A A A

Wymarzony seans

PC Format 12/2008
Kupując obecnie nowy telewizor, musisz dokonać wyboru między płaskim wyświetlaczem plazmowym a LCD. W tym artykule piszemy, czym się charakteryzują i jakie możliwości stwarzają obie technologie. Na stronie 86 publikujemy test 42-calowego telewizora LCD i plazmowego.

LCD – błyszczący czy matowy?

Podczas zakupu telewizora LCD możesz stanąć przed wyborem matowego lub nowszego typu, błyszczącego wyświetlacza. Zanim podejmiesz decyzję, nie ominie cię wizyta w sklepie. Jednak już teraz możesz się dowiedzieć, na czym polega różnica i z czego wynikają zmiany. W nowych błyszczących matrycach możesz zwrócić uwagę na takie plusy, jak: lepsza czerń, większa szczegółowość, znacznie bardziej widoczne oddzielenie czerni od bieli oraz bardziej naturalne i nasycone kolory. Oczywiście wymienione zalety nie zawsze muszą być widoczne w każdym typie telewizora. W sklepie postaraj się obejrzeć dokładnie oba typy matryc w działaniu, najlepiej stojące obok siebie i wyświetlające ten sam obraz. Pamiętaj także, że na błyszczącym ekranie wyraźniej widać wszystkie zabrudzenia czy chociażby odbite palce.

HD Ready czy Full HD

Podczas zakupów skoncentruj się na telewizorach o rozdzielczości 1366x768 (oznaczone logo HD Ready) lub 1920x1080 (logo Full HD). Uwaga! Starsze telewizory mogą mieć mniejszą rozdzielczość (np. 1024x768) i również mieć logo HD Ready. Zawsze sprawdzaj parametry odbiornika, aby nie zostać wprowadzonym w błąd.

Wyższa rozdzielczość jest prawie niezauważalna w przypadku ekranów o przekątnej do 32”. Problem wyboru się pojawia, gdy decydujesz o zakupie większej matrycy. Wtedy różnica może być dla ciebie znaczna. Pamiętaj jednak, że w przypadku podłączenia zwykłej telewizji analogowej czy filmu na DVD nie wykorzystasz wyższej rozdzielczości. Do uzyskania dobrego efektu Full HD czy HD Ready potrzebujesz sygnału wysokiej rozdzielczości (Blu-ray, telewizja HD). Full HD to technologia, która znajdzie powszechne zastosowanie dopiero w przyszłości, dlatego jeżeli masz pieniądze (różnica w cenie nie jest już tak duża), zainwestuj w Full HD. Jeżeli nie chcesz uszczuplać swoich funduszy, kup HD Ready (1366x768) i również ciesz się doskonałym obrazem, który wystarczy do oglądania większości kanałów nadawanych w trybie HD oraz filmów w tym standardzie.

Pamiętaj jednak, że obraz na telewizorze HD Ready i Full HD nie będzie idealny, gdy podłączysz sygnał wideo (np. SD) o niższej rozdzielczości, np. z tradycyjnej telewizji (PAL 720x576). Okaże się, że niska rozdzielczość oraz rozciągnięcie pikseli (interpolacja) uwydatni wszystkie wady systemu PAL.
Lepsza rozdzielczość nie spowoduje, że obraz ze zwykłej anteny będzie lepszy, nadal będzie to niewiele ponad 500 linii poziomych, tyle że rozciągniętych.

Dodatkowe funkcje w telewizorach

W odbiornikach telewizyjnych znajdziesz wiele dodatkowych funkcji. Przykładowym dodatkiem jest dysk twardy zamontowany wewnątrz urządzenia. Pozwala zatrzymywać obraz, cofać bądź nagrywać fragmenty. Poniżej opisujemy inne ciekawe opcje.
  • PiP – obraz w obrazie; niewielkie okno z podglądem zdarzeń na innym kanale
  • PaP – podział ekranu na dwie części; w przypadku dwóch tunerów można oglądać przekaz z dwóch różnych kanałów
  • PaT – podział ekranu między transmisję z jednego kanału i zawartość stron telegazety
  • PoP – możliwość równoczesnego śledzenia obrazu z dwóch źródeł, np. z programu telewizyjnego oraz odtwarzacza DVD

Wejścia i wyjścia

Telewizor to nie tylko obraz i dźwięk, ale także niezbędne wejścia i wyjścia różnego typu. Od tych szczegółów zależy, jakie i ile urządzeń podłączysz do odbiornika. Pomijając wejście antenowe oraz kompozytowe i komponentowe (dwa ostatnie służą do przesyłania analogowego obrazu), dobrze jest, gdy odbiornik ma kilka wejść HDMI. Pozwala to na podłączenie większej liczby urządzeń jednocześnie, np.: odtwarzacza Blu-ray, telewizji cyfrowej czy konsoli PlayStation lub Xbox. Zawsze warto mieć rezerwę, gdy zaplanujesz właśnie zakup jednego z wymienionych urządzeń.

Jeśli chcesz podłączyć komputer, odbiornik powinien mieć wejście D-Sub. Możesz także wykorzystać HDMI, kupując w tym celu przewód DVI/HDMI. Dodatkową zaletą telewizora jest zaimplementowany czytnik kart SD czy SDHC, dzięki któremu będziesz mógł oglądać zdjęcia bezpośrednio z karty.
Przed zakupem przemyśl, jakich wejść potrzebujesz lub będziesz potrzebował w przyszłości. Może to mieć zasadnicze znaczenie przy doborze dodatkowych źródeł sygnału i innych urządzeń.

Telewizory LCD do 32 cali

Przy zakupie odbiornika do 32 cali odpada jeden problem – wybór typu matrycy. Mniejsze telewizory są produkowane tylko w technologii LCD. Obraz możesz z powodzeniem ustawić nawet w odległości 1,5 do 2 metrów od oczu, dlatego tego typu ekrany doskonale się nadają do sypialni, kuchni czy małych pokoi. W przypadku małego odbiornika pomiń także wybór między rozdzielczością 1366x768 a 1920x1080. Na tę drugą wydasz więcej pieniędzy, a nie zauważysz różnicy, chyba że jesteś amatorem idealnego obrazu i patrzysz na ekran z odległości kilku centymetrów.

W przypadku zakupu LCD warto wybrać się do sklepu i samemu obejrzeć telewizory w działaniu. W tym celu możesz zabrać nawet własną płytę DVD (z dynamicznymi scenami) i poprosić sprzedawcę o prezentację obrazu na wybranych odbiornikach. Pozwoli ci to zobaczyć różnicę w dynamice obrazu – smużenie oraz inne defekty.

Warto się także zdecydować na matrycę 100 Hz, która szybciej odświeża obraz i czyni go o wiele płynniejszym. Połączenie tego parametru z jak najmniejszym czasem odświeżania (podanego w ms) daje lepszy i płynny obraz oraz zmniejsza powstawanie powidoków przełączających się pikseli (smużenie).

Obejrzenie obrazu w sklepie to także faktyczna ocena kątów patrzenia na ekran. Co z tego, że producent podaje 178 stopni w poziomie, skoro obraz już przy mniejszym kącie jest słabo widoczny, a kolory zniekształcone. To musisz ocenić sam, już w sklepie, najlepiej w markecie wielkopowierzchniowym, gdzie telewizory są ustawione w rzędach.

W tym przedziale wielkości ekranu polecamy telewizor Funai LC5-D32BB, który ma proste menu i niezbyt wiele funkcji, ale zapewnia przyzwoity obraz już od 1200 złotych. Odbiornik ma dwa złącza HDMI oraz złącze komponentowe. Czas reakcji matrycy wynosi 5 ms, Telewizor jest też objęty zabezpieczeniem „zero martwych pikseli”, które gwarantuje wymianę odbiornika w przypadku wypalenia się chociażby jednego piksela (przez okres gwarancji wynoszący 2 lata).


Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
barys2
opera
23 września 2010, 06:23
miałem na myśli
Panasonic TH-42PY80
zgłoś do moderacji »
avatar
barys2
opera
23 września 2010, 06:19
HDMI
Jest problem z portami HDMI
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto