Drukuj oryginalnie
|
- Dariusz Skaszewski
CIG Country Product Intelligence Consultant CIG Marketing Canon Polska Sp. z o.o.
Oryginalne materiały eksploatacyjne opłaca się stosować z kilku powodów. Pierwszą kwestią jest dopasowanie atramentu do parametrów głowic drukujących. Gramatura i struktura oryginalnych atramentów oferowanych przez Canona jest dostosowana do określonej przepustowości głowic w naszych urządzeniach.
Dodatkowo atramenty te mają w swoim składzie domieszki substancji, które konserwują głowice, zwiększając tym samym ich żywotność. W urządzeniach, w których atrament w trakcie drukowania jest odparowywany, niewłaściwy skład chemiczny atramentu alternatywnego może powodować uszkodzenia.
Za stosowaniem oryginalnych materiałów przemawia także wydajność – zapewniają one deklarowaną wydajność druku.
Warto również pamiętać, że wydruki wykonane przy użyciu oryginalnych atramentów i papierów Canon są wodoodporne, natomiast z materiałami alternatywnymi bywa różnie.
|
W artykule:
- Omówienie cech współczesnych urządzeń wielofunkcyjnych
- Czym się kierować przy zakupie takiego urządzenia
- Podsumowanie wyników testu 8 drukarek
- Opisy przetestowanych urządzeń
Urządzenia wielofunkcyjne to połączenie w jednym skanera i drukarki. W efekcie dostajemy także kserokopiarkę. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w faks. Niemal wszystkie mają port USB do bezpośredniego podłączenia aparatu cyfrowego lub czytnik kart pamięci – oba rozwiązania służą do drukowania zdjęć, bez konieczności włączania komputera. Coraz częściej urządzenia takie są dodatkowo wyposażone w interfejs sieciowy.
Przewaga urządzeń wielofunkcyjnych
Moduł skanera jest bardzo dużym atutem urządzeń wielofunkcyjnych i daje im przewagę nad drukarkami. Pozwala na powielanie dokumentów, notatek i fragmentów książek. Jest to ksero wyjątkowe, bo pozwala na kopiowanie w kolorze. Atutem jest także możliwość tworzenia kopii bezpośrednio z panelu urządzenia bez włączania peceta.
Możliwości współczesnych urządzeń wielofunkcyjnych poszły jeszcze dalej. Teraz zapiszesz kopię na pamięci USB lub karcie pamięci podłączonej do urządzenia. Jeśli sobie zażyczysz, możliwe będzie automatyczne przesłanie zeskanowanego dokumentu do komputera, gdzie zostanie automatycznie przerobiony na odpowiedni format. A dzięki dołączanemu programowi do rozpoznawania tekstu dokument może mieć postać edytowalnego tekstu (np. w formacie MS Word).
Na tak wyposażonym urządzeniu zeskanujesz także stare, papierowe zdjęcia, które po późniejszej obróbce możesz dołączyć do cyfrowego albumu.
Kolor ma znaczenie
Pod względem możliwości drukowania urządzenia wielofunkcyjne niczym się nie różnią od klasycznych drukarek atramentowych. Korzystają z tych samych technologii druku co współczesne atramentówki. Od droższych modeli odróżnia je to, że korzystają z gamy podstawowych kolorów bazowych CMYK, czyli Cyan (niebieskozielony), Magenta (purpurowy), Yellow (żółty) i blacK (czarny). Cztery kolory to rozwiązanie podstawowe i wcale nieidealne do druku zdjęć, ale w zastosowaniach domowych sprawdza się całkiem dobrze.
Bardzo wiele zależy też od fizycznej rozdzielczości drukarki oraz wielkości pojedynczych kropli atramentu – im są one mniejsze, tym lepiej. Współczesne drukarki doprowadzono do perfekcji. Krople mają objętość 2 pikolitrów (czyli dwóch milionowych części mililitra!).
W droższych drukarkach fotograficznych stosuje się dodatkowe barwy, które pozwalają na poszerzenie gamutu (przestrzeni barwnej) i jeszcze lepsze odwzorowanie barw. Z drugiej strony zwiększa to koszt uzyskania pojedynczego zdjęcia.
Głowice i kartridże
Jedną z bardziej widocznych tendencji w atramentówkach jest odseparowanie głowicy drukującej od samych pojemników z tuszem. Powinno to skutkować obniżeniem kosztów materiałów eksploatacyjnych, bo głowica nie jest elementem kartridża, lecz drukarki. Druga strona medalu jest taka, że w przypadku uszkodzenia głowicy najlepszym wyjściem jest kupno nowej drukarki.
Większość urządzeń ma też oddzielne kartridże dla każdego koloru, co teoretycznie pozwala zmniejszyć koszty druku. W praktyce bywa różnie, bo po wymianie choćby jednego tuszu drukarka przeprowadza proces czyszczenia głowic, zatem i tak są zużywane wszystkie kolory. Okazuje się więc, że najcześciej niedługo po wymianie jednego tuszu należy wymienić także pozostałe pojemniki.
Koszty eksploatacji
Wszystkich urządzeń drukujących dotyczy taka sama zasada: im tańszy sprzęt, tym droższa eksploatacja. Już po niedługim czasie użytkowania taniej drukarki można się przekonać, że w praktyce jest bardzo kosztowna. Cena kompletu nowych tuszów jest zbliżona do ceny samego urządzenia.
Oczywiście, można sięgnąć po zamienniki, jednak używając ich, tracisz gwarancję na urządzenie. Producenci mają techniczne możliwości sprawdzenia, czy w drukarce był używany tusz oryginalny, czy nie. Poza tym nie zawsze możliwe będzie uzyskanie dobrej jakości druku fotografii. Dlatego zdania co do oryginalnych kartridżów oraz zamienników są bardzo podzielone.
Oczywiście nie należy zapominać o stosowaniu specjalnych papierów fotograficznych, które umożliwiają uzyskanie dobrej jakości fotografii. Również one nieco podnoszą koszty. Dlatego druk zdjęć nie jest szczególnie tani i opłaca się drukować je w niewielkich ilościach. Duże ilości (dziesiątki, setki) zdjęć lepiej przesłać do fotolabu, który wywoła je po znacznie niższej cenie.