A A A

Wygodne e-czytanie

PC Format 03/2011
Coraz bardziej popularne książki elektroniczne można czytać na komputerze, ale wygodniej jest sięgnąć po specjalistyczne urządzenie do wyświetlania tekstu elektronicznego. Wybraliśmy do przetestowania osiem takich urządzeń są to najpopularniejsze czytniki e-booków.  [Bartłomiej Mrożewski]

Podsumowanie testu

Przetestowaliśmy osiem czytników e-booków w cenach 330–1000 zł. Większość urządzeń jest dostępnych na polskim rynku. Wyjątkiem jest najpopularniejszy na świecie czytnik Kindle, sprzedawany wyłącznie przez księgarnię Amazon. Ponieważ nie ma ona polskiego oddziału, czytnik trzeba sprowadzać z Amazon w USA.

Z księgarni czy nie

Kupowanie czytnika w księgarni ogranicza możliwości nabywania książek tylko do jednego miejsca. Jest to szczególnie dotkliwe w przypadku Kindle. Amazon opracował własny mechanizm DRM (Digital Rights Management – cyfrowe zarządzanie prawami), którego nie udostępnia innym sprzedawcom. W związku z tym na Kindlu nie można czytać polskich nowości wydawniczych, np. sprzedawanych przez Empik, a sam Amazon nie oferuje polskiej literatury. W przypadku czytnika Oyo sprawa jest mniej problematyczna. Mimo że oficjalnie nie wspiera on e-booków z innych księgarni, to można w nim odczytać pliki zabezpieczone za pomocą tego samego DRM-u, którego używa Empik, czyli Adobe Digital Editions. Na szczęście obydwa urządzenia, podobnie jak czytniki z konkurencyjnych księgarni, akceptują książki w formatach niezabezpieczonych.

Wygoda obsługi

Wzorem może być tutaj Amazon Kindle, w którym przyciski ulokowano na obydwu bokach ekranu, w miejscu, w którym spoczywa kciuk. Jest to bardzo naturalne położenie, więc strony można przerzucać, trzymając czytnik jedną ręką – zarówno prawą, jak i lewą. Część czytników ma ekran pojemnościowy, co jednak nie poprawia komfortu czytania. Przerzucanie stron palcem (m.in. w Oyo, Prestigio), choć efektowne, jest mało komfortowe, bo wymaga użycia obydwu dłoni.  
  • Wielkość i waga. Czytnik musi być tak lekki, by można go było bez wysiłku trzymać jak kieszonkową powieść. Górną granicą wagi, którą można uznać za komfortową, jest 250–270 g. W tym przedziale mieści się większość testowanych czytników. Spośród testowanych urządzeń najlżejszy jest eClicto – przy wadze poniżej 200 g można go porównać do zeszytu bądź większego telefonu. Niestety jest to okupione niską pojemnością akumulatora.
  • Wielkość ekranu. Standardem wśród czytników z e-papierem jest obecnie ekran 6-calowy. To wystarcza do literatury i innych publikacji tekstowych. Na rynku są także czytniki z większymi ekranami, ok. 8–10 cali (np. Kindle DX, PocketBook Pro 902), lepiej przystosowane do wyświetlania publikacji z trwałym formatowaniem, czyli z tekstem, który nie zmienia swojego układu np. przy powiększaniu ilustrowanych książek w PDF. Są niestety znacznie droższe od czytników z małym ekranem. 
  • Pamięć. Wszystkie czytniki mają wbudowaną pamięć flash, jednak jej wielkość w zależności od modelu wynosi od 112 MB (np. JetBook) do 3 GB (Amazon Kindle). W praktyce wystarczająca pojemność to 2 GB (np. iRiver Story), na których zmieszczą się tysiące publikacji. Standardem jest możliwość rozszerzania pamięci za pomocą kart SD i microSD, co pozwala zwiększyć pojemność od 4 nawet do 32 GB. Wyjątkiem jest Amazon Kindle, który nie oferuje takiej opcji. 
  • Szybkość startu. Czytnik powinien się uruchamiać błyskawicznie i wyświetlać książkę w miejscu, w którym przerwałeś lekturę. Tę funkcję mają m.in. urządzenia Kindle i Oyo. Wyłączone za pomocą przycisku na obudowie, przechodzą w stan uśpienia, w którym mogą przebywać kilka tygodni. Po naciśnięciu włącznika błyskawicznie odświeżają ekran i są gotowe do pracy. Tej funkcji zabrakło np. w eClicto, który za każdym razem od nowa ładuje oprogramowanie, dlatego książkę zobaczysz nie po 1, ale po ok. 30 sek.  
  • Zasilanie. Przed zakupem warto sprawdzić pojemność akumulatora. Na przykład Kindle ma baterię 1750 mAh, natomiast eClicto zaledwie 1000 mAh. Biorąc pod uwagę, że obydwa czytniki mają podobny ekran, można spodziewać się, że Kindle będzie działał blisko dwa razy dłużej na jednym ładowaniu. 

Obsługiwane formaty

Wszystkie czytniki obsługują niekodowane pliki ePub oraz PDF. Pierwszy do tekstu, drugi do książek z formatowaniem. Wyjątkiem jest Kindle, który korzysta z formatu MOBI i nie obsługuje ePub. Między tymi dwoma formatami można dokonywać konwersji za pomocą programu Calibre.

Inaczej sprawa wygląda z książkami kodowanymi. Większość niezależnych urządzeń, podobnie jak Oyo z Empiku, jest kompatybilna z zabezpieczeniami Adobe Digital Editions. Kindle radzi sobie tylko z zabezpieczeniami księgarni Amazon (pliki AZW), a nie odczytuje książek zabezpieczonych DRM-em Adobe. Podobnie jest z eClicto, który czyta tylko szyfrowane pliki z własnej księgarni. 

Najlepszą kompatybilność z różnymi formatami mają urządzenia iRiver, które dodatkowo obsługują typy plików używane do elektronicznych wersji komiksów.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto