A A A

Wygodne pakowanie

PC Format 05/2010
Matroska to nazwa otwartego formatu zapisu plików multimedialnych. Jeżeli odtwarzanie filmów na komputerze nie jest dla ciebie nowością, to z pewnością spotkałeś się z plikami mającymi rozszerzenie .mkv. Są to właśnie filmy wykorzystujące format Matroska. [AS]

Formaty obsługiwane przez MKVtoolnix

Pakiet MKVToolnix, a w szczególności wykorzystywany do integrowania różnego typu danych w ramach pliku MKV program mkvmerge, rozpoznaje następujące formaty plików.

Formaty wideo: H.264, AVC, AVI, Dirac, MPEG, MPEG-4, QuickTime, RealMedia, Ogg/OGM, FLV, VC1, Matroska
Formaty audio: AC3, AAC, Dolby TrueHD, DTS, DTS-HD, FLAC, MP4, Ogg Vorbis, RealAudio, Wave, WavPack, TTA, Matroska
Formaty napisów: SRT (SubRip), SSA/ASS, USF, VobSub

Format ten oferuje znacznie większe możliwości niż popularne pliki AVI czy WMV. W jednym pliku MKV możesz „zmieścić” kilka różnych ścieżek wideo, ścieżki dźwiękowe filmu (z lektorem oraz bez lektora), a także ścieżki zawierające napisy dialogowe, nawet te, które są zaimportowane z plików tekstowych.

Samodzielne utworzenie takiego pliku jest bardzo proste – przekonasz się o tym sam, przygotowując film według poszczególnych kroków poniższego warsztatu.

Przygotowanie filmu w formacie MKV

W warsztacie pokażemy, w jaki sposób można przygotować plik MKV, mając do dyspozycji plik MOV w wysokiej rozdzielczości Full HD oraz odrębny plik z napisami dialogowymi w dość często spotykanym formacie SubRip (plik z rozszerzeniem .srt). Od razu jednak wyjaśniamy, że możesz użyć jako składowych filmu MKV dowolnego typu plików audio-wideo i napisów spośród obsługiwanych przez pakiet MKVtoolnix (szczegóły w ramce „Formaty obsługiwane przez MKVtoolnix”). Program MKVtoolnix (jest na naszym CD) działa we wszystkich wersjach Windows, od XP po Windows 7.


Przed rozpoczęciem integrowania filmu oraz niezależnego pliku z napisami dialogowymi przygotuj sobie pliki źródłowe (film plus napisy). Jeżeli są na nośniku optycznym, przekopiuj je na dysk twardy najlepiej do jednego folderu. Zakładamy, że plik wideo w wysokiej rozdzielczości (np. w formacie m2ts właściwym dla filmów blu-ray) oraz plik z napisami dialogowymi do danego filmu masz już na dysku.


Narzędziem, które wykorzystamy do samodzielnego przekonwertowania filmu z napisami na format Matroska (MKV), będzie pakiet o nazwie MKVtoolnix 3.2.0. Instalacja tego pakietu przebiega standardowo, polega po prostu na potwierdzaniu kolejnych etapów kreatora instalacji. Po zakończeniu instalacji pojawi się na pulpicie ikona jednego ze składników – programu mkvmerge GUI. To właśnie z tego programu będziesz korzystać podczas konwertowania materiału wideo.


Teraz w oknie głównym programu mkvmerge GUI, pod zakładką Input kliknij widoczny po prawej stronie od ramki Input files przycisk add i wskaż przygotowane wcześniej pliki źródłowe (plik wideo i plik z napisami).


Po wczytaniu plików do programu mkvmerge, w sekcji Tracks, chapters and tags pojawią się wpisy dotyczące zaimportowanych danych. Jeżeli wczytany plik wideo zawierał także dźwięk (a tak jest najczęściej), to na liście elementów zostaną wyświetlone dane dotyczące niezależnie ścieżki wideo i ścieżki audio.


Zwróć uwagę, że przy każdej ścieżce zaznaczone jest pole wyboru. Odznaczając wybrane pole wyboru, możesz wpływać na to, czy dana ścieżka zostanie pominięta w pliku wynikowym. Ma to znaczenie, gdy np. chcesz wyczyścić z innego pliku zbędną ścieżkę (np. niemieckojęzycznego lektora). W naszym warsztacie jednak zakładamy, że wszystkie zaimportowane ścieżki mają być uwzględnione w wynikowym pliku MKV.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto