A A A

Z sieci lokalnej do internetu

PC Format 1/2008
W dobie multimediów wiele osób chciałoby udostępniać innym swoje dane, i to nie tylko pliki, ale także obraz i dźwięk. Pokażemy więc kilka przykładów wykorzystania sprzętu sieciowego. Skupimy się na przesyłaniu obrazu przez sieć lokalną i internet usługa ta może być przydatna np. podczas monitorowania własnego domu.

Pokażemy także, jak w Windows XP szybko uruchomić serwery WWW i FTP do wymiany danych z innymi osobami. Dodatkowo na płycie CD zamieszczamy artykuł o konfigurowaniu D-Link Media Lounge, który pozwala przesyłać filmy, muzykę i zdjęcia przez sieć przewodową lub Wi-Fi: z komputera bezpośrednio na telewizor.

Oczywiście, by wszystkie te usługi były dostępne w internecie, trzeba odpowiednio ustawić router, by nie blokował dostępu do wykorzystywanych portów, tylko „wpuszczał” innych użytkowników internetu do naszej domowej sieci. Abonenci Neostrady będą mieli problem z adresami IP, które zmieniają się każdego dnia, a to utrudnia dostęp innym osobom do naszej sieci. By to rozwiązać, trzeba wykorzystać tzw. dynamiczny DNS – również pokażemy, jak go skonfigurować.

Obraz z kamery w sieci

Obraz z każdej kamery może trafić do sieci lokalnej, a nawet internetu, ale pod jednym warunkiem: musi istnieć serwer, który przetworzy wideo do postaci możliwej do przesłania przez sieć. Taki serwer może być specjalizowanym układem elektronicznym, zainstalowanym bezpośrednio w kamerze albo oprogramowaniem pracującym w dowolnym systemie.

W pierwszym wypadku kamerę z serwerem wideo można podłączyć bezpośrednio do sieci LAN lub bezprzewodowej WLAN (tzw. kamery IP mają kartę Fast Ethernet, a niekiedy kartę sieciową Wi-Fi). W drugim przypadku kamerę podłącza się do dowolnego komputera, a ten za pośrednictwem swojej karty sieciowej udostępnia obraz w sieci.

Kamera IP

Kamera IP ma wbudowany serwer wideo udostępniający wideo w sieci. Jest więc urządzeniem wielokrotnie droższym niż kamerka internetowa (zwykle kosztuje 300–600 zł). Jest to rekompensowane zupełną niezależnością od komputera, a także bardzo łatwą instalacją, co pokażemy na przykładzie urządzenia D-Link DCS-900.


Do gniazdka Ethernet podłącz kabel sieci LAN, a do zasilającego – wtyczkę zasilacza dostarczonego z kamerą.


Na komputerze podłączonym do tej samej sieci LAN otwórz przeglądarkę internetową. W pasku adresowym wpisz adres 192.168.0.20 i naciśnij klawisz [Enter]. Po chwili w oknie przeglądarki zobaczysz interfejs konfiguracyjny kamery. Kliknij Setup, by przejść do ustawień kamery.


W ustawieniach IP Assignment wpisz adres IP z takiego zakresu, jaki jest używany w twojej sieci domowej (często 192.168.1.x). Natomiast w polu Default Gateway wpisz adres twojego routera. Możesz również w polach Camera Name i Location zmienić informacje wyświetlane na obrazie transmitowanym przez internet. Kliknij Apply, by zatwierdzić ustawienia.


Klikając przycisk Video, możesz przejść do ustawień związanych z jakością obrazu wideo. Jeśli planujesz przesyłanie obrazu przez internet, warto ustawić rozdzielczość 320x240. Natomiast w sieci lokalnej można bez problemu płynnie przesłać obraz o rozdzielczości 640x480. W obu wypadkach ustaw też Light Frequency na wartość 50 Hz. Inne parametry mogą pozostać domyślne.


W konfiguracji fabrycznej kamera w żaden sposób nie ogranicza dostępu do obrazu. By to zmienić, przejdź do zakładki Tool, kliknij przycisk Admin, a następnie w polu Admin ID wpisz nazwę użytkownika (niekoniecznie admin), a poniżej dwukrotnie nowe hasło dla niego (powinno być dość złożone, składać się z liter i cyfr). Zmiany zatwierdź, klikając Save.


Jeśli na czas konfiguracji kamery zmieniałeś adres IP swojej karty sieciowej (według informacji w ramce „Tymaczasowa konfiguracja sieci”), możesz już wrócić do poprzednich ustawień. Wcześniej jednak warto zresetować kamerę, by zaczęła działać z nowymi ustawieniami. Odpowiedni przycisk do resetu znajdziesz w zakładce Tools, w sekcji Default.


Od tej pory obraz z kamery mogą oglądać wszyscy domownicy, wpisując adres IP kamery (w naszym przykładzie 192.168.1.5) w przeglądarce internetowej. Za pomocą przycisków ActiveX i Java można wybrać jedną z dwóch technologii wyświetlania obrazu, przy czym ActiveX działa tylko w przeglądarce Internet Explorer, i to przy niskim poziomie zabezpieczeń.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto