Z komputera na telewizor
Masz ochotę obejrzeć film na dużym ekranie, a twój monitor ma zaledwie 17 cali? Wystarczy większy telewizor oraz stacjonarny odtwarzacz DVD. Nie musi rozpoznawać formatu DivX ani napisów. Sam możesz stworzyć płytę DVD Video z dowolnych plików multimedialnych.
Odtwarzacz zamiast konwersji
Konwersja na format zgodny ze standardem DVD Video ma sens, gdy zamierzasz oglądać filmy z komputera na telewizorze (do którego jest podłączony odtwarzacz DVD). Jednak konwersja zajmuje sporo czasu. Jeżeli masz dużo filmów w innych formatach niż DVD Video, rozważ zakup odtwarzacza obsługującego wiele formatów. Obecnie ceny najtańszych odtwarzaczy wieloformatowych (DVD/DivX/XviD itp.) nie przekraczają 100 zł.
W większości domów są wielkoekranowe telewizory oraz odtwarzacze DVD. Często jednak te drugie nie rozpoznają plików DivX, XviD czy coraz popularniejszych RMVB. Jeśli natomiast już są z nimi zgodne, to nie wyświetlają napisów z plików o formacie TXT lub niepoprawnie wyświetlają polskie znaki diakrytyczne. Podłączenie komputera bezpośrednio do telewizora jest najczęściej niewygodne, a obraz pozostawia wiele do życzenia. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest stworzenie płyty zgodnej z formatem DVD Video, w którym są zapisane filmy dostępne w sklepach i wypożyczalniach. Dzięki wszechstronnej aplikacji Convert XtoDVD bez trudu samodzielnie przygotujesz nośnik z takich plików, jak: DivX, XviD, RMVB, AVI, MOV oraz wielu innych. Aplikacja poradzi sobie nawet z materiałem w wysokiej rozdzielczości. Za jej pomocą pobrany z internetu film w formacie Blu-ray przekonwertujesz na typowe DVD i odtworzysz, nie mając mocnego komputera ani stacjonarnego odtwarzacza HD. Porady, jak to zrobić, znajdziesz poniżej.
Przygotowanie filmowych napisów w formacie SRT
Jeśli masz już napisy do wybranego filmu w formacie SRT lub jeśli takie napisy nie są potrzebne, możesz pominąć ten krok. Warto jednak poddać posiadany plik kontroli spójności i ewentualnie skorygować niedoskonałości.
Krok 1
Odszukaj pobrany wcześniej plik z programem Subtitle Tool i uruchom go, klikając dwukrotnie ikonę SubtitleTool.
Krok 2
W otwartym oknie aplikacji kliknij przycisk Open, a następnie wskaż miejsce ulokowania pliku z napisami. Wybór ponownie potwierdź przyciskiem Open. Jeśli plik z filmem znajduje się w tym samym katalogu co napisy, program dokona analizy szybkości, z jaką są wyświetlane poszczególne klatki, i odpowiednio zsynchronizuje tekst dialogów. Jeśli pliku z filmem nie ma w tym samym miejscu co plik z napisami, pojawi się okno Opening subtitle..., w którym sam możesz wybrać odpowiednią prędkość wpisując ją do pola tekstowego (w jednostkach FPS – czyli klatki na sekundę) lub wskazać inną lokalizację zbioru z filmem, klikając przycisk Detect from AVI i dwukrotnie klikając plik z filmem. Wtedy program wykona automatyczną analizę.
Krok 3
Jeżeli napisy zostały poprawnie rozpoznane, zobaczysz w głównym oknie programu ich treść oraz czas wyświetlania Display time i wygaszania Hide time poszczególnych linijek tekstu. Subtitle Tool umożliwia także edycję, łączenie oraz zmianę szybkości wyświetlania napisów. Zakładamy jednak, że masz już odpowiedni tekst, przejdź więc do zakładki Check consistency.
Krok 4
Kliknij przycisk Check it!, aby program dokonał analizy spójności pliku w celu wyłapania błędów. W kolejnym kroku kliknij po kolei przyciski Repair bad time of hide, Trim overlapping subs., Remove empty subs. Spowoduje to wykonanie następujących czynności: naprawienia błędnych wpisów czasu ukrywania napisów, korekcji pokrywających się napisów, a na koniec usunięcia pustych wpisów.
Krok 5
Kliknij przycisk Save w celu zapisania wyników pracy oraz przekonwertowania pliku na zrozumiały dla aplikacji ConvertXtoDVD format SRT. Z trzech dostępnych opcji wybierz ten właśnie standard SRT i potwierdź wybór, klikając przycisk OK. W kolejnym oknie wprowadź nazwę dla nowego zbioru z napisami – najlepiej taką samą, jaką ma plik z filmem. Całą operację zakończ, klikając przycisk Save.
Krok 6
W gotowym pliku z dialogami sprawdź na wszelki wypadek, czy nowe napisy są dobrze zsynchronizowane z obrazem, używając dowolnego odtwarzacza, np. AllPlayera.
Kompletowanie oprogramowania
Niezbędne aplikacje, które umożliwią ci wykonanie całej operacji, bez trudu znajdziesz w internecie, a także na naszym krążku. Chcąc zapisać wyniki pracy wymienionych programów, musisz mieć również nagrywarkę DVD.
- Subtitle Tool Pierwszy program to Subtitle Tool, pozwalający na szybką konwersję najczęściej spotykanych formatów napisów na standard SRT. Za jego wykorzystaniem przemawia fakt, że zajmuje jedynie 283 KB, nie wymaga instalacji oraz ma dodatkowe funkcje poprawiające spójność plików tekstowych. Subtitle Tool w najnowszej dostępnej wersji pobierz ze strony autora znajdującej się pod adresem www.tomzavodny.cz/program/subtool/index_en.php.
- ConvertXtoDVD Główne narzędzie, czyli program ConvertXtoDVD, znajdziesz pod adresem www.vsosoftware.fr/products/convert_x_to_dvd/, gdzie jednocześnie możesz dokonać zakupu pełnej wersji. Aplikacja nie jest niestety darmowa. Jednak przed wydaniem niespełna 30 euro możesz zapoznać się z jej możliwościami i ściągnąć wersję próbną. W tym celu kliknij przycisk Download zamiast Buy i po pobraniu zainstaluj program w systemie. Aby działał poprawnie, nie jest wymagana instalacja kodeków do dźwięku i obrazu, gdyż ma własne biblioteki dekodujące.
- NapiProjekt Dodatkowo warto się zaopatrzyć w narzędzie pozwalające szybko wyszukać i pobrać napisy do twojego filmu, jeśli jeszcze ich nie posiadasz. Program NapiProjekt jest darmowy i znajdziesz go na stronie http://pobierz.napiprojekt.pl/. Po zainstalowaniu będzie dobierał napisy najlepiej dopasowane do twojego filmu.
Instalacja i konfiguracja ConvertXtoDVD
Napisy masz już przekonwertowane na format akceptowany przez narzędzie, którego użyjesz do finalnego nagrania gotowego filmu na płytkę DVD. Czas zatem na instalację i konfigurację tego narzędzia – programu ConvertXtoDVD.
Krok 1
Kliknij dwukrotnie ikonę vsoConvertXtoDVD3. Podczas instalacji Con vertXtoDVD niestety nie wyświetla polskich komunikatów. Na szczęście już zainstalowany program będzie miał polskojęzyczny interfejs. Po potwierdzeniu miejsca, w którym chcesz ulokować program, zostaniesz zapytany, jaki format TV obsługuje twój stacjonarny odtwarzacz DVD. Najczęściej należy wybrać PAL, który jest powszechny w Europie. Jeśli jednak twoje urządzenie pochodzi z USA lub Japonii, niezbędne może się okazać zaznaczenie opcji NTSC. Wiele obecnych na rynku odtwarzaczy poprawnie obsługuje oba standardy, jeśli masz taki odtwarzacz, możesz wybrać opcję My devices can handle both formats. Swój wybór będziesz mógł później zmienić w opcjach programu. Dalsza instalacja przebiega w sposób standardowy.
Krok 2
Uruchom program Con verXtoDVD, klikając dwukrotnie ikonę ConvertXtoDVD3. Kliknij przycisk Wypróbuj. Kiedy się otworzy główne okno ConvertXtoDVD, przeprowadź wstępną konfigurację.
Krok 3
Na pasku menu Ustawienia wybierz Ustawienia. Następnie pod zakładką Kodowanie z rozwijanej listy wybierz jakość, z jaką ma być przekonwertowany film. Im lepszą jakość wybierzesz, tym dłużej potrwa tworzenie filmu DVD.
Krok 4
Ustal maksymalną docelową wielkość w zależności od tego, czy korzystasz z płyt jedno- (DVD-5) czy dwuwarstwowych (DVD-9). Możliwe jest również ręczne wprowadzenie dowolnej pojemności.
Krok 5
Wybierz zakładkę Dźwięk. Standardowo będzie tam ustawiona polska ścieżka dźwiękowa, którą w razie potrzeby zmień na inną. (Jeśli odtwarzacz nie pozwala ustawić polskiej ścieżki jako domyślnej, musisz w programie Con vertXtoDVD i odtwarzaczu ustawić dowolną, np. angielską, aby była automatycznie wybierana).
Krok 6
Jeśli fonia w pliku z filmem jest zbyt cicha, aktywuj wzmocnienie dźwięku i za pomocą suwaka ustal jego głośność.
Krok 7
W kolejnej zakładce Napisy możesz wybrać domyślny język napisów, kierując się taką samą zasadą jak w przypadku dźwięku. Następnie kliknij Ustawienia renderowania napisów, gdzie w zależności od własnych preferencji i wymiarów ekranu telewizora wybierz wielkość, czcionkę oraz typ wyświetlanego tekstu.
Krok 8
Przejdź do zakładki Menu DVD, gdzie w prosty sposób zdecydujesz, jak będzie wyglądała obsługa płyty DVD w odtwarzaczu stacjonarnym. Wybierając domyślny szablon, możesz ustalić, czy będzie to prosta tekstowa informacja o zbiorach (filmach) zapisanych na krążku, czy też bardziej skomplikowane menu z możliwością wyboru ścieżki dźwiękowej, języka napisów czy animowanymi fragmentami rozdziałów.
Krok 9
Nie wszystkie opcje należy modyfikować, ponieważ większość jest ustawiona w sposób zadowalający większość użytkowników. Na zakończenie kliknij jeszcze zakładkę Rozdziały. Ustaw wymagany czas ich trwania, co znacząco ułatwi nawigację podczas odtwarzania filmów. Zamknij okno ustawień.
Konwersja i przygotowanie płyty DVD Video
Mając wstępnie przygotowany i skonfigurowany program ConvertXtoDVD, możesz przejść do końcowego etapu, czyli konwersji filmu na standard MPEG‑2 i zapisania efektu finalnego na płycie DVD w postaci plików VOB czytelnych dla wszystkich odtwarzaczy stacjonarnych.
Krok 1
W głównym oknie aplikacji kliknij zielony przycisk Dodaj (prawy górny róg), aby dodać plik z filmem. Takich plików możesz dodać dowolną liczbę. Pamiętaj jednak, że jednowarstwowy krążek DVD ma pojemność 4,7 GB, co odpowiada maksymalnie ok. 2-godzinnemu filmowi o bardzo dobrej jakości. Jeśli materiał będzie zbyt długi, jego jakość drastycznie się pogorszy, ponieważ program będzie musiał przeprowadzić większą kompresję, aby zmieścić całość. Aplikacja poinformuje cię za pomocą „świateł” – zielonego, pomarańczowego oraz czerwonego – o tym, czy materiał nie jest zbyt obszerny.
Krok 2
Jeśli zapaliło się światło zielone lub pomarańczowe, możesz śmiało przejść do następnego kroku: w Widok drzewa rozwiń gałąź Segment wideot #1. Następnie kliknij prawym klawiszem myszki Napisy i wybierz Dodaj napisy. Teraz wystarczy wskazać lokalizację pliku z tekstem (może być ich kilka do wyboru, np. polski i angielski). Jeśli napisy mają taką samą nazwę jak film i znajdują się w tym samym folderze, zostaną automatycznie załadowane, nie musisz ich wtedy dodawać.
Krok 3
Analogicznie jak w kroku 2 możesz dodać dodatkowe ścieżki dźwiękowe. Główna, scalona z filmem, zostanie załadowana automatycznie.
Krok 4
Rozwijając gałąź Wideo, możesz jeszcze skorygować rozdzielczość obrazu, standard wizji oraz określić, jakim typem odbiornika TV dysponujesz. Tradycyjnym czy szerokoekranowym:
Krok 5
Rozwiń teraz gałąź Opcje DVD. To ostatni moment, aby dokonać korekty wyglądu i typu menu oraz aktywacji takich funkcji, jak odtwarzanie w pętli, automatyczne odtwarzanie, pomijanie głównego menu czy odtwarzanie sekwencyjne, jeśli na dysku jest więcej niż jeden film:
Krok 6
Jeśli wszystkie ustawienia są już poprawnie skonfigurowane, włóż czystą płytę do nagrywarki komputera i kliknij przycisk Konwertuj w głównym oknie programu ConvertXtoDVD. Rozpocznie się tworzenie gotowej płyty DVD Video (o postępie będziesz informowany za pomocą paska postępu) oraz nastąpi obliczenie przewidywanego czasu, jaki pozostał do zakończenia zadania.
Krok 7
Po zakończonym procesie konwersji wybierz w nowo otwartym oknie napęd, do którego jest włożony czysty nośnik. Ustaw prędkość nagrywania, a następnie kliknij przycisk Nagrywaj. W zależności od prędkości zapisu po kilku, kilkunastu minutach otrzymasz gotowy do odtwarzania film w formacie DVD Video.