SoftwareWygodniej i bezpieczniej

    Wygodniej i bezpieczniej

    Jedną z ważnych cech systemu Windows jest możliwość dostosowywania do własnych potrzeb różnych elementów interfejsu. Część związanych z tym opcji jest ukryta, ale dzięki naszym poradom z problemem poradzą sobie nawet początkujący użytkownicy.

    Wygodniej i bezpieczniej

    Dobrym przykładem systemowego elementu, który można, i zazwyczaj warto, zmodyfikować, może być menu szybkiego dostępu. Zawiera ono przydatne, wybrane przez Microsoft narzędzia i funkcje administracyjne. Pokażemy, jak modyfikować jego zawartość i zmieniać działanie różnych poleceń. Dzięki naszym poradom dowiesz się także, jak podnieść bezpieczeństwo pracy blokując możliwość zamykania systemu bez uprzedniego zalogowania. Osoby, które pracują w sieciach firmowych, docenią zapewne możliwość wyłączenia konta Microsoftu jako jedynego akceptowanego sposobu na skorzystanie z wielu programów Modern UI, między innymi poczty, kalendarza i kontaktów.

    Modyfikacja menu szybkiego dostępu

    Do interfejsu Windows 8 większość użytkowników zdążyła się już przyzwyczaić. Niektóre zmiany są korzystne, z innymi trudno się pogodzić. Podstawowym elementem, na którego powrót wszyscy czekają, jest menu startowe. Najprawdopodobniej pojawi się ono ponownie w kolejnej, dziesiątej wersji systemu. Tymczasem jednak trzeba korzystać z istniejących funkcji. Na miejscu przycisku startowego znajduje się obecnie ikona pozwalająca przełączać widok pomiędzy pulpitem a ekranem startowym. Jeżeli jednak klikniesz tę ikonę prawym przyciskiem myszy, to rozwinie się menu kontekstowe zawierające skróty do najważniejszych narzędzi administracyjnych i konfiguracyjnych oraz funkcji Windows. Jest to tak zwane menu administracyjne, menu szybkiego dostępu bądź po prostu menu Win+X. Zawarty w nim zestaw funkcji został przygotowany przez twórców systemu, ale, co ważne, nie jest on zamknięty. W pewnym zakresie menu można dopasować do własnych potrzeb.

    Krok 1

    Aby zmodyfikować menu administratora, nie trzeba zmieniać rejestru ani plików systemowych. Zasoby wyświetlane w menu przechowywane są w specjalnym, ukrytym katalogu użytkownika. Kliknij dwukrotnie ikonę Mój komputer na pulpicie. W polu adresu umieść ścieżkę: (zamiast nazwa_uzytkownika wpisz swoją nazwę użytkownika) i wciśnij Enter.

    Krok 2

    W oknie Eksploratora zobaczysz trzy katalogi o nazwach Group 1, Group 2, Group 3. Odpowiadają one trzem sekcjom, licząc kolejno od dołu, wydzielonym domyślnie w menu szybkiego dostępu. Ich zawartość przypisana jest poleceniom umieszczonym w poszczególnych sekcjach. Rozwiń menu i porównaj jego zawartość na przykład z folderem Group 2. W tym celu otwórz wspomniany folder oraz kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę w lewym, dolnym rogu pulpitu bądź wciśnij kombinację Win + X.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Jeżeli chcesz usunąć z menu wybrane polecenie, odszukaj odpowiadający mu skrót w odpowiedniej grupie (folderze) i usuń go. Zmiana nazwy dowolnej z komend również jest bardzo prosta. Otwórz dany folder, na przykład Group3, wciśnij kombinację Ctrl+F1, by rozwinąć Wstążkę, i przejdź do zakładki Widok. W sekcji Pokazywanie/ukrywanie zaznacz opcję Ukryte elementy.

    Obraz

    Krok 4

    Kliknij przycisk Opcje i przejdź na kartę Widok, przewiń listę opcji w dół i usuń zaznaczenie z pola Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego. Kliknij OK. Po tych zmianach w katalogu pojawi się ukryty plik desktop.ini – otwórz jego zawartość klikając ikonę dwa razy.

    Obraz

    Krok 5

    Zobaczysz listę ponumerowanych poleceń. Opis przed znakiem równości oznacza komendę, zapis po znaku równości określa, co jest wyświetlane w menu. Wpisując w to miejsce własny tekst, wpłyniesz na wygląd menu. Aby zmiany odniosły skutek, musisz ponownie uruchomić system.

    Obraz

    Krok 6

    Aby przeorganizować menu rozszerzając je o kolejne grupy i przenosząc do nich polecenia, stwórz w folderze WinX następny folder i nazwij go podobnie, jak poprzednie, ale z kolejnym numerem: Group4. Następnie otwórz ten folder i przenieś do jego wnętrza jeden bądź więcej skrótów z poprzednich trzech folderów. Zrestartuj komputer, aby zobaczyć wynik.

    Obraz

    Wyłączenie zamykania systemu

    Sprawdzanie uprawnień użytkownika podczas logowania zabezpiecza system przed dostępem nieupoważnionych osób. Jednakże nie zawsze trzeba być zalogowanym, by narobić bałaganu czy utrudnić pracę innym użytkownikom. Załóżmy, że użytkownik bez swojego konta ma fizyczny dostęp do komputera służącego jako serwer w niewielkiej sieci. Nawet jeżeli nie dostanie się do pulpitu, zawsze może zamknąć bądź zrestartować system – odpowiednie polecenia są dostępne na ekranie logowania. Jeżeli chcesz uniknąć takiego niebezpieczeństwa, usuń te komendy.

    Krok 1

    Uruchom normalnie system i w oknie startowym wpisz za pomocą klawiatury polecenie gpedit.msc i wciśnij Enter. Następnie rozwiń sekcję Konfiguracja komputera i znajdujące się w niej grupy: Ustawienia systemu Windows, Ustawienia zabezpieczeń, Zasady lokalne. Zaznacz Opcje zabezpieczeń.

    Krok 2

    Przejdź do prawej części okna i odszukaj na liście regułę: Zamknięcie: zezwalaj na zamykanie systemu bez konieczności zalogowania. Kliknij ją dwukrotnie.

    Krok 3

    Na karcie Ustawianie zabezpieczeń lokalnych wybierz opcję Wyłączone. Kliknij OK i zamknij edytor zasad zabezpieczeń.

    Obraz

    Krok 4

    Od tej chwili, by móc wyłączyć komputer z poziomu systemu operacyjnego, użytkownik będzie najpierw musiał prawidłowo się zalogować – komenda zamykania będzie niedostępna na ekranie logowania.

    Wybrane dla Ciebie