Porty i funkcje sieciowe
Obaj producenci wyposażyli swój sprzęt w nowoczesne rozwiązania sieciowe, a punktem wyjścia jest oczywiście zestaw odpowiednich interfejsów. Urządzenia mają port Wi-Fi, który zapewnia łączność z istniejącą siecią bezprzewodową. Sterowniki umożliwiają zarówno obsługę druku, jak i skanowania przez sieć. Wyposażenie drukarki Canona jest jednak lepsze od HP, bo dodatkowo do dyspozycji jest port ethernet i bluetooth.
Jeśli chodzi o możliwości, obie drukarki potrafią drukować bezpośrednio z internetu, np. z albumów Google Picasa. Można je także łatwo podłączyć do usługi Google Cloud Print, dzięki czemu stają się bardzo uniwersalnymi urządzeniami. Są też darmowe aplikacje na smartfony i tablety: Canon Easy-PhotoPrint i HP ePrint Home&Biz. Pierwsza pozwala na druk w obrębie jednej sieci Wi-Fi, a druga nawet przez internet, po uprzednim zarejestrowaniu drukarki i urządzenia mobilnego w usłudze ePrint.
HP daje jeszcze inne możliwości: na ekranie urządzenia można uruchamiać aplikacje np. do druku szablonów (kalendarz, lista zadań, papier milimetrowy), masek postaci z kreskówek, kolorowanek dla dzieci, przewodników po wybranych krajach świata, plansz do znanych gier itd. Dodatkowo HP udostępnia usługę eFax, dzięki której można wysyłać i odbierać faksy, nie dysponując nawet połączeniem telefonicznym.
Jakość druku i skanów
Pod względem jakości urządzenia wypadają zupełnie inaczej, ale nie ma faworyta. Jeśli chcemy drukować dokumenty na zwykłym papierze, wydruki z HP są lepsze: kolory lepiej nasycone, a krawędzie ostrzejsze.
Podczas druku zdjęć sytuacja ulega zmianie, ale obu drukarkom przyznaliśmy ocenę bardzo dobrą. W przypadku Canona można mieć zastrzeżenia do lekko czerwonego zabarwienia fotografii, a także mniejszej ostrości. Z drugiej strony, praktycznie nie widać pojedynczych kropel atramentu, a zmierzony błąd odwzorowania barw okazał się mniejszy. Natomiast zdjęcia z drukarki HP są ostrzejsze, mają minimalnie więcej żółtej barwy, co może się podobać (bardziej „opalony” odcień skóry). Na zdjęciach bardziej widać pojedyncze piksele.
Jeśli chodzi o skanowanie, Canona należy pochwalić za znacznie lepszą ostrość, a HP – za lepsze odwzorowania barw.
Co wybrać
Canon to typowe urządzenie fotograficzne: drukuje z komputera, urządzeń mobilnych, USB i karty pamięci, ma dwa podajniki formatu A4. Sterowniki pozwalają na precyzyjne ustawianie parametrów obrazu. Również koszty druku są niższe, choć nasze obliczenia w tym zakresie są jedynie szacunkowe.
HP to urządzenie raczej biurowe. Drukuje dobre zdjęcia, jednak podajnik ADF, bardzo proste sterowniki czy funkcje faksowania wskazują na to, że lepszym zastosowaniem jest jednak biuro.
HP Photosmart 7510
PLUSY:
- Dobry ekran (wielkość, rozdzielczość)
- Podajnik ADF do skanera
- 2 podajniki papieru (zwykły i fotograficzny)
- Funkcja ePrint do druku z całego świata
- Funkcja eFax (przez zewnętrzną usługę)
- Aplikacje dostępne z ekranu urządzenia
MINUSY:
- Duże wymiary i waga
- Brak ethernetu i hosta USB (brak możliwości skanowania/druku z USB)
- Drugi podajnik nie mieści formatu A4
- Zbyt prosty sterownik drukarki oraz TWAIN
- Brak jasnego komunikatu o konieczności wymiany tuszu
Canon Pixma MG6250
PLUSY:
- Spory zestaw portów (USB, Wi-Fi, bluetooth)
- Automatyczny druk dwustronny
- Dwa podajniki A4 (zwykły i foto)
- Podajnik do drukowania na CD i DVD
- Dotykowy panel drukarki
- Drukowanie z urządzeń mobilnych
- Drukowanie z galerii Picasa
MINUSY:
- Duże wymiary i waga
- Niedotykowy ekran
- Słaba rozdzielczość ekranu