Opisy wybranych darmowych antywirusów dla systemu Android
1. miejsce - Mobile Security & Antivirus
Zwycięstwo programu firmy Avast to zasługa nie tylko świetnego silnika wykrywającego wszystkie zagrożenia, ale też bezproblemowego działania oraz bardzo ładnego interfejsu (w języku polskim). Program nie jest idealny. W jego darmowej wersji zabrakło między innymi możliwości tworzenia kopii zapasowej zdjęć, filmów i aplikacji oraz możliwości zaszyfrowania danych. Avasta można uaktualnić do wersji Premium za 49 zł rocznie i w ten sposób zwiększyć jego możliwości.
PLUSY:
- Doskonała skuteczność
- Polski interfejs
- Dużo funkcji
MINUSY:
- Brak kontroli rodzicielskiej
- Brak backupu danych
- Brak szyfrowania danych
2. miejsce - NQ Mobile: Mobile Security
Mało znana firma NQ Mobile stworzyła najbardziej rozbudowany pakiet bezpieczeństwa, jaki możemy znaleźć w naszym teście. Jego skuteczność jest stuprocentowa, a w czasie pracy wywołał tylko jeden fałszywy alarm. Ponadto został wyposażony w niemal wszystkie funkcje, jakie powinno zawierać porządne oprogramowanie ochronne. Zabrakło tu jedynie szyfrowania danych. O przegranej z Avastem z miejsca pierwszego zdecydował brak języka polskiego.
PLUSY:
- Doskonała skuteczność
- Ogromne możliwości
- Intuicyjny intefejs
MINUSY:
- Brak języka polskiego
- 1 fałszywy alarm
- Brak szyfrowania danych
3. miejsce - Comodo Mobile Security
Pakiet bezpieczeństwa stworzony przez Comodo to wyjątkowo rozbudowane oprogramowanie. W zwycięstwie w teście przeszkodziła mu mniejsza niż u konkurencji skuteczność wykrywania zagrożeń. Comodo jako jeden z nielicznych programów oferuje możliwość zdalnego zrobienia zdjęcia osobie używającej skradzionego urządzenia mobilnego. W tym celu posługuje się spreparowanym SMS-em. Program jest dostępny w polskiej wersji językowej.
PLUSY:
- Wysoka skuteczność
- Polski interfejs
- Brak fałszywych alarmów
MINUSY:
- Brak kontroli rodzicielskiej
- Brak ochrony w sieci
- Brak szyfrowania danych
5. miejsce - Avira: Free Android Security
Ze względu na bardzo dobrą jakość swojego oprogramowania stworzonego z myślą o komputerach osobistych Avira była jednym z faworytów naszego testu. Okazała się jednak tylko średniakiem na rynku mobilnym. Co prawda skuteczność tego programu wynosiła 100 proc., jednak brak języka polskiego oraz wielu ważnych funkcji znacznie obniżył jego ocenę. Niewątpliwą zaletą programu jest interfejs, dzięki któremu aplikacji używa się z ogromną przyjemnością.
PLUSY:
- Doskonała skuteczność
- Intuicyjny interfejs
- Brak fałszywych alarmów
MINUSY:
- Brak wielu istotnych funkcji ochronnych
- Wymaga rejestracji