Wymiana procesora
Wyłącz komputer, odłącz od niego wszystkie kable. Połóż komputer na lewym boku (patrząc od tyłu) i odkręć śrubki mocujące prawą ściankę obudowy. Następnie zdejmij pokrywę obudowy.
Znajdź radiator procesora – znajduje się on w górnej części komputera, w pobliżu zasilacza. Odchyl dźwignię zabezpieczającą radiator.
Z plastikowej ramki zdejmij uchwyt sprężyny. To samo zrób z drugim uchwytem po przeciwnej stronie ramki. Ponieważ radiator jest „przyklejony” do procesora pastą termoprzewodzącą, musisz go chwycić, przekręcić klika razy w lewo i w prawo, by go poluzować. Zdejmując zestaw chłodzenia, odłącz przewód zasilania wentylatorka od płyty głównej.
Chwyć dźwignię mocującą procesor, delikatnie odchyl ją od gniazda, a następnie podnieś ją w górę. Możesz już wyjąć stary procesor.
Nowy procesor ustaw tak, by jego znaczniki pokrywały się ze znacznikami gniazda procesora. Połóż delikatnie układ, by wszystkie nóżki wsunęły się we właściwe otwory.
Może się zdarzyć, że procesor nie chce „wpaść” do gniazda – nie wolno go wciskać! Wyjmij go i sprawdź, czy któraś z nóżek się nie wykrzywiła. Jeśli taką znajdziesz, to z pomocą wąskiego ostrza postaraj się bardzo delikatnie ustawić ją we właściwej pozycji. Ponownie włóż procesor do gniazda – powinien wejść bez oporu.
Gdy procesor jest w gnieździe, dociśnij go lekko, a następnie zamknij mocującą go dźwignię. Na powierzchnię układu nanieś pastę termoprzewodzącą wielkości ziarnka ryżu i rozprowadź ją po powierzchni.
Z powierzchni radiatora usuń pozostałości starej pasty (pomoże w tym np. płyn WD-40), następnie ściereczką zwilżoną alkoholem usuń resztki zanieczyszczeń. Połóż radiator na procesorze tak, by zaczepy zestawu chłodzącego mniej więcej pokrywały się z plastikowymi zaczepami ramki procesora.
Załóż jeden zaczep sprężyny i dosuń go jak najbliżej procesora, po czym załóż drugi zaczep. Zamknij dźwignię zestawu chłodzącego.