Za kierownicą miniatury
Fotomontaż daje niemal nieograniczone możliwości łączenia wielu zdjęć. W tej części kursu pokazujemy, jak umieścić ludzką postać w miniaturowym modelu auta i jak stworzyć ciekawą scenerię dla takiego ujęcia.
Niespełnione marzenia można zrealizować w programie graficznym. Jeśli kiedyś chciałeś zasiąść w samochodzie z poprzednich dekad, możesz to zrobić, stosując technikę łączenia kilku zdjęć. W naszym warsztacie wykorzystaliśmy zdjęcie miniaturowego modelu auta umieszczonego na białej kartce papieru. Za kierownicą samochodu posadziliśmy kilkuletnią dziewczynkę, której zdjęcie zostało zrobione w podobnych warunkach – na białym tle. Podczas robienia zdjęć ważne jest zachowanie perspektywy i utrzymanie podobnego oświetlenia i cieni, tak aby rezultat fotomontażu wyglądał realistycznie. Osobie, której robisz zdjęcie, warto dać przedmiot przypominający kształtem kierownicę – możesz go albo idealnie wkomponować w ujęcie, albo podmienić, wykorzystując kierownicę miniaturowego auta. Na koniec warto dodać odpowiednie tło, które posłuży za klimatyczną scenerię zdjęcia.
Jak uczynić kogoś kierowcą zabytkowego auta
Podpowiadamy: jeżeli wybierzesz pojazd pozbawiony dachu, znacznie ułatwi ci to pracę nad fotomontażem. W warsztacie pokazujemy, jak nałożyć na siebie dwa zdjęcia i ukryć widoczność niepotrzebnych elementów, posługując się maskami warstw i ścieżkami.
Krok 1
Uruchom GIMP-a i z menu Plik wybierz opcję Otwórz. W otwartym oknie Otwarcie obrazu wskaż na dysku zdjęcie pojazdu, w naszym przykładzie auto.jpg, i kliknij przycisk Otwórz.
Krok 2
Z przybornika wybierz narzędzie Ścieżki i starannie obrysuj krawędzie auta. Dla zwiększenia wygody na czas rysowania ścieżki warto zwiększyć widoczność obrazu w polu roboczym do poziomu 200–300 proc. W naszym przykładzie obrysowane auto wygląda tak:
Krok 3
Wczytaj teraz zdjęcie z postacią, którą chcesz umieścić za kierownicą swojego pojazdu. W tym celu z menu Plik wybierz opcję Otwórz jako warstwy i w otwartym okienku wskaż odpowiednie zdjęcie, w naszym przykładzie kierowca.jpg, i kliknij Otwórz. Jeśli pojawi się komunikat o innym profilu kolorów, zaakceptuj konwersję, naciskając Przekonwertuj.
Krok 4
Aby ułatwić sobie dopasowanie postaci na zdjęciu do miniaturowego pojazdu, zmień Tryb wczytanej warstwy na Mnożenie, a następnie wybierz z przybornika narzędzie Skalowanie i przeskaluj fotografię, przytrzymując wciśnięty klawisz Ctrl w celu zachowania proporcji zdjęcia. Jeśli twoje zdjęcie dodatkowo wymaga modyfikacji perspektywy lub nachylenia, zmodyfikuj je za pomocą narzędzi Perspektywa i Nachylenie.
Krok 5
Na koniec, posługując się narzędziem Przesunięcie, dopasuj położenie przeskalowanego zdjęcia w taki sposób, aby postać w kadrze znalazła się w odpowiednim miejscu „za kierownicą”. W naszym przykładzie efekt wygląda tak:
Krok 6
Zmień Tryb warstwy z postacią na Zwykły i, ponownie posługując się narzędziem Ścieżki, starannie obrysuj kontury postaci. Jeśli podobnie jak w naszym przykładzie na zdjęciu widać np. fotel, pomiń go podczas zaznaczania postaci. Nasza ścieżka wygląda tak:
Krok 7
Mając wciąż wybrane narzędzie Ścieżki, w zakładce Opcje narzędzia kliknij przycisk Zaznaczenie ze ścieżki.
Krok 8
Następnie kliknij prawym przyciskiem warstwę z postacią i wybierz z menu Dodaj maskę warstwy. W otwartym okienku, w sekcji Początkowa maska warstwy, wskaż Zaznaczenie i kliknij Dodaj. Na koniec usuń zaznaczenie, naciskając Ctrl+Shift+A.
Krok 1
Na początku wykonaj duplikat warstwy z dziewczynką i wyłącz jej widoczność. W okienku warstw wybierz zakładkę Ścieżki, a następnie kliknij prawym przyciskiem ścieżkę zawierającą obrys auta i z menu wybierz Ścieżka na zaznaczenie.
Krok 2
Wróć do zakładki z warstwami i zaznacz prostokąt z widoczną maską warstwy przy zdjęciu z postacią. Następnie z przybornika wybierz narzędzie Pędzel i, upewniwszy się, czy masz wybrany czarny kolor jako pierwszoplanowy, zamaluj fragment postaci, który powinien być niewidoczny, tak jakby schowany wewnątrz auta. W naszym przykładzie efekt wygląda tak jak poniżej.
Krok 3
Teraz musisz odkryć niepotrzebnie zamazane elementy – w naszym przykładzie był to fragment ramienia dziewczynki. W tym celu kliknij prawym przyciskiem maskę warstwy, która ma wyłączoną widoczność i wybierz opcję Maska na zaznaczenie. Zmieniwszy kolor pędzla na biały, zaznacz maskę widocznej warstwy i zamaluj powierzchnię, którą chcesz odkryć:
Krok 4
Teraz należy odkryć elementy widoczne za szybą. Aby zachować efekt półprzezroczystości, mając zaznaczony pędzel, w zakładce Opcje narzędzia przesuń suwak Krycie do wartości 60 i na masce warstwy zamaluj białym pędzlem elementy do odkrycia. W naszym przykładzie efekt wygląda tak:
Krok 5
Nasze zdjęcie wymaga jeszcze poprawienia włosów dziewczynki, które były zasłonięte przez oparcie fotela, a teraz są źle przycięte. Aby „naprawić” fryzurę, wykorzystaliśmy z przybornika narzędzie Klonowanie i niestandardowe pędzle. Efekt wygląda tak:
Tworzenie scenerii
Zanim przystąpisz do tej części ćwiczenia, poszukaj w sieci zdjęcia, które posłuży jako tło dla twojego ujęcia. Fotografię możesz znaleźć za pomocą wyszukiwarki Google lub w bankach zdjęć takich jak http://sxc.hu, http://fotolia.pl czy http://123rf.com. Możesz też samodzielnie wykonać odpowiednie zdjęcie.
Krok 1
Zanim przystąpisz do nakładania tła, zapisz pracę zawierającą warstwy jako osobny plik, do którego będziesz mógł wrócić w razie chęci dokonania poprawek. W tym celu z menu wybierz opcję Zapisz, w otwartym okienku nadaj nazwę swojemu projektowi, np. auto.xcf, i kliknij Zapisz.
Krok 2
Teraz połącz wszystkie widoczne warstwy, aby uzyskać jedną warstwę główną. Aby połączyć warstwy, klikaj kolejno na każdej prawym przyciskiem myszy i wybieraj z menu Połącz w dół. Nie kasuj warstwy z postacią, której widoczność jest ciągle wyłączona.
Krok 3
Z menu Plik wybierz Otwórz jako warstwy i wskaż na dysku plik, który posłuży za scenerię, w naszym przykładzie tlo.jpg, i kliknij Otwórz.
Krok 4
Przesuń warstwę tła pod warstwę z autem i postacią, a warstwie z pojazdem zmień tryb na Mnożenie. Efekt wygląda tak jak niżej:
Krok 5
Wykonaj duplikat warstwy z autem. Następnie kliknij prawym przyciskiem niewidoczną maskę warstwy z postacią i wybierz z menu Maska na zaznaczenie.
Krok 6
Przejdź do zakładki Ścieżki, kliknij prawym przyciskiem warstwę z konturem pojazdu i wybierz opcję Dodaj do zaznaczenia.
Krok 7
Wróć do zakładki z warstwami, kliknij prawym przyciskiem duplikat warstwy z pojazdem i naciśnij Dodaj maskę warstwy, po czym w okienku wybierz Zaznaczenie. Na koniec zmień Tryb warstwy na Zwykły i usuń zaznaczenie, naciskając Ctrl+Shift+A. Efekt końcowy wygląda tak jak poniżej.
Pamiętaj, aby pracę z tłem zapisać pod inną nazwą i nie nadpisać pliku zawierającego warstwy – dzięki niemu możesz edytować detale.