Złącza antenowe
|
Wybierając modem, sprawdź, czy jest w nim gniazdo antenowe. Ma je mniej więcej połowa urządzeń dostępnych na rynku. W części obszarów pokrycie sygnałem 3G jest na tyle słabe, że trzeba korzystać z zewnętrznej anteny. Na Allegro za kilkadziesiąt złotych można kupić anteny przenośne, a za sto kilkadziesiąt zewnętrzne kierunkowe. Taką antenę można umieścić na domu i skierować w stronę nadajnika operatora. Gniazda antenowe różnych modemów mają nieco inne wtyczki. Aby dało się je połączyć z kablem antenowym, trzeba kupić specjalną przejściówkę.
|
|
Jaki modem lepszy: komórka czy model na USB
Jeśli chcesz korzystać z internetu w laptopie, musisz mieć modem do połączenia z siecią. Możesz użyć komórki jako modemu lub kupić specjalny modem 3G. W przypadku jedynie okazjonalnego użycia mobilnego internetu, np. w czasie wyjazdu wakacyjnego, pierwsza opcja jest najlepsza, bo jest najtańsza.
Połączenie przez komórkę jest bardzo proste. Zarówno w przypadku wykorzystania kabla USB, jak i bezprzewodowego interfejsu bluetooth można je skonfigurować za pomocą dostarczonego z telefonem oprogramowania do zarządzania nim. Zdecydowana wiekszość producentów udostępnia takie aplikacje do Windows. W alternatywnych systemach, takich jak Mac OS X czy Linux, można skorzystać z uniwersalnych narzędzi, które działają z telefonami różnych producentów.
Telefon jako modem ma także ten plus, że przy połączeniu bezprzewodowym możesz położyć go w miejscu, gdzie siła sygnału jest najwyższa, np. na parapecie okna itp. Pozwala to zwiększyć szybkość działania sieci bez uciekania się do mało mobilnych rozwiązań, jak zewnętrzna antena do modemu.
Nie jest to oczywiście rozwiązanie bez wad. Jeśli masz tylko jeden telefon z obsługą szybkiej transmisji 3G i nie chcesz ciągle przekładać karty SIM, jesteś skazany na taryfę dostępową, jaką wykorzystujesz do rozmów. Jeśli nie masz wykupionego pakietu danych, koszty połączeń mogą być w takim wypadku bardzo wysokie. W dość dobrej sytuacji są użytkownicy planów pre-paid, gdyż tam zazwyczaj jest dość tania stała stawka 2–3 gr za każde rozpoczęte 100 KB transferu.
Jeśli masz dwa telefony, do tego zapasowego możesz włożyć dowolną kartę SIM, ze specjalnym planem taryfowym do korzystania z internetu. Oczywiście telefon powinien być dostosowany do szybkiej transmisji danych, starsze (tańsze) telefony obsługują tylko standard WCDMA o maksymalnej prędkości przesyłu danych zaledwie 384 Kb/s, podczas gdy nowoczesny standard HSDPA oferuje przepustowość aż 3,6 Mb/s, a w nowszych urządzeniach nawet do 7,2 Mb/s.
Niezależnie od tego, jakiego modemu używasz, korzystaj z sieci w tej części pomieszczenia, gdzie siła sygnału jest największa. Modem USB możesz podłączyć kablem i położyć na oknie, gdzie fale radiowe mają łatwiejszy dostęp.
Telefon komórkowy
Dla kogo:
Dla osób okazjonalnie korzystających z internetu mobilnego, np. na wakacjach
PLUSY:
- Nie trzeba kupować nowego urządzenia
- Nie trzeba instalować dodatkowego oprogramowania
- Można podłączyć kablem USB i bezprzewodowo (bluetooth)
MINUSY:
- Chcąc użyć taryfy do transmisji danych, trzeba zmienić kartę SIM
- Podczas działania zużywa akumulator, nie może być zasilany z komputera