Wymień dysk na nowy
Wejdź do BIOS-u i włącz funkcję RAID. W sekcji Integrated Peripherals trzeba ustawić parametr PCH SATA Control Mode, w naszym przypadku na RAID(XHD).
Wyjdź z BIOS-u, zapisując zmiany. Komputer uruchomi się ponownie.
Tym razem podczas uruchamiania powinien się pojawić ekran kontrolera RAID (patrz obrazek).
Użyj wskazanej przez niego kombinacji klawiszy (w naszym przykładzie [Ctrl]+[I]).
W programie konfiguracyjnym wybierz funkcję 1. Create RAID Volume i naciśnij klawisz [Enter].
Klawiszem [Tab] przejdź do pola RAID Level i klawiszami strzałek wybierz RAID 0
(dla uzyskania lepszej wydajności) albo RAID 1 (by uzyskać lepsze zabezpieczenie).
Następnie klawiszem [Tab] przejdź do pola Disks: Select Disks i naciśnij [Enter]. Z listy dysków wybierz spacją te, które mają wejść w skład macierzy. Prawdopodobnie masz w komputerze dwa dyski. Wybierz więc oba, następnie naciśnij [Enter].
Ponownie używając klawisza [Tab], przejdź do pola Create Volume i naciśnij [Enter]. Gdy pojawi się pytanie, czy na pewno utworzyć macierz, potwierdź to klawiszem [Y].
Po utworzeniu macierzy wybierz w głównym programie konfiguracyjnym RAID opcję Exit i wyjdź z programu.
Po tych czynnościach będziesz mógł już instalować system lub przechowywać dane na macierzy. Pamiętaj tylko, że trzeba podzielić ją na partycje, dokładnie tak samo, jak pojedynczy dysk.
Druga ważna kwestia dotyczy instalacji systemu – jeśli jest to Windows XP, jego instalacja na macierzy wymaga przygotowania dyskietki ze sterownikami do kontrolera RAID, a następnie wgrania ich podczas instalacji. Nowsze systemy nie potrzebują dodatkowych sterowników.