze żaden kłopot, gdyż możemy wybrać odpowiadającą nam wersję. Znacznie gorzej wygląda sytuacja, gdy kupujemy system razem z nowym komputerem. Zapytaliśmy internetowy sklep firmy Komputronik SA, czy można dokonać bezpłatnej zamiany wersji 32-bitowej na 64-bitową, jeżeli upatrzony przez nabywcę laptop jest dostarczany (zgodnie z informacją handlową) z 32-bitową wersją systemu. Odpowiedź brzmiała: „Nie ma takiej możliwości”. Warto o tym pamiętać, gdy będziemy wybierać nowy komputer z preinstalowanym systemem Windows 7.
Podsumowanie testu
Przetestowaliśmy tak naprawdę nie trzy, lecz pięć systemów operacyjnych: 32-bitową wersję Windows XP Professional z dodatkiem serwisowym SP3, 32-bitową oraz 64-bitową wersję systemu Windows Vista Ultimate, a także 32-bitowe i 64-bitowe wydanie systemu Windows 7 Enterprise/Ultimate. Pominęliśmy 64-bitową wersję systemu Windows XP z powodu bardzo małej popularności tej wersji w Polsce.
Wszystkie systemy instalowaliśmy na maszynie testowej (patrz ramka „Jak testowaliśmy”), której podczas testów dla każdego systemu zmienialiśmy konfigurację czterokrotnie. Sprawdzaliśmy nie tylko, jaką wydajność będą miały systemy przy standardowej konfiguracji komputera testowego, ale jaki wpływ na wydajność systemów Windows będzie miało zwiększenie pojemności pamięci RAM. Wszystkie wersje Windows testowaliśmy, wyposażając komputer testowy w 2 GB pamięci RAM, a następnie dokładaliśmy kolejne 2 GB, otrzymując w rezultacie konfigurację z 4 GB pamięci RAM.
Kolejnym zagadnieniem była kwestia wykorzystania wydajności zapewnianej przez nowoczesne dyski półprzewodnikowe. Sprawdzaliśmy, czy korzystanie z dysku SSD zamiast tradycyjnego dysku twardego znacząco podnosi – o ile w ogóle – wydajność systemu Windows. A jeżeli tak, to który z systemów Microsoftu najwięcej zyskuje na takiej zamianie.
Windows 7 zyskuje więcej na rozbudowie pamięci niż na zamianie dysku HDD na SSD. Windows XP odwrotnie – dysk SSD bardziej przyspieszył pracę, niż rozbudowa pamięci z 2 GB do 4 GB. Vista nie jest w ogóle dobrym wyborem i to bez względu na to, ile pamięci ma nasz komputer i czy jest wyposażony w dysk SSD, czy też nie. Proste operacje, jak np. rozpakowywanie plików czy choćby instalacja programu, trwały niezwykle długo w stosunku do pozostałych systemów. W jednym z testów ten sam program instalowany przy tej samej konfiguracji sprzętowej (pamięć 4 GB i szybki dysk SSD) na Windows XP i Windows 7 był instalowany w czasie ok. pół minuty, Vista potrzebowała na wykonanie tego samego zadania od trzech (32-bitowa wersja) do ponad czterech minut (wersja 64-bitowa).