Wygodna edycja i retusz
Aplikacja Photo Editor 2.1 doskonale radzi sobie z poprawianiem fotografii. Za jej pomocą możesz błyskawicznie rozjaśnić zdjęcie czy skorygować ostrość, usuniesz też dzięki niej niepotrzebne obiekty z kadru oraz zbędne niekiedy tło.
Pełna wersja Photo Editora 2.1 pozwala wygodnie zmieniać parametry zdjęć. Za pomocą suwaków w wyjątkowo wygodny sposób poprawisz kolory, rozjaśnisz i wyostrzysz obraz. Możesz też skorzystać z „magicznego poprawiania”, jeśli chcesz, by zdjęcie zostało automatycznie ulepszone. Ponadto program umożliwia kadrowanie, zmianę rozmiarów, dodawanie podpisów, a także wycinanie ze zdjęć niepotrzebnych obiektów (np. psujących kompozycję przewodów wysokiego napięcia czy przypadkowych przechodniów) czy zamazywanie tła. Edytowane obszary zaznacza się ręcznie lub za pomocą „lassa”.
Korzystanie z interfejsu programu
Zanim zaczniesz korzystać z programu, zapoznaj się z jego interfejsem. Ułatwi ci to przeprowadzanie retuszu i edycji fotografii.
Krok 1
W oknie głównym kliknij przycisk Browse for Images i wybierz plik ze zdjęciem, które będziesz poprawiać. Zostanie ono wyświetlone w głównym obszarze programu, na podglądzie (1).
Krok 2
Z prawej strony widoczny jest pasek narzędziowy (2), a na nim ikony pozwalające manipulować zdjęciem. Możesz dostosować jego parametry, obrócić je, przyciąć, uzupełnić tekstem, zmienić jego rozmiary, usunąć niepotrzebne obiekty z kadru lub tło.
Krok 3
Gdy klikniesz jedną z ikon, po jej lewej stronie wyświetli się zasobnik z narzędziami pozwalającymi przeprowadzić daną operację (3). Gdy np. użyjesz pierwszego przycisku Adjust, obok wyświetli się zasobnik z suwakami służącymi do regulacji parametrów zdjęcia. Wprowadzane zmiany będą na bieżąco pojawiać się na podglądzie. Dodatkowo dostępne jest tu narzędzie Magic Enhance – pozwala ono za pomocą pojedynczego kliknięcia poprawić jasność, kontrast i balans bieli.
Krok 4
Dostępne poniżej podglądu przyciski pozwalają dopasować zdjęcie do rozmiaru okna, wyświetlić je w oryginalnych rozmiarach oraz powiększyć (4). Użyj przycisku z symbolem ręki, aby móc przemieszczać powiększone zdjęcie po ekranie za pomocą myszki.
Krok 5
Pośrodku (5) widoczne są przyciski pozwalające przejść do następnego lub poprzedniego zdjęcia w aktualnie przeglądanym folderze. Kliknij ikonę z symbolem kosza, aby skasować zdjęcie z dysku. Jeśli po wprowadzeniu zmian zechcesz porównać zmodyfikowane zdjęcie z oryginałem, kliknij i przytrzymaj ikonę z symbolem oka. Obok jest wyświetlana rozdzielczość edytowanej fotografii. Gdy ją klikniesz, wyświetli się okno z dużo większą ilością informacji o zdjęcia.
Krok 6
W prawym dolnym rogu dostępne są przyciski (6) pozwalające cofać i przywracać zmiany wprowadzone na zdjęciu. Użyj Revert to Original, by cofnąć wszystkie dokonane zmiany i przywrócić oryginalny wygląd. Przycisk Export służy do zapisania zmodyfikowanego zdjęcia na dysku w innym formacie.
Usuwanie niepotrzebnych obiektów i tła
Photo Editor oferuje zestaw narzędzi, dzięki którym zaznaczysz, a następnie usuniesz ze zdjęcia niepotrzebne elementy, które przypadkowo znalazły się w kadrze. Możesz też wymazać tło.
Krok 1
W prawym zasobniku kliknij ikonę Object Removal. Wyświetli się okienko z podpowiedzią, zaznacz pole Don't show anymore i zamknij je, naciskając X.
Krok 2
Powiększ widok zdjęcia tak, aby obiekt, który chcesz usunąć, był dobrze widoczny. Następnie za pomocą ikony z pola obok wybierz narzędzie, którym będziesz zaznaczał obiekt do usunięcia, np. pędzel.
Krok 3
Posługując się suwakiem Brush Size, dostosuj parametry wybranego narzędzia, np. zmień wielkość pędzla, i precyzyjnie zamaluj obiekt, który ma zostać usunięty. Aby usunąć nadmiar zaznaczenia, wykorzystaj narzędzie Gumka. Skorzystaj z klonowania, by powielić fragment zdjęcia.
Krok 4
Aby całkowicie usunąć zaznaczenie i zacząć od początku, kliknij przycisk Reset Selection. Suwak Variation służy do określenia intensywności efektu. Proces wymazywania uruchomisz, naciskając Start Erasing. Następnie zapisz nowe, poprawione zdjęcie, korzystając z przycisku Export.
Krok 1
Otwórz zdjęcie, z którego chcesz usunąć tło. W prawym zasobniku kliknij ikonę Background Removal. Wyświetli się okienko z podpowiedzią, zaznacz pole Don't show anymore i zamknij je, naciskając X.
Krok 2
W polu obok wybrana jest ikona przedstawiająca pędzel. Narzędzie służy do zaznaczenia obiektu na pierwszym planie, który ma pozostać na zdjęciu po usunięciu tła.
Krok 3
Za pomocą suwaka poniżej wyreguluj wielkość pędzla, następnie powiększ widok zdjęcia tak, aby obiekt, który chcesz zaznaczyć, był dobrze widoczny. Precyzyjnie zamaluj go na zielono. Aby usunąć nadmiarowe zaznaczenie, wykorzystaj Gumkę.
Krok 4
Drugi etap polega na zaznaczeniu tła. Kliknij drugą ikonę pędzla i w ten sam sposób zaznacz kolorem czerwonym część tła, która ma zostać usunięta. Również tutaj za pomocą suwaka poniżej możesz wyregulować wielkość pędzla. Gdy to zrobisz, kliknij przycisk Cut Out.
Krok 5
Gdy tło zostanie wycięte, za pomocą ikon w sekcji Step 2 będziesz mógł zdecydować, czy obszar wyciętego tła ma pozostać przezroczysty, czy też zostanie zastąpiony wybranym kolorem. Za pomocą suwaka Feather Radius rozmyjesz krawędzie wyciętego obszaru. Gdy uznasz, że efekt ci odpowiada, kliknij Apply. Następnie zapisz nowe zdjęcie, korzystając z przycisku Export.