Z sieci lokalnej do internetu
Okazuje się, że najprostszym sposobem na udostępnienie danych w internecie jest uruchomienie własnego serwera WWW czy FTP, na którym można umieszczać pliki o dowolnej wielkości. Oczywiście można też stworzyć własną stronę WWW bez żadnych ograniczeń pojemności konta, co dla wielu osób może okazać się świetnym rozwiązaniem.
System Windows XP ma wbudowane m.in. serwery WWW i FTP, ale nie instalują się one domyślnie. Na szczęście ich uruchomienie jest kwestią chwili.
Kliknij Start, a następnie przejdź do Panel sterowania. Dwukrotnie kliknij w nim ikonę Dodaj lub usuń programy.
W oknie Dodawanie lub usuwanie programów kliknij Dodaj/Usuń składniki systemu Windows.
W nowym oknie na liście składników zaznacz Internetowe usługi informacyjne. Takie zaznaczenie spowoduje zainstalowanie serwera WWW. Jeśli potrzebujesz również serwera FTP (jest bezpieczniejszy i lepiej przystosowany do przesyłania dużych plików), kliknij przycisk Szczegóły. W nowo otwartym oknie zaznacz Usługa FTP i zatwierdź wybór przyciskiem OK.
Po powrocie do okna Kreator składników systemu Windows kliknij Dalej. Instalator poprosi o płytę instalacyjną systemu i zainstaluje wybrane przez ciebie składniki. Kliknij Zakończ, by zamknąć ostatnie okno kreatora.
Pliki serwera WWW są domyślnie ulokowane w folderze C:\Inetpub\wwwroot. Jeżeli umieścisz w nim dowolny plik HTML o nazwie index.htm, będzie on widoczny w przeglądarce internetowej każdego komputera w sieci LAN. Wystarczy w pasku adresowym podać adres IP twojego komputera, np. http://192.168.1.3.
Oczywiście w folderze C:\Inetpub\wwwroot możesz umieścić inny plik, np. abc.zip – w sieci lokalnej każdy będzie mógł go pobrać, wpisując w polu adresowym przeglądarki adres http://192.168.1.3/abc.zip.
Na podobnej zasadzie domyślnym folderem serwera FTP wbudowanego w Windows XP jest C:\Inetpub\ftproot. Możesz w nim umieszczać dowolne pliki, a dostęp do nich będzie możliwy z dowolnego komputera w sieci lokalnej i z dowolnego klienta FTP po podaniu adresu np. ftp://192.168.1.3. Różnicą jest jednak to, że do serwera FTP trzeba się logować. Przydadzą się wtedy konta dla każdego z użytkowników.
Serwery WWW i FTP w sieci lokalnej nie mają dużego sensu, bo znacznie wygodniejsza jest standardowa usługa udostępniania plików. Jednak w internecie jest zupełnie inaczej, dlatego w dalszej części artykułu pokażemy, jak dać dostęp do swoich danych innym użytkownikom globalnej sieci.