Temat numeruYouTube dla ciebie

    YouTube dla ciebie

    Korzystając z YouTubea, nie warto poprzestawać na wyszukiwaniu i oglądaniu klipów. Serwis ma sporo przydatnych narzędzi, które pozwalają dopasować jego działanie do twoich upodobań. Pokażemy, jak używać tych opcji, a także, jak zapisać klipy na dysku peceta.

    YouTube dla ciebie

    W celu skorzystania z porad zamieszczonych w tym artykule będziesz potrzebował konta na YouTube. Jeśli używasz jakiejkolwiek usługi Google’a, na przykład Gmaila, masz już to konto i za jego pomocą możesz logować się zarówno do YouTube’a, jak i każdego innego serwisu tej firmy. Jeśli nie, załóż je, bo warto.

    Jedną z najważniejszych zalet YouTube’a jest mechanizm proponowania użytkownikowi filmów na interesujący go temat. Jednak, żeby mechanizm mógł zadziałać, YouTube musi zgromadzić informacje o twoich preferencjach, co odbywa się przez analizę historii oglądanych filmów. A tę serwis rejestruje tylko wtedy, gdy oglądasz klipy, będąc zalogowanym. Kolejną korzyścią z posiadania konta jest indywidualizowanie strony startowej. Po zalogowaniu się będziesz mógł dodać do niej interesujące cię kanały i odbierać powiadomienia o pojawiających się na nich nowościach. Bez tego cała idea kanałów, z której wynikają ostatnie zmiany w YouTube, nie miałaby sensu.

    Indywidualizowanie strony głównej YouTube’a

    W warsztacie pokażemy, w jaki sposób wyświetlić na stronie startowej YouTube’a kanały, w których ukazują się najbardziej interesujące cię programy.

    Krok 1

    Po wejściu na stronę YouTube zobaczysz informację o tym, że serwis na podstawie lokalizacji, z której się łączysz, automatycznie ustawił język i filtr lokalizacji. Zamknij komunikat, klikając OK. Następnie kliknij przycisk Zaloguj się i w formularzu wpisz swoją nazwę użytkownika Google.

    Krok 2

    Jeśli konto jest nieużywane albo jeśli we wcześniejszej wersji YouTube’a nie dodałeś żadnego użytkownika do zakładki Ulubione, środkowa kolumna z subskrypcjami będzie pusta. Aby coś się w niej pojawiło, musisz się zapisać do kanału. Znajdź w menu z lewej strony sekcję Sugerowane kanały i kliknij przycisk + obok jednego z kanałów.

    Obraz

    Krok 3

    Po odświeżeniu strony zobaczysz nowy kanał w menu w sekcji Subskrypcje. Jednocześnie w kolumnie z aktualizacjami wyświetli się lista najnowszych klipów udostępnionych w danym kanale. Aby obejrzeć film, kliknij miniaturkę. Po zakończeniu wróć na stronę startową, klikając logo YouTube.

    Obraz

    Krok 4

    Teraz spróbujemy znaleźć kanał PC Formatu za pomocą wyszukiwarki. Na stronie głównej YouTube wpisz w pole wyszukiwania hasło PC Format i naciśnij [Enter]. Pojawi się lista filmów wyprodukowanych przez naszą redakcję. Aby przejść bezpośrednio do kanału, kliknij link magazynPCFormat znajdujący się w polu użytkownik.

    Obraz

    Krok 5

    W kanale PC Formatu znajdź w nagłówku przycisk Subskrybuj i kliknij go. Po powrocie na stronę startową zobaczysz w strumieniu aktualizacji filmy z naszej redakcji. Subskrypcję możesz dodać także ze strony z dowolnym filmem – wystarczy kliknąć przycisk Subskrybuj nad odtwarzaczem wideo.

    Obraz

    Krok 6

    W tym samym miejscu możesz także włączyć mechanizm powiadamiania e-mailem o nowościach. Jeśli chcesz, by każdy nowy klip w kanale był anonsowany w ten sposób, naprowadź kursor myszki na przycisk Subskrybujesz. Pojawi się dymek, w którym musisz zaznaczyć opcję Gdy pojawi się nowy film, wyślij mi też e-maila.

    Obraz

    Krok 7

    Ciekawe kanały możesz znaleźć także w katalogu tematycznym, do którego wchodzisz ze strony startowej, klikając przycisk Dodaj kanały. Zobaczysz listę propozycji. Zostały dobrane na podstawie twoich preferencji albo przez zespół YouTube’a, jeśli nie korzystałeś wcześniej z serwisu. W menu z lewej strony znajdziesz też kilkanaście kategorii tematycznych, a w nich najpopularniejsze kanały z całego świata.

    Obraz

    Krok 8

    Gdy liczba subskrypcji wzrośnie, warto zadbać o to, by w menu na zindywidualizowanej stronie startowej wyświetlały się używane najczęściej kanały. W obszarze Subskrypcje kliknij Zobacz wszystko. Przejdziesz do strony zarządzania subskrypcjami. Znajdź tam kanał, który ma być pierwszy, i kliknij znajdującą się przy nim ikonę pinezki.

    Obraz

    Krok 9

    Ostatnim narzędziem indywidualizowania strony startowej YouTube’a, jakie chcemy polecić, jest opcja Pokaż tylko przesłane filmy. Jeśli ją zaznaczysz, zostaną w strumieniu aktualizacji odfiltrowane z kanałów polecane filmy. Oczywiście warto z tego skorzystać tylko wtedy, gdy oglądasz kanały specjalizujące się w oryginalnych produkcjach, a nie w wyszukiwaniu i polecaniu klipów innych twórców.

    Obraz

    Zarządzanie filmami i playlistami

    Wygodnym sposobem zachowania najciekawszych filmów jest utworzenie tematycznych playlist na koncie YouTube. Zawartość playlisty możesz odtworzyć jako jeden film, więc są one wygodnym sposobem połączenia w jedną całość programów telewizyjnych czy filmów dokumentalnych, które w YouTube są najczęściej w minimum 10 fragmentach.

    Krok 1

    W konto YouTube są wbudowane domyślne playlisty. Dwie z nich są generowane automatycznie. Do dwóch pozostałych – Ulubione i Do obejrzenia – możesz dodawać filmy ręcznie. Listy możesz wyświetlić na zindywidualizowanej stronie startowej po kliknięciu przycisku ze swoją nazwą użytkownika.

    Obraz

    Krok 2

    Film do listy Historia trafia automatycznie po tym, jak obejrzysz go w YouTube, będąc jednocześnie zalogowanym do serwisu. Do listy Lubiane filmy są dodawane wszystkie rzeczy, które w YouTube oznaczysz, klikając na stronie filmu przycisk Fajne. Jeśli w przyszłości klikniesz przycisk z kciukiem do dołu, film zostanie usunięty z listy Lubiane filmy.

    Obraz

    Krok 3

    W celu dodania klipu jednej z dwóch list kliknij na stronie z filmem przycisk Dodaj do, a z listy, która się pojawi, wybierz Ulubione albo Do obejrzenia. Jest tam także polecenie Dodaj do nowej playlisty, za którego pomocą możesz stworzyć pierwszą własną playlistę na YouTube.

    Obraz

    Krok 4

    Po wybraniu nowej listy pojawi się dymek, do którego wpisujesz nazwę tworzonej playlisty, np. Filmy dokumentalne. Następnie musisz zdecydować, czy lista ma być prywatna czy publiczna – domyślnie jest zaznaczona opcja Publiczny. Ustawienia potwierdzasz, klikając przycisk Utwórz playli.... Nowa playlista będzie się pojawiała w menu Dodaj do, więc łatwo będziesz mógł dodawać do niej kolejne klipy.

    Obraz

    Krok 5

    Filmy można także dodawać do playlisty bezpośrednio z listy miniaturek, np. w wynikach wyszukiwania czy na liście aktualizacji subskrypcji na zindywidualizowanej stronie startowej. W tym celu naprowadź kursor myszy na miniaturę, kliknij ikonę +, która pojawi się na obrazku, po czym wybierz playlistę, do której chcesz dodać klip, np. Ulubione.

    Obraz

    Krok 6

    Jak wspomnieliśmy, całą playlistę można odtworzyć jak jeden film. Po dodaniu wszystkich fragmentów programu kliknij swoją nazwę użytkownika w prawym górnym rogu strony, żeby wyświetlić panel do przeglądania playlist. Następnie kliknij nazwę listy, aby ją wyświetlić. Po wejściu do listy możesz odtworzyć ją w ca łości, klikając przycisk Odtwórz wszystkie.

    Obraz

    Krok 7

    Po uruchomieniu odtwarzania pojawi się w dolnej części ekranu panel z miniaturami klipów zapisanych na liście. Dzięki niemu możesz się łatwo przełączać między filmami, a także zmieniać ich kolejność, posługując się metodą przeciągnij i upuść. Ta ostatnia funkcja przydaje się w szczególności przy playlistach złożonych z klipów muzycznych.

    Obraz

    Krok 8

    Playlisty można wygodnie edytować za pomocą Menedżera filmów. Aby do niego wejść, kliknij panel z nazwą użytkownika w prawym górnym rogu, a następnie link Menedżer filmów. Potem przejdź do zakładki Playlisty. Tam znajdziesz wszystkie playlisty, jakie utworzyłeś do tej pory. Aby zmodyfikować playlistę, kliknij Edytuj.

    Obraz

    Krok 9

    Jeśli chcesz usunąć film z playlisty, naciśnij znak X z prawej strony wybranego elementu. Aby zmienić kolejność klipów, przeciągnij je myszą, łapiąc pozycję na liście z lewej strony. Na samym początku tej strony znajdziesz opcje prywatności. Jeśli chcesz, by lista była niewidoczna dla innych osób, zaznacz opcję Prywatny. Zmiany potwierdź, klikając przycisk Zapisz.

    Pobieranie filmów z YouTube

    Wtyczka do Firefoksa – Video Download Helper – pozwala zapisać filmy z YouTube na komputerze i dodatkowo przekonwertować je na urządzenia przenośne. Program działa także w wielu innych serwisach z materiałami wideo.

    Krok 1

    Aby zainstalować wtyczkę, kliknij przycisk Firefox, a następnie wybierz polecenie Dodatki. W panelu, który się wyświetli, przejdź do zakładki Pobierz dodatki. Znajdź w niej pole Szukaj we wszystkich dodatkach , wpisz w nim Video Download Helper i naciśnij [Enter].

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Wtyczka będzie na pierwszym miejscu listy wyników. Kliknij znajdujący się z prawej strony przycisk Zainstaluj. Po zakończeniu ściągania kliknij link Uruchom ponownie, aby zrestartować Firefoksa.

    Obraz

    Krok 3

    Po uruchomieniu przeglądarki znajdziesz z lewej strony paska adresu nową ikonę. Jeśli będzie kolorowa, to z wyświetlonej strony możesz pobrać film.

    Obraz

    Krok 4

    Kliknij przycisk rozwijania listy obok ikony. Na liście pojawią się dostępne rozdzielczości. Po wskazaniu myszą odpowiadającej ci wersji, najlepiej z rozszerzeniem .mp4, pojawi się menu pobierania.

    Krok 5

    Aby rozpocząć pobieranie, wybierz z menu Pobierz. Film zostanie zapisany w katalogu domyślnym przeglądarki. Film można konwertować na inny format w czasie pobierania, jednak konieczne jest do tego zainstalowanie kodeka.

    Obraz

    Krok 6

    Kliknij prawym klawiszem ikonę programu obok paska adresu i z menu wybierz Ustawienia. Przejdź do zakładki Konwersja i zaznacz Włącz konwersję. Teraz kliknij przycisk Zainstaluj/uaktualnij konwerter, na stronie WWW naciśnij: Download ConverterHelper Setup Program zainstaluj pobrany program i uruchom ponownie przeglądarkę Firefox.

    Obraz

    Krok 7

    Aby pobrać wideo i skonwertować je, wybierz opcję Pobierz i konwertuj. W oknie Opcje konwersji wybierz z listy format pliku lub urządzenie, do jakiego chcesz przegrać film, np. iPhone, i kliknij OK. Jeśli pojawi się prośba o włączenie konwersji, powtórz krok 6. Gotowy film pojawi się w katalogu domyślnym przeglądarki.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie