Cebulkowa sieć w Firefoksie
Usługa Tor najlepiej działa z przeglądarką Firefox. Korzystanie z tej aplikacji zalecają także autorzy usługi. Jeżeli zainstalowałeś wtyczkę do Firefoksa według kroków w warsztacie „Instalacja usługi TOR”, usługa zostanie zaimplementowana w programie. Oto, jak z niej korzystać.
Po zainstalowaniu dodatku powinieneś
ponownie uruchomić przeglądarkę. Na pasku u dołu okna programu zobaczysz komunikat Tor wyłączony. Oznacza to, że w danej chwili usługa jest nieaktywna.
Aby włączyć TOR, kliknij lewym przyciskiem myszy komunikat Tor wyłączony.
Komunikat zostanie zmieniony na Tor włączony,
a jego kolor będzie od tej chwili zielony. Oznacza to, że łączysz się teraz przez sieć proxy.
W analogiczny sposób wyłączasz usługę w przeglądarce.
Operator w Operze
Z sieci TOR możesz także korzystać przez przenośną wersję programu Operator, którą za darmo pobierzesz z adresu http://archetwist.com/pl/opera/anonimowo. Programu nie trzeba instalować. Uruchamiasz go, klikając ikonę OperaTor.exe.
Po chwili na ekranie monitora zobaczysz okno przeglądarki: Blank page - OperaTor.
OperyTor możesz używać na obcych komputerach, np. w kawiarence internetowej. Dobrym rozwiązaniem jest także uruchamianie przeglądarki w domu tylko w razie potrzeby. Dzięki temu nie musisz instalować nowego oprogramowania i w czasie, gdy nie potrzebujesz anonimowości, korzystać z innej (ulubionej) przeglądarki.
Zostań wolontariuszem TOR
Sieć TOR, z której będziesz korzystał, składa się także z prywatnych komputerów, przez które jest kierowany twój ruch. Możesz udostępnić swojego peceta innym internautom. Jest to całkowicie bezpieczne, chociaż z pewnością w jakimś stopniu obciąży twoje łącze (o tym możesz zadecydować sam). Swój komputer i łącze udostępnisz w sekcji Współdzielenie, zaznaczając pole obok polecenia Udostępnił moje łącze dla sieci Tor. Możesz także sam określić, w jakim celu inni użytkownicy usługi Tor mogą wykorzystywać twoje łącze i komputer. Ustawienia znajdziesz w sekcji pokazanej powyżej na ilustracji.