Wygodniej i wydajniej
Przedstawiamy pakiet darmowych aplikacji, które pomogą zwiększyć wydajność i skuteczność wykonywania zadań, lepiej zorganizować czas w pracy i w domu, a także zadbać o odpowiednią motywację i własne zdrowie.
Spośród wielu dostępnych w sieci programów służących do zwiększania produktywności działań wybraliśmy kilka, które mogą zapewnić efektywniejsze realizowanie wybranych celów. Za pomocą Evernote szybko i wygodnie zapiszesz każdą ważną informację w postaci notatki dostępnej dla ciebie i twoich współpracowników z każdego miejsca na świecie i na dowolnym urządzeniu. Z kolei mobilny kalendarz Cal i organizer Any.do nie pozwolą ci zapomnieć o spotkaniach biznesowych i pilnych zadaniach. F.lux zadba o twój wzrok, dostosowując jasność wyświetlacza do aktualnej pory dnia, a wirtualny schowek – Pocket – o to, byś w każdej chwili mógł powrócić do ciekawych artykułów, których wcześniej nie zdążyłeś przeczytać. W naszym niezbędniku nie zabrakło też aplikacji, która pomoże ci zmienić złe nawyki, ucząc sumienności i skupienia na zadaniach.
Evernote – notatki na wyciągnięcie ręki, zawsze i wszędzie
W czasie pracy wiele razy zapisujesz numery telefonów, tworzysz listy zadań, uzupełniasz budżety czy przygotowujesz plany spotkań. Wykorzystujesz do tego różne programy, a czasem nawet sięgasz po prostu po tradycyjne żółte karteczki przylepiane do monitora. W zapanowaniu nad chaosem bardzo pomaga aplikacja Evernote. Ułatwia nie tylko zbieranie informacji z różnych źródeł, porządkowanie ich czy opisywanie, ale także przeglądanie na dowolnym urządzeniu zsynchronizowanym z twoim kontem w usłudze sieciowej. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby niektóre treści udostępniać innym osobom, np. współpracownikom. I choć wszystkie dane gromadzone są w chmurze, ich aktualne kopie są również zapisywane na powiązanych z nią urządzeniach. Gwarantuje to szybki, wygodny i, co najważniejsze, nieograniczony dostęp do każdej utworzonej notatki.
Krok 1
Ponieważ istnieje kilka wersji aplikacji Evernote – na różne platformy, proces instalacji i tworzenia konta może mieć różny przebieg. Sporo zależy od tego, którego urządzenia użyjesz podczas pierwszej konfiguracji. Najszybciej skonfigurujesz Evernote na PC. Wystarczy, że po pierwszym automatycznym uruchomieniu programu wpiszesz w rozwiniętej zakładce Nowy użytkownik swój adres e-mailowy i hasło, po czym naciśniesz przycisk Zarejestruj.
Krok 2
Chwilę później, gdy proces rejestracji nowego konta w usłudze dobiegnie końca, zobaczysz na ekranie główny panel aplikacji wraz z oknem powitalnym. Naciśnięcie przycisku Zacznij zainicjuje samouczek, który w kilku krokach zaprezentuje ci możliwości Evernote. Zacznij od kliknięcia Utwórz notatkę.
Krok 3
Po powrocie do głównego panelu stosowna podpowiedź wskaże ci właściwą opcję, której kliknięcie otworzy okno edycji, gdzie wpiszesz treść i tytuł swojej notatki. Dodatkowo, korzystając z opcji typowych dla edytorów tekstu. Możesz dowolnie sformatować tworzony dokument, zmieniając m.in. krój i rozmiar czcionki. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby do swojego tekstu dodać załączniki czy nagrać komentarz głosowy. Pamiętaj, że zapis pliku odbywa się automatycznie i na bieżąco.
Krok 4
Zanim przejdziesz dalej, warto zmodyfikować domyślne skróty klawiszowe – w przeciwnym wypadku np. każda próba napisania litery „ń” zakończy się otwarciem nowej notatki w programie Evernote. By dokonać niezbędnych zmian, wybierz z rozwiniętego menu Narzędzia pozycję Opcje, a następnie w nowo wyświetlonym oknie: Opcje w zakładce Skróty klawiszowe kliknij pole tekstowe i naciśnij odpowiadającą ci kombinację klawiszy. Na koniec musisz jeszcze zatwierdzić swój wybór przyciskiem OK.
Krok 5
Każda zapisana na tym etapie notatka zostaje przypisana do pierwszego, automatycznie utworzonego notatnika. Jeśli zależy ci na bardziej świadomej organizacji gromadzonych informacji, przydadzą się dodatkowe notatniki. W celu ich utworzenia wybierz z bocznego paska zakładkę Notatniki, po czym naciśnij przycisk Nowy notatnik. Wywołasz w ten sposób niewielkie okno: Utwórz notatnik, w którym zdefiniujesz nazwę nowego notatnika i określisz, czy ma być synchronizowany z chmurą czy zapisywany jedynie lokalnie. Kliknięciem przycisku OK zakończysz cały proces, a nowo utworzona pozycja pojawi się na liście notatników.
Krok 6
Jedną z ciekawszych funkcji programu Evernote jest możliwość dodawania jako notatek całych stron internetowych bądź ich fragmentów. Służy do tego specjalne rozszerzenie w postaci przycisku nożyczek sieciowych dodawanego do paska narzędziowego przeglądarki stron WWW. Aby pobrać i zainstalować ten dodatek, powróć do samouczka, klikając napis Opanowanie Evernote i z dostępnych tam opcji wybierz: Zapisz stronę internetową używając .... Wywołana w ten sposób witryna będzie zawierała odpowiedni odnośnik, np: Pobierz dla Chrome. Po dodaniu rozszerzenia do przeglądarki zobaczysz w górnym prawym rogu przycisk nożyczek sieciowych.
Krok 7
Zanim jednak będziesz mógł używać funkcji wycinania artykułów czy całych stron WWW, musisz dodatkowo zalogować się w usłudze. W tym celu kliknij przycisk z symbolem głowy słonia i w otwartym oknie wprowadź swój adres e-mailowy oraz hasło. Kliknij Zaloguj się. Zaraz po tym ujrzysz menu nożyczek sieciowych. Zwróć uwagę, że kliknięcie dowolnej opcji na liście na bieżąco prezentuje docelowy wygląd wycinanego fragmentu. Swój wybór zatwierdzisz przyciskiem Zapisz. W ten sposób utworzysz nową notatkę.
Krok 8
Jeśli posiadasz smartfon, nie zapomnij o pobraniu mobilnej wersji aplikacji oraz powiązaniu jej ze swoim kontem. Dzięki temu nie tylko uzyskasz dostęp do wszystkich zgromadzonych treści, ale też będziesz mógł zapisywać nowe, także za pomocą kamerki telefonu.
Pocket – zachowaj na później
Za sprawą tej niepozornej aplikacji w postaci rozszerzenia do przeglądarki internetowej nie umknie ci żaden ciekawy artykuł, film czy zdjęcie, na które natknąłeś się podczas przeglądania sieci, a nie miałeś czasu, by dobrze się z nim zapoznać. Powiązany z usługą chmurową Pocket pozwala zapisać na twoim koncie dowolne treści w taki sposób, by były one zawsze dostępne, nawet jeśli dana strona zniknie z sieci. Wszystkie gromadzone w aplikacji artykuły są konwertowane do przystępniejszej postaci, bez reklam i jakiejkolwiek dodatkowej zawartości witryny, z której pochodzą. Dzięki temu przeglądanie czy filtrowanie zgromadzonych na koncie danych jest równie wygodne na smartfonie czy tablecie, jak na komputerze. Wszystkich zainteresowanych możliwościami programu Pocket odsyłamy do PC Formatu 12/2014, gdzie został on dokładniej opisany.
F.lux – zadbaj o swoje oczy
Długotrwała praca na komputerze, szczególnie wieczorami bądź w nocy, potrafi poważnie zakłócić naturalny rytm doby i wpłynąć na twoje samopoczucie następnego dnia. Dzieje się tak za sprawą domyślnych ustawień monitora, którego intensywne światło oszukuje organizm. Darmowy program F.lux pomoże ci zadbać o zdrowie i spokojny sen, dostosowując automatycznie jasność i temperaturę barw wyświetlacza do aktualnej pory dnia. Pokazujemy, jak z niego skorzystać.
Krok 1
Po pierwszym, samoczynnym rozruchu programu zauważysz z pewnością, że pojawieniu się niewielkiego panelu F.luksa nad zasobnikiem systemowym towarzyszy płynna zmiana temperatury barwowej ekranu. Jest to efekt automatycznego dostosowania się ustawień wyświetlacza do domyślnego położenia geograficznego (1) oraz aktualnej godziny, którą symbolizuje charakterystyczna sinusoida (2).
Krok 2
Jeśli chcesz już teraz zobaczyć, jak będzie się prezentował obraz na twoim monitorze w poszczególnych fazach dnia, kliknij myszką dowolne miejsce na wykresie, a uruchomiony w ten sposób tryb poglądu w ciągu kliku sekund pokaże ci wszystkie przejścia „tonalne”.
Krok 3
Domyślnie program w przybliżeniu określa lokalizację użytkownika. Z tego powodu zmiany parametrów wyświetlania mogą nie pasować do aktualnej godziny. Dlatego też zalecamy skorzystanie z przycisku Settings (3) w celu dokonania niezbędnych modyfikacji. Panel przełączy się wówczas na widok ustawień. Naciskając Change, wywołasz okno, w którym precyzyjnie określisz swoje położenie dzięki wpisaniu nazwy miejscowości lub kodu w polu Please enter a zipcode or location i kliknięciu Search. Po pojawieniu się właściwej mapki w dolnej części okna wystarczy już tylko zatwierdzić wybór przyciskiem OK.
Krok 4
Warto pamiętać, że w panelu ustawień znalazły się również opcje ręcznej konfiguracji maksymalnej i minimalnej temperatury barwowej, między którymi program będzie się płynnie przełączał. Do zmiany tych parametrów służą dwa charakterystyczne suwaki. Pamiętaj też, że w każdej chwili możesz czasowo zawiesić działanie programu, zaznaczając pole Disable for one hour.
Szybki transfer plików
Podczas pracy na komputerze bardzo przydatny może się okazać wirtualny dysk twardy. Dzięki posiadaniu konta w udostępnionej przez Microsoft usłudze OneDrive nie będziesz już musiał korzystać z pamięci USB do przenoszenia plików. Wystarczy dostęp do internetu, by dane raz przesłane do chmury zostały bezpiecznie przeniesione na twoje dowolne urządzenie. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby podzielić się efektami swojej pracy ze współpracownikami – w tym celu wystarczy udostępnić im odnośnik do dowolnego pliku. Niewątpliwą zaletą OneDrive jest wielkość udostępnianej za darmo przestrzeni dyskowej, która wynosi od 15 do 30 GB. W przypadku posiadania aktywnej subskrypcji pakietu biurowego Office 365 dostęp do chmury jest nielimitowany. Alternatywą dla usługi OneDrive może być np. Dysk Google lub Dropbox.
Focus Booster – skup się na wykonywanym zadaniu
By zwiększyć swoją wydajność, warto zadbać wcześniej o odpowiednią motywację do pracy. Doskonale nadaje się do tego tzw. metoda pomodoro. Ta prosta technika zarządzania czasem opiera się na kilku istotnych założeniach – wyznaczeniu zadania i 25-minutowych bloków intensywnej, nieprzerwanej pracy (tzw. okresy pomodoro) przedzielonych 5-minutowymi, obowiązkowymi interwałami. Po każdych 4 pełnych blokach następuje jedna dłuższa przerwa dla zregenerowania sił. Do wdrożenia tej techniki potrzeba jedynie odrobiny samozaparcia i czasomierza. Znakomicie sprawdzi się tu specjalna aplikacja – Focus Booster. Program dokładnie dopilnuje wykorzystania bloków czasu, powiadamiając o przerwach oraz konieczności ponownego skoncentrowania się na zadaniu.