A A A

Z widokiem na przyszłość

PC Format 11/2011
W chwili premiery Windows 8 Okna przestaną być tylko systemem pecetowym. Świetnie działając na urządzeniach dotykowych, ze wsparciem dla procesorów ARM staną się alternatywą dla Androida i iOS-a, i to bardziej funkcjonalną. BARTŁOMIEJ MROŻEWSKI

Nowa gama sprzętu

Oprócz tabletów i co oczywiste, zwykłych desktopów, notebooków i serwerów Windows 8 będzie obsługiwał całą gamę nowych typów komputerów. Najciekawsze będą konstrukcje łączące cechy peceta i tabletu, które będzie można obsługiwać zarówno dotykiem, jak i myszą. Tego typu sprzęt będzie unikatowy dla środowiska Windows 8, bo ani iOS, ani Android nie są przystosowane do obsługi klasycznymi urządzeniami wskazującymi. Z ciekawszych propozycji warto wspomnieć: netbooki z odpinanymi ekranami, których można używać jak tabletów, większe i mocniejsze tablety z procesorami Intela, które można umieścić w stacji dokującej i podłączyć w ten sposób do desktopowych urządzeń peryferyjnych, np. monitora, myszy, klawiatury czy drukarki. Pokazywane są także komputery zintegrowane z monitorem, wzorowane na modelu iMac, dodatkowo wyposażone w ekran dotykowy. Te urządzenia akurat nie są nowością, ale po raz pierwszy zyskają oprogramowanie, które sprawi, że będą użyteczne.

Z informacji płynących ze strony Microsoftu wynika, że firma chciałaby widzieć ekrany dotykowe we wszystkich komputerach projektowanych pod kątem nowego systemu. Kwestia dotykowej obsługi zwykłych komputerów budzi jednak kontrowersje. Jest to naturalny sposób interakcji z małymi urządzeniami trzymanymi w dłoni, lecz obsługa dotykowa pionowych powierzchni jest niewygodna, bo wymaga trzymania rąk w powietrzu.

Lepsza obsługa sprzętu

Windows 8 to nie tylko wsparcie dla nowych typów urządzeń i nowych sposobów interakcji, ale także poprawiona obsługa sprzętu. Brzmi to nieprawdopodobnie, ale Microsoftowi udało się znacznie obniżyć wymagania sprzętowe w stosunku do Windows 7 i Visty. Windows 8 działa sprawnie na netbooku z 1 GB RAM-u oraz procesorem Intel Atom, zużywając mniej zasobów niż Windows 7. Po zainstalowaniu Windows 8 zużycie pamięci spadło z 400 MB do 280 MB, a obciążenie procesora działającymi w tle usługami z 5 proc. do 1 proc.

System ma wspierać natywnie USB 3.0. Zniknie także ograniczenie pojemności dysku, z jakiego Windows może startować. Dotąd były to 2 TB, teraz 2056 TB.

Szybszy start

Szybszy ma być start Windows, w szczególności na ultrabookach. Taki komputer ma być gotowy do użycia po 8–10 sekundach, a ze stanu hibernacji ma się wybudzać w czasie, jaki zajmuje podniesienie klapy. Windows ma także nowe funkcje oszczędzania energii. Jeśli aplikacja jest uruchomiona, ale nie ma żadnych zadań do wykonania, system automatycznie ją usypia, żeby nie zużywała niepotrzebnie baterii.

Razem z systemem Windows 8 w pececie zadebiutuje funkcja znana z komórek: odświeżenie systemu. Po jej aktywowaniu nastąpi zresetowanie wszystkich opcji do stanu po instalacji systemu, usunięcie zainstalowanych programów, przy jednoczesnym zachowaniu plików użytkownika.

Można też zresetować cały komputer, usuwając z niego wszystkie dane, co przywraca maszynę do stanu fabrycznego. Dla zaawansowanych użytkowników jest też opcja zapisania stanu komputera po instalacji systemu i aplikacji.

Sklep z programami

Ważnym elementem nowych okienek będzie sklep z aplikacjami Windows Store. Już wiadomo, że będzie to jedyne źródło oprogramowania dla interfejsu Metro. Podobnie jak aplikacje na ipada, będą one przechodziły weryfikację, co ma zagwarantować, że do tabletów z Windows 8 nie przedostanie się niestabilne oprogramowanie ani wirusy.

W sklepie będzie można także znaleźć programy dla interfejsu okienkowego. Jednak nie będą one instalowane tą drogą. Windows Store będzie pełnił funkcję katalogu z opisami i odnośnikami do pobrania pliku instalacyjnego z witryny producenta.

Szykować się do zmiany?

Nowy Windows można będzie uruchomić na starszych pecetach. Jedynym wymogiem jest akceleracja 3D niezbędna dla interfejsu Metro, ale to już jest standardem od kilku lat. Czy warto? Mimo że interfejs Metro wypada olśniewająco, pamiętajmy że pożytek z niego tym większy, im bardziej komputer będzie przypominał tablet. Wciąż mało wiadomo o udogodnieniach w pracy z klasycznym interfejsem Windows. Pojedyncze informacje o nowościach i ulepszeniach pozwalają jednak mieć nadzieję, że Microsoft, tworząc Windows 8, nie zapomniał o potrzebach użytkowników klasycznych pecetów.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto