Zamienniki z marką
|
- Rafał Ornowski
Dyrektor marki ActiveJet
Producenci materiałów oryginalnych muszą w cenie tuszów i tonerów uwzględniać, powołując się na najlepszą jakość wydruku, głównie renomowaną markę drukarki. Zależność taka nie zachodzi w przypadku zamienników. Duża ich część, produkowana przez największe zamienne marki, odpowiada jakości wydruku na oryginalnych tuszach czy tonerach.
Niezaprzeczalnym atutem markowych zamienników, oprócz wysokiej jakości wydruku, jest również atrakcyjna cena i wysoka wydajność. To argumenty, które od lat przesądzają o powodzeniu produktów marki ActiveJet – lidera rynku i trzykrotnego laureata Jakości Roku (2007, 2008 i 2009). Materiały eksploatacyjne marki ActiveJet w tym roku zostały również po raz kolejny z rzędu docenione w ogólnopolskim programie konsumenckim Laur Klienta.
|
Podsumowanie testu
Prezentujemy wyniki testów ośmiu urządzeń wielofunkcyjnych w cenie od 200 do blisko 400 zł. Zobacz, co oferują te urządzenia mimo niewygórowanych cen.
Drukowanie
W czołówce naszego testu znalazły się dwa urządzenia wielofunkcyjne marki Canon, a także HP Photosmart. Pod względem prędkości druku dokumentów canony nie są szybkie, co dotyczy szczególnie druku w trybie draft. Znacznie lepiej radzą sobie jednak z drukiem w trybie najczęściej stosowanym, czyli normalnym.
Pod względem prędkości druku dokumentów jeszcze lepiej wypada urządzenie HP Photosmart B110. Świetnie spisuje się zarówno w trybie draft, jak i w trybie normalnym. W tej klasyfikacji jest niewątpliwie liderem naszego zestawienia. Bardzo mile nas zaskoczył Lexmark Intuition S505, który pod względem prędkości druku nie odstaje od czołówki.
Wymienione urządzenia dobrze sobie radzą z drukiem fotografii. Pod względem szybkości najlepiej wypadają oba lexmarki, którym wydrukowanie zdjęcia A4 zajmuje nieco ponad półtorej minuty. Lider tego zestawienia, Canon MP550, na wydrukowanie zdjęcia z fotograficzną jakością potrzebował przeszło 4 minut – to i tak niezły czas, bo najwolniejsze urządzenie potrzebowało blisko 20 minut.
Skanowanie i kopiowanie
Wszystkie urządzenia wykorzystują skanery typu CIS (Contact Image Sensor). W zastosowaniach domowo-biurowych spisują się one całkiem dobrze, nieźle radzą sobie nawet ze skanowaniem zdjęć. Generalnie pod względem jakości skanery we wszystkich przetestowanych urządzeniach prezentowały bardzo zbliżony poziom. Przy wierności odwzorowania barw czy ogólnej jakości skanów najlepiej wypadły skanery zastosowane w obu lexmarkach, a także drukarce Epson Stylus SX125. Skaner z urządzenia HP też pracował poprawnie, choć jego minusem jest mała realna rozdzielczość. Objawia się ona w postaci np. nieostrych detali na skanach.
Jeśli chodzi o prędkość kopiowania, dobrze zaprezentowały się urządzenia z trzech pierwszych miejsc oraz Lexmark Interpret S405. Dokumenty monochromatyczne najszybciej kopiowały się na urządzeniu Canon Pixma MX340 i zajmowało to zaledwie 12 sekund. Przy dokumentach kolorowych czas oczekiwania na kopię w najszybszym modelu (HP Photosmart B110) wyniósł tylko 25 sekund.
Wyposażenie
Bardzo popularnym dodatkiem okazuje się interfejs Wi-Fi lub LAN, dzięki któremu w łatwy sposób można udostępnić drukarkę innym użytkownikom domowej sieci. Co ciekawe, aż siedem urządzeń wyposażono w interfejs sieciowy. Nie ma go tylko w najprostszym urządzeniu Epson Stylus SX125.
Część testowanych urządzeń zawiera typowo biurowe dodatki, np. moduł faksu. Ma go Canon Pixma MX340, Brother MFC-295CN i Lexmark Interpret S405. Te trzy modele dodatkowo są wyposażone w automatyczny podajnik dokumentów dla skanera (ADF). Dzięki niemu możliwe jest skanowanie wielu arkuszy bez udziału użytkownika.
Łatwość obsługi
Widać, że producenci dążą do możliwie największego uproszczenia sterowania urządzeniami wielofunkcyjnymi, bez rezygnowania z wielu przydatnych funkcji. Dzięki temu sterowanie z poziomu panelu urządzenia we wszystkich testowanych egzemplarzach jest stosunkowo łatwe, nawet dla niedoświadczonych użytkowników. Efekt jest taki, że bez włączania komputera można nie tylko kopiować dokumenty, ale także drukować zdjęcia z kart pamięci lub aparatu, a także zapisywać skany na pamięci flash.
Rozmieszczenie przycisków jest z reguły bardzo intuicyjne, a przy poruszaniu się po funkcjach urządzenia bardzo często
wspomagają komunikaty na wyświetlaczu LCD. Oczywiście znacznie lepiej sprawują się tutaj urządzenia z dużym, kolorowym ekranem. Dzięki niemu łatwiej jest drukować zdjęcia.
Koszty eksploatacji
Z przeprowadzonych przez nas wyliczeń wynika, że najtańszym urządzeniem w eksploatacji jest Canon Pixma MP550. Po części jest to wynikiem zastosowania dodatkowego czarnego tuszu o dużej pojemności. Koszt czarno-białej strony dokumentu to ok. 15 groszy, podczas gdy w niektórych urządzeniach jest on dwukrotnie wyższy. Niestety, zdjęcia nie są tanie, to koszt rzędu 1,30 zł za fotografię o wymiarach 10x15 cm. Nieco droższe w eksploatacji są urządzenia HP Photosmart B110 oraz Brother MFC-295CN. Najdrożej z kolei wypadły obydwa urządzenia Lexmarka.
Warto zaznaczyć, że szacunkowe wyliczenia dotyczą domyślnych materiałów. Poza nimi sprzedawane są także tusze rozszerzone, znacznie redukujące koszty druku.