Wygodne e-czytanie
- Wielkość i waga. Czytnik musi być tak lekki, by można go było bez wysiłku trzymać jak kieszonkową powieść. Górną granicą wagi, którą można uznać za komfortową, jest 250–270 g. W tym przedziale mieści się większość testowanych czytników. Spośród testowanych urządzeń najlżejszy jest eClicto – przy wadze poniżej 200 g można go porównać do zeszytu bądź większego telefonu. Niestety jest to okupione niską pojemnością akumulatora.
- Wielkość ekranu. Standardem wśród czytników z e-papierem jest obecnie ekran 6-calowy. To wystarcza do literatury i innych publikacji tekstowych. Na rynku są także czytniki z większymi ekranami, ok. 8–10 cali (np. Kindle DX, PocketBook Pro 902), lepiej przystosowane do wyświetlania publikacji z trwałym formatowaniem, czyli z tekstem, który nie zmienia swojego układu np. przy powiększaniu ilustrowanych książek w PDF. Są niestety znacznie droższe od czytników z małym ekranem.
- Pamięć. Wszystkie czytniki mają wbudowaną pamięć flash, jednak jej wielkość w zależności od modelu wynosi od 112 MB (np. JetBook) do 3 GB (Amazon Kindle). W praktyce wystarczająca pojemność to 2 GB (np. iRiver Story), na których zmieszczą się tysiące publikacji. Standardem jest możliwość rozszerzania pamięci za pomocą kart SD i microSD, co pozwala zwiększyć pojemność od 4 nawet do 32 GB. Wyjątkiem jest Amazon Kindle, który nie oferuje takiej opcji.
- Szybkość startu. Czytnik powinien się uruchamiać błyskawicznie i wyświetlać książkę w miejscu, w którym przerwałeś lekturę. Tę funkcję mają m.in. urządzenia Kindle i Oyo. Wyłączone za pomocą przycisku na obudowie, przechodzą w stan uśpienia, w którym mogą przebywać kilka tygodni. Po naciśnięciu włącznika błyskawicznie odświeżają ekran i są gotowe do pracy. Tej funkcji zabrakło np. w eClicto, który za każdym razem od nowa ładuje oprogramowanie, dlatego książkę zobaczysz nie po 1, ale po ok. 30 sek.
- Zasilanie. Przed zakupem warto sprawdzić pojemność akumulatora. Na przykład Kindle ma baterię 1750 mAh, natomiast eClicto zaledwie 1000 mAh. Biorąc pod uwagę, że obydwa czytniki mają podobny ekran, można spodziewać się, że Kindle będzie działał blisko dwa razy dłużej na jednym ładowaniu.
Najlepszą kompatybilność z różnymi formatami mają urządzenia iRiver, które dodatkowo obsługują typy plików używane do elektronicznych wersji komiksów.