Z płyty na bity
Korzystanie z muzyki zapisanej na płytach Audio-CD oraz filmów na DVD staje się coraz mniej wygodne. Warto zamienić całą swoją kolekcję na wersję elektroniczną przechowywaną na dysku komputera. Pokażemy, jak to zrobić.
Przegrywanie z Video CD
Wiele bajek dla dzieci i filmów dołączanych do gazet to nie DVD, lecz gorsze jakościowo VCD (Video CD). Zamiana takich płyt na wersję elektroniczną jest wyjątkowo prosta. Wystarczy przejrzeć zawartość płyty i znaleźć największy plik z rozszerzeniem .dat. Następnie trzeba skopiować go na dysk twardy komputera i zmienić rozszerzenie na .mpg, i to wszystko. W standardzie Video CD pliki są zapisywane w formacie MPEG, a mała pojemność krążka sprawia, że nie są dzielone jak w wypadku DVD na części. Dlatego nie trzeba ich konwertować, lecz wystarczy przegrać z płyty.
Płyty DVD i te z muzyką dość szybko się niszczą, zwłaszcza jeśli w domu są małe dzieci. Wówczas krążki z bajkami są praktycznie jednorazowe. Trwalsze i praktyczniejsze w codziennym użytkowaniu są elektroniczne kopie tych płyt. Muzyki w formacie MP3 możemy posłuchać w samochodzie, z przenośnego odtwarzacza, i na domowym zestawie audio. Cyfrowe kopie filmów możemy zabrać ze sobą na dysku laptopa na wyjazd czy umieścić na zewnętrznym dysku przenośnym i odtwarzać na dowolnym komputerze lub telewizorze za pośrednictwem odtwarzacza multimedialnego (test takich urządzeń na 80).
Wykonanie cyfrowych kopii wcale nie jest trudne. Wymaga jedynie zastosowania kilku programów (wszystkie niezbędne znajdują się na płycie DVD dołączonej do tego wydania). Przyda się pojemny dysk twardy i w wypadku kodowania filmów dość szybki procesor.
Przegrywanie płyt z muzyką
Do zmiany zawartości płyty audio na format MP3 najlepiej wykorzystać popularny i łatwy w obsłudze program CD-Ex. Jego instalacja jest prosta i nie sprawia kłopotów.
Krok 1
Po uruchomieniu programu należy przeprowadzić wstępną konfigurację. W tym celu wybierz z menu Options opcję Select Language i z rozwijanej listy wybierz polski. Teraz z menu Opcje wybierz Ustawienia.
Krok 2
Wyświetli się okno Ustawienia CDex. Aby można było korzystać z internetowej bazy tytułów, co uwalnia od konieczności ręcznego wpisywania nazw utworów, wybierz z menu po lewej stronie opcję Internetowa CDDB i w pole Twój adres e-mail wpisz dowolny, niekoniecznie prawdziwy, adres e-mailowy.
Krok 3
Teraz, aby poprawić jakość plików MP3, wybierz z menu opcję Enkoder i w wyświetlonym obok oknie Enkoder, w sekcji Opcje enkodera w polu Min Bitrate zwiększ wartość do 192 kb/s. Pliki z muzyką będą dzięki temu większe, ale będą także nieco lepiej brzmiały.
Krok 4
Następnie wybierz z menu opcję Nazwy plików i w wyświetlonym oknie Nazwy plików w sekcji Format nazwy i katalogi w pola WAV->MP3 i Skopiowane utwory wpisz ścieżkę dostępu do katalogu, w którym mają być zapisywane pliki. W pole Format nazwy pliku w sekcji Playlista wpisz schemat tagowania plików MP3, czyli nazywania ich i kodowania dodatkowych informacji. Ściągawkę, co oznaczają poszczególne parametry, wyświetlisz, klikając na przycisk ?. Kliknij OK.
Krok 5
Włóż płytę CD do napędu. Po chwili program ją rozpozna i wyświetli utwory. Jeżeli masz połączenie z internetem, kliknij przycisk zaznaczony na poniższym obrazku, aby sprawdzić, czy ktoś już opisał twoją płytę. Jeżeli w bazie jest więcej niż jeden opis, pojawi się okno umożliwiające wybór tego, który ci odpowiada. Jeżeli baza nie zawiera opisu, wpisz tytuł płyty i wykonawcę w odpowiednie pola Artysta i Album. Aby zmienić nazwy utworów, zaznacz jeden utwór kursorem myszy i wciśnij klawisz [F2].
Krok 6
Przegrywanie całej płyty z konwersją na format MP3 rozpoczyna się, gdy wciśniesz odpowiedni przycisk (patrz obrazek).
Przegrywanie filmów z płyty DVD
Aby zamienić na postać cyfrową film DVD, należy wykonać kilka czynności. Opiszemy je wszystkie po kolei.
Z płyty na dysk
Większość płyt jest zabezpieczona i nie da się zwyczajnie skopiować ich zawartości na dysk twardy. Trzeba skorzystać ze specjalnej aplikacji. Bardzo prostą w użyciu jest DVDFab 8. Jest to pakiet komercyjnych programów w wersji próbnej. Jeden z nich, HD Decrypter, jest darmowy i właśnie o ten nam chodzi.
Krok 1
Po uruchomieniu HD Decryptera wyświetli się okno Informacje o programie. Zaznacz na liście Odszyfrowanie HD - Darmowa - TAK i kliknij przycisk Uruchom.
Krok 2
Po włożeniu płyty DVD do napędu program ją rozpozna (może to potrwać dłuższą chwilę) i wyświetli jej zawartość. Kliknij Płyta DVD na płytę DVD. W pole Ścieżka docelowa wpisz katalog, w którym ma zostać zapisana zawartość płyty.
Krok 3
Z listy na dole wybierz DVD9, aby zawartość płyty nie była kompresowana. Kliknij Rozpocznij i poczekaj kilka minut, aż pliki zostaną skopiowane.
Zmniejszanie płyty
Niektóre odtwarzacze multimedialne rozpoznają strukturę płyty DVD, więc możesz przechowywać dokładną kopię swojej płyty. Możesz ją także nieco zmniejszyć, usuwając niepotrzebne menu i ścieżki dźwiękowe. Do tego celu warto wykorzystać program DVD Shrink.
Krok 1
W oknie, które się wyświetli po uruchomieniu DVD Shrink, kliknij Open files i wskaż położenie katalogu z przegranym filmem.
Krok 2
Kliknij przycisk Re-author i następnie, przeciągnij kursorem z prawej części do lewej ikonę symbolizującą główny film na płycie (ang. Main Movie).
Krok 3
Przejdź do zakładki Compression settings i usuń zaznaczenia przy niepotrzebnych ścieżkach dźwiękowych i napisach.
Krok 4
Kliknij przycisk Backup! i w nowym oknie z listy Select backup target wybierz Hard Disk Folder, a na liście Select target folder for DVD output files wskaż folder na twardym dysku, w którym zostanie zapisany zmniejszony obraz płyty DVD. Kliknij przycisk OK.
Kodowanie
Jeżeli nie chcesz przechowywać całego obrazu płyty DVD, warto przekonwertować film na format XviD. Do tego celu przyda się aplikacja Auto Gordian Knot. Zanim ją uruchomisz, zainstaluj w systemie pakiet kodeków K-Lite z naszej płyty.
Krok 1
W oknie, które się wyświetli po uruchomieniu Auto Gordian Knot, kliknij Input file, aby wskazać lokalizację obrazu płyty. W katalogu, w którym znajduje się płyta, należy wejść do folderu video_ts i wskazać plik IFO o tym samym numerze co największa grupa plików VOB.
Krok 2
W polu Output file wskaż miejsce, gdzie ma być zapisany plik z filmem. W okienkach Audio track(s) i Subtitle track(s) zaznacz ścieżki audio i napisy, które chcesz dodać do filmu.
Krok 3
W sekcji Step 3: Select output size zaznacz opcję Target quality (in percentage) i za pomocą strzałek obok ustaw jakość filmu na 100.
Krok 4
Kliknij przycisk Advanced settings i w nowym oknie zaznacz opcję Fixed with, następnie ustaw rozmiar klatki filmu na 720, zaznacz kodek XviD i jakość dźwięku – opcja CBR MP3 – ustaw na stały bitrate, np. 192 kb/s lub oryginalny dźwięk przestrzenny AC3. Kliknij OK.
Krok 5
W głównym oknie programu kliknij przycisk Add Job, następnie Start. Czas, po jakim otrzymasz gotowy film, zależy od wydajności twojego komputera i może wynosić od jednej do kilkunastu godzin.
Rekodowanie
Kodek XviD jest starym kodekiem i lepsze efekty (mniejszy plik przy tej samej jakości) można uzyskać, wykorzystując now h.264 (x.264 to jego darmowa wersja). Niestety, nie radzą sobie z nim słabsze komputery. Jeżeli jednak masz komputer nie starszy niż 2-letni, nie powinno być problemów z nowym kodekiem. Do przekodowania filmu użyjemy programu Any Video Converter, którego obsługa jest wyjątkowo prosta.
Krok 1
Po uruchomieniu programu Any Video Converter przeciągnij kursorem plik z filmem na centralne, duże okno aplikacji. Z listy umieszczonej w prawym górnym rogu okna programu wybierz Dostosowany film MP3, a parametry ustaw jak pokazano na obrazku.
Krok 2
Kliknij Konwertuj, aby rozpocząć konwersję filmu. Na efekt końcowy trzeba poczekać.
Zamiana na MKV
Film, jaki otrzymasz po wykonaniu poprzedniego warsztatu, ma format MP4. Większość odtwarzaczy rozpozna go bez problemów, jednak można go łatwo zamienić na bardziej popularny – MKV. Do tego celu wykorzystamy program MKV Toolnix.
Krok 1
Po zainstalowaniu pakietu MKV Toolnix uruchom mkvmerge GUI.
Krok 2
W oknie, które się wyświetli, przeciągnij kursorem plik z filmem do pola Input files i kliknij przycisk Start muxing. Po chwili plik MKV będzie gotowy.