Podczas wszelkiej aktywności w terenie podstawą jest dobra mapa. Warto ją przygotować przed wyjazdem, instalując w smartfonie odpowiednie aplikacje i darmową treść kartograficzną.
Mapy w smartfonie
Standardowe Mapy Google czy Nokii sprawdzają się, dopóki poruszasz się po drogach. Niestety, ich twórcy pominęli w dużej mierze liczącą dziesiątki tysięcy kilometrów sieć szlaków turystycznych w naszym kraju, zarówno rowerowych, jak i pieszych. Chcąc wygodnie nawigować w terenie, trzeba postarać się o bardziej specjalistyczną mapę. W turystyce, szczególnie rowerowej, przydatne są mapy projektu Open Street Map (www.openstreetmap.org). Łatwo pozwalają zorientować się np. w nawierzchni drogi: można odróżnić małe drogi asfaltowe od szutrowych i gruntowych ścieżek leśnych. Co więcej, można przełączyć się do specjalnej warstwy z naniesionymi szlakami rowerowymi oraz poziomicami, które pozwalają przeanalizować rzeźbę terenu. Aby skorzystać z tych map na smartfonie, musisz zainstalować bezpłatną aplikację OSMand. Wspiera ona wbudowany GPS i ma funkcję wyznaczania tras oraz nawigacji, także rowerowej i pieszej.
Przed wyjazdem warto zainstalować w smartfonie także zestaw map offline. W puszczy czy górskiej dolinie trudno złapać zasięg, nawet jeśli ci się uda, połączenie będzie zbyt wolne, by korzystać z map internetowych. OSMand obsługuje mapy offline, ma także moduł wyznaczania trasy działający bez podłączenia do sieci. Biorąc pod uwagę treść kartograficzną, najlepiej sięgnąć po mapę UMP-pcPL. Podobnie jak OpenStreetMap jest to bezpłatnie dostępne dzieło entuzjastów, pierwotnie opracowane do odbiorników GPS firmy Garmin. Jest to mapa wektorowa, co pozwoliło w relatywnie niewielkim pliku 211 MB (http://download2.ump.waw.pl/osmand/), zmieścić cały obszar Polski. Na mapie są naniesione szlaki rowerowe i piesze, a całość jest zintegrowana z bogatą bazą POI. Po instalacji tej mapy w OSMand (instrukcja http://ump.fuw.edu.pl/wiki/DlaAndroida) smartfon doskonale się sprawdza jako wyszukiwarka pól namiotowych, schronisk, gospodarstw agroturystycznych, bankomatów czy sklepów. Wadą mapy UMP jest brak informacji o rzeźbie terenu. Można temu zaradzić dzięki funkcji OSMand, która pozwala wyświetlać dwie mapy w trybie półprzezroczystości. Wówczas można uzupełnić treść UMP o podkład topograficzny z OpenStreetMap.
TrekBuddy dobrze sprawdza się w nawigowaniu według tracku GPS. Jeśli chcesz pokonać nieoznakowaną trasę, np. w Bieszczadach, gdzie tylko część przejść ma oznaczenia szlakowe, możesz poszukać w sieci zapisu tracku, wgrać go do TrekBuddy i włączyć funkcję prowadzenia, dzięki której nie pogubisz się nawet w największej gęstwinie. Program ma także funkcję nawigacji do punktu, co można wykorzystać, by np. ułatwić sobie odnalezienie samochodu zaparkowanego w lesie.
Pierwsza pomoc dla rowerów i dla ludzi
Im dłuższy wypad rowerowy, tym większe ryzyko, że coś się zepsuje. Pod ręką może nie być serwisu, wiec przygotuj się do samodzielnych napraw. Oprócz zestawu narzędzi zaopatrz się w aplikację, która pomoże przeprowadzić niezbędne reperacje. Do wyboru są dwa programy: Bike Doctor
i Bike Repair, obydwa sprzedawane po 9 zł w sklepie Google Play. Zawierają szczegółowe, ilustrowane krok po kroku instrukcje pokazujące, jak wyeliminować częste problemy. Oprócz instrukcji programy zawierają listę potrzebnych narzędzi do przeprowadzenia danej naprawy.
Przy okazji warto zainstalować aplikację Pierwsza pomoc, udostępnioną za darmo przez Orange. Są tam wszystkie najważniejsze porady, które pomogą w krytycznej sytuacji ocalić życie człowieka i udzielić mu niezbędnej pomocy do czasu przyjazdu karetki lub pogotowia górskiego.
Bank energii czy ładowarka solarna?
Intensywne użytkowanie rozładuje każdy smartfon w ciągu jednego dnia. Dlatego, wybierając się na dłuższą wycieczkę w głuszę, trzeba się zaopatrzyć w dodatkowe źródło zasilania – pojemny akumulator USB (tzw. powerbank), z którego można naładować smartfon w terenie. Akumulatory o dużej pojemności, np. MidasForce PowerBank 12 000 mAh (ok. 320 zł) umożliwiają kilkakrotne ładowanie smartfonu. Na krótszy pobyt może wystarczyć tańsze urządzenie o pojemności 5000–8000 mAh, które można kupić na Allegro za ok. 100 zł. Alternatywą są ładowarki solarne, np. Sunen SC-17 1200 mAh (ok. 120 zł), które gromadzą energię we wbudowanym akumulatorze. Niestety smartfon ciężko naładować w ten sposób.Natomiast w przypadku oszczędnych, klasycznych telefonów, ładowarka solarna może cię uniezależnić od dostępu do gniazdka elektrycznego.