Za ciepłe chłodzenie
|
|
Oczywiście powody mogą być też inne: niepoprawny sposób mocowania radiatora lub po prostu fatalna jakość pasty termoprzewodzącej. Parametry pasty nie są niezmienne. Pogarszają się wraz z upływem czasu, czego wynikiem jest wyższa temperatura procesora. Niektóre pasty po pewnym czasie całkowicie wysychają na kruchą warstwę i zupełnie przestają spełniać swoją rolę. Dlatego co jakiś czas trzeba usunąć z procesora starą pastę i nanieść nową jej warstwę. Naturalnie czas utraty właściwości termoprzewodzących jest zróżnicowany w zależności od rodzaju pasty. Droższe pasty z reguły utrzymują swoje własności przez wiele lat.
Konserwując od czasu do czasu zestaw chłodzący, zapewnisz cichszą pracę swojego komputera i słabsze nagrzewanie się procesora. Taka konserwacja jest stosunkowo prosta i nie wymaga specjalistycznego sprzętu.
Wyłącz komputer i odłącz od niego wszystkie przewody. Następnie w tylnej części odkręć śruby mocujące zewnętrzną pokrywę obudowy, po czym ją zdejmij. Jeśli masz obudowę typu tower (ustawianą pionowo), ułóż ją płasko na biurku – dzięki temu będziesz miał lepszy dostęp do radiatora.
Odnajdź radiator procesora. Z reguły mieści się tuż pod prostokątnym, metalowym zasilaczem komputera.
W pobliżu zestawu chłodzenia odszukaj złącze zasilania wentylatora i odłącz je.
W przypadku procesorów Intela (ze złączem LGA775) odszukaj cztery zatrzaski mocujące zestaw chłodzący. W szczelinę jednego z nich wsuń końcówkę płaskiego śrubokrętu i przekręć go zgodnie ze wskazaniami strzałki na zatrzasku. W ten sposób zwolnij wszystkie cztery zatrzaski.
Chwyć palcami kolejno każdy zatrzask i pociągnij go do góry. Następnie zdejmij zestaw chłodzenia z procesora.
Suchą szmatką wytrzyj ze spodu radiatora oraz powierzchni procesora starą pastę termoprzewodzącą. Następnie zwilż szmatkę spirytusem lub płynem typu WD-40 i jeszcze raz przetrzyj te elementy.
Płaskim śrubokrętem podważ jeden zatrzask wentylatora i przesuń go tak, by się zablokował na żeberkach radiatora.
Podobnie postąp z drugim zatrzaskiem, trzymając palcem zdjęty poprzednio, by nie zsunął się do swojego pierwotnego położenia. Jeśli już podważysz obydwa zatrzaski, zdejmij wiatrak z radiatora.