Wygodne pakowanie
Matroska to nazwa otwartego formatu zapisu plików multimedialnych. Jeżeli odtwarzanie filmów na komputerze nie jest dla ciebie nowością, to z pewnością spotkałeś się z plikami mającymi rozszerzenie .mkv. Są to właśnie filmy wykorzystujące format Matroska.
Formaty obsługiwane przez MKVtoolnix
Pakiet MKVToolnix, a w szczególności wykorzystywany do integrowania różnego typu danych w ramach pliku MKV program mkvmerge, rozpoznaje następujące formaty plików.
Formaty wideo: H.264, AVC, AVI, Dirac, MPEG, MPEG-4, QuickTime, RealMedia, Ogg/OGM, FLV, VC1, Matroska
Formaty audio: AC3, AAC, Dolby TrueHD, DTS, DTS-HD, FLAC, MP4, Ogg Vorbis, RealAudio, Wave, WavPack, TTA, Matroska
Formaty napisów: SRT (SubRip), SSA/ASS, USF, VobSub
Format ten oferuje znacznie większe możliwości niż popularne pliki AVI czy WMV. W jednym pliku MKV możesz „zmieścić” kilka różnych ścieżek wideo, ścieżki dźwiękowe filmu (z lektorem oraz bez lektora), a także ścieżki zawierające napisy dialogowe, nawet te, które są zaimportowane z plików tekstowych.
Samodzielne utworzenie takiego pliku jest bardzo proste – przekonasz się o tym sam, przygotowując film według poszczególnych kroków poniższego warsztatu.
Przygotowanie filmu w formacie MKV
W warsztacie pokażemy, w jaki sposób można przygotować plik MKV, mając do dyspozycji plik MOV w wysokiej rozdzielczości Full HD oraz odrębny plik z napisami dialogowymi w dość często spotykanym formacie SubRip (plik z rozszerzeniem .srt). Od razu jednak wyjaśniamy, że możesz użyć jako składowych filmu MKV dowolnego typu plików audio-wideo i napisów spośród obsługiwanych przez pakiet MKVtoolnix (szczegóły w ramce „Formaty obsługiwane przez MKVtoolnix”). Program MKVtoolnix (jest na naszym CD) działa we wszystkich wersjach Windows, od XP po Windows 7.
Krok 1
Przed rozpoczęciem integrowania filmu oraz niezależnego pliku z napisami dialogowymi przygotuj sobie pliki źródłowe (film plus napisy). Jeżeli są na nośniku optycznym, przekopiuj je na dysk twardy najlepiej do jednego folderu. Zakładamy, że plik wideo w wysokiej rozdzielczości (np. w formacie m2ts właściwym dla filmów blu-ray) oraz plik z napisami dialogowymi do danego filmu masz już na dysku.
Krok 2
Narzędziem, które wykorzystamy do samodzielnego przekonwertowania filmu z napisami na format Matroska (MKV), będzie pakiet o nazwie MKVtoolnix 3.2.0. Instalacja tego pakietu przebiega standardowo, polega po prostu na potwierdzaniu kolejnych etapów kreatora instalacji. Po zakończeniu instalacji pojawi się na pulpicie ikona jednego ze składników – programu mkvmerge GUI. To właśnie z tego programu będziesz korzystać podczas konwertowania materiału wideo.
Krok 3
Teraz w oknie głównym programu mkvmerge GUI, pod zakładką Input kliknij widoczny po prawej stronie od ramki Input files przycisk add i wskaż przygotowane wcześniej pliki źródłowe (plik wideo i plik z napisami).
Krok 4
Po wczytaniu plików do programu mkvmerge, w sekcji Tracks, chapters and tags pojawią się wpisy dotyczące zaimportowanych danych. Jeżeli wczytany plik wideo zawierał także dźwięk (a tak jest najczęściej), to na liście elementów zostaną wyświetlone dane dotyczące niezależnie ścieżki wideo i ścieżki audio.
Krok 5
Zwróć uwagę, że przy każdej ścieżce zaznaczone jest pole wyboru. Odznaczając wybrane pole wyboru, możesz wpływać na to, czy dana ścieżka zostanie pominięta w pliku wynikowym. Ma to znaczenie, gdy np. chcesz wyczyścić z innego pliku zbędną ścieżkę (np. niemieckojęzycznego lektora). W naszym warsztacie jednak zakładamy, że wszystkie zaimportowane ścieżki mają być uwzględnione w wynikowym pliku MKV.
Krok 1
Domyślnie program mkvmerge zapisze wynik łączenia ścieżek (plik MKV) do tego samego folderu, z którego zostały zaimportowane, a plik stanowiący rezultat łączenia będzie miał nazwę taką, jaką miał pierwszy zaimportowany plik wideo. Jeżeli chcesz to zmienić, zmodyfikuj ścieżkę zapisu wynikowego pliku, wprowadzając własną w polu Output filename widocznym w dolnej części okna programu pod zakładką Input. Zadanie możesz sobie ułatwić, korzystając z przycisku Browse.
Krok 2
Na początek wypróbuj utworzenie pliku MKV bez konfigurowania dodatkowych zaawansowanych opcji. Kliknij widoczny w dolnej części okna przycisk Start muxing.
Krok 3
Program rozpocznie proces tzw. muxingu, czyli łączenia różnego typu danych (strumieni) w jednym pliku. Proces ten nie jest ponownym kodowaniem danych, więc po pierwsze nie wpływa negatywnie na jakość strumieni danych będących składnikami wynikowego pliku (ani wideo, ani audio nie są ponownie kompresowane), a po drugie zajmuje dużo mniej czasu niż właśnie ponowne kodowanie strumieni audio-wideo. Po zakończeniu łączenia wyświetli się okno, a w nim podsumowanie działania. W każdym przypadku warto sprawdzić wynikowy plik. Można od razu przejść do folderu, w którym jest on zapisany, klikając Open folder.
Krok 4
Oczywiście do odtworzenia wynikowego pliku użyj odtwarzacza obsługującego kontener Matroska (rozpoznającego pliki MKV). Powinieneś zobaczyć obraz o niezmienionej w stosunku do oryginalnego pliku jakości, a także automatycznie wczytane napisy dialogowe.
Krok 5
Zachęcamy do eksperymentów z programem mkvmerge. Umiejętne użycie tej aplikacji pozwala m.in. na utworzenie jednego pliku zawierającego np. kilka odcinków ulubionego serialu czy utworzenie pliku, w którym będą zachowane różne ścieżki dźwiękowe (np. z lektorem, bez lektora). Tak jak to jest w przypadku oryginalnych filmów DVD i blu-ray. Pamiętaj jednak, że jeżeli chciałbyś utworzyć plik MKV z filmów DVD i blu-ray, najpierw musisz przegrać zawartość płyty na dysk. Więcej szczegółów w ramce powyżej.
Filmy MKV z płyt DVD-Video i blu-ray Video
Filmy w formacie MKV możesz utworzyć także z filmowych płyt DVD oraz blu-ray, zgromadzonych w domowej wideotece. W ten sposób możesz w pełni wykorzystać możliwości formatu MKV, który umożliwia zachowanie charakterystycznego dla filmów DVD i blu-ray wielościeżkowego charakteru. Z pewnością zauważyłeś, że filmy DVD i blu-ray mają często wiele różnych ścieżek audio, wideo oraz z napisami w różnych wersjach językowych. Możesz je wszystkie (albo tylko wybrane) zachować w pliku MKV. Do przegrania zawartości płyt z filmami powinieneś użyć odpowiedniego oprogramowania. W przypadku filmów na płytach DVD możesz skorzystać z darmowego programu DVD Shrink (www.dvdshrink.org/forum/viewtopic.php?f=1&t=10056), który pozwala na przegranie pełnej zawartości płyty DVD-Video.
W przypadku filmów HD zapisanych na płytach blu-ray odpowiednim oprogramowaniem może być komercyjny program AnyDVDHD (który można także wykorzystać do przegrywania płyt DVD; program znajdziesz na witrynie www.slysoft.com/en/anydvdhd.html) lub udostępniany za darmo program DVDFab HD Decrypter 7.0.3.0 (www.dvdfab.com/free.htm?vid=avantage&aid=675). Gdy już pliki będą na dysku, postępuj wg wskazówek w artykule.
Dokładne informacje o plikach MKV
W skład pakietu MKVtoolnix oprócz opisywanego w głównej części artykułu programu mkvmerge i jego graficznej nakładki mkvmerge GUI wchodzi jeszcze narzędzie o nazwie mkvinfo (także dysponujące nakładką graficzną mkvinfo GUI). Jest to aplikacja, dzięki której można wydobyć bardzo dokładne informacje dotyczące każdego pliku MKV. Wśród danych, które program ten odczytuje z plików MKV, znajdziemy dokładne informacje o liczbie ścieżek (zarówno wideo, jak i audio, a także z napisami dialogowymi), czasie trwania klipu, sposobie kodowania i formacie zapisu każdego składnika zapisanego w pliku MKV. Program ten może być przydatny, gdy np. jeden z plików MKV nie chce się poprawnie odtwarzać, mimo że inne pliki MKV odtwarzają się bez problemu. Za pomocą mkvinfo można wtedy zidentyfikować np. strumień wideo zakodowany wewnątrz pliku MKV z wykorzystaniem nieobsługiwanego formatu.