Wyszukiwarka Google i Chrome - Przeglądaj i wyszukuj
Studenci i badacze mogą skorzystać z dedykowanej wyszukiwarki Scholar. Serwis ułatwia przeglądanie publikacji naukowych w poszukiwaniu materiałów źródłowych z różnych dziedzin. W kolejności wyświetlania wyników uwzględniane są np. prestiż publikacji, a odnalezione teksty można umieścić w podręcznej bibliotece. Autorzy mogą sprawdzać, czy i gdzie cytowano ich prace.
Jeśli jakieś zagadnienie szczególnie cię interesuje, upewnij się, że będziesz na bieżąco z napływającymi z całego świata informacjami. Wejdź na stronę www.google.pl/alerts, wpisz interesujące hasło, lub wybierz jedną z ogólnych kategorii, po czym spersonalizuj charakter alertów, wybierając pochodzenie uwzględnianych materiałów i częstotliwość przesyłania raportów. Odnośniki Utwórz alert znajdziesz też u dołu listy wyników w zakładce Wiadomości oraz w serwisie Scholar.
Aby dowiedzieć się, co szczególnie interesuje internautów, odwiedź witrynę www.google.pl/trends. Oprócz przeglądu popularnych wątków („historii”) masz do dyspozycji ukryte w menu bocznym zestawienie często wyszukiwanych haseł oraz listy tego, co bije rekordy popularności w poszczególnych kategoriach tematycznych, np. wśród zapytań związanych z filmem.
Google pozwala umieścić na twojej stronie WWW spersonalizowaną wyszukiwarkę. Aby to zrobić, wystarczy wejść na stronę https://cse.google.com/cse i wypełnić prosty formularz. Darmowa wyszukiwarka wyświetla reklamy, ale dzięki programowi AdSense administrator strony może na tym zarabiać.
- umieść hasło (lub jego część) w cudzysłowie, by wyszukać strony zawierające wskazany fragment w identycznym brzmieniu i kolejności (np. „pc format jest super”)
- dodaj minusa przed słowem (słowami), by usunąć z listy wyników strony je zawierające (zamek -drzwi)
- aby wyszukać zakres liczb, w haśle użyj znaków .. (np. telefon ..500 zł czy telefon 500..600 zł)
- * służy do zastąpienia dowolnego fragmentu hasła, np. gdy nie masz pewności, jak brzmiał fragment danej piosenki (never gonna give you *)
- by szukać dwóch rzeczy naraz, użyj operatora OR (adele OR lionel ritchie)
- dodaj do zapytania frazę filetype:, by odnaleźć pliki w wybranym formacie (filetype:png)
- aby ograniczyć szukanie do wskazanej witryny, wprowadź jej adres po frazie site:, możesz też podać np. fragment domeny, by zawęzić obszar poszukiwań (site:www.pcformat.pl, site:pl)
- intitle: służy do przeszukiwania nagłówków stron, a inurl: – ich adresów (inurl:dogs)
- jeśli wpiszesz w Google related:adres strony, zobaczysz listę witryn zakwalifikowanych jako podobne do wskazanej we frazie (related:www.mbank.pl)
- cache:adres strony pozwala wyświetlić ostatnią wersję witryny zapisaną na dyskach Google – przyda się, jeśli np. serwer padł (cache:www.interia.pl)
- wygooglaj zerg rush albo, w wyszukiwarce obrazów, atari breakout – wydarzą się rzeczy niestworzone!