Witryna wizytówka
Pierwszą część tematu numeru poświęciliśmy tworzeniu własnej strony, miniserwisu WWW, pełniące go rolę internetowej wizytówki. Tematyka serwisu jest zupełnie dowolna – ty ją określasz. Naszym zadaniem było poprowadzić cię przez wszystkie etapy zakładania własnej strony. Zaczynasz od rejestracji i ewentualnego wykupienia usługi hostingowej (czyli miejsca na serwerze, gdzie będą przechowywane dane należące do twojej strony WWW). Potem rejestrujesz domenę (w połączeniu z zakupem usługi hostingowej domenę możesz zarejestrować dosłownie za grosze). Ostatni etap to projektowanie struktury strony, na co się składa wybór odpowiedniej makiety (szablonu graficznego), ustalenie liczby stron tworzących twój serwis WWW, wpisanie treści publikowanych stron, sformatowanie tekstu i wreszcie publikację serwisu online. Żadne z tych zadań nie wymaga znajomości HTML ani języków skryptowych. Nie będzie programowania – korzystasz z prostych w obsłudze kreatorów WWW.
Galeria fotografii
Chcesz się pochwalić karnawałowymi wojażami, pokazać rodzinie i znajomym zdjęcia ze wspólnej imprezy, a może po prostu zaprezentować światu swoje zdjęcia, które uważasz za interesujące? Bez względu na to, w jakim celu tworzysz galerię, naszym zadaniem jest ułatwić ci publikację zdjęć w internecie, bez potrzeby zapychania skrzynki pocztowej plikami zdjęć. Twoim – zapełnienie internetowej galerii interesującymi fotografiami.
Z artykułu dowiesz się, jak zarejestrować konto w popularnym serwisie prowadzącym internetowe galerie użytkowników i jak z niego korzystać.
Krok po kroku poprowadzimy cię także przez proces przygotowania zdjęcia do publikacji w internecie, jak również samego zamieszczania fotografii w serwisie.
Dzięki internetowej galerii nie tylko udostępnisz innym swoje fotografie, ale dowiesz się także, jak są przez innych postrzegane. Umożliwia to system komentarzy zintegrowany z galerią online.
Osobisty blog
Blogi to obecnie bardzo modna forma wypowiedzi. Niektórzy blogerzy urządzili się na tyle dobrze, że żyją wyłącznie z blogowania.
Dzięki naszemu artykułowi poznasz podstawy tworzenia internetowych pamiętników. Proponujemy, byś założył blog oparty na bardzo popularnym oprogramowaniu blogerskim – WordPressie. Pokazujemy, jak przeprowadzić operację rejestracji konta w serwisie udostępniającym blogi oparte na tym oprogramowaniu.
Znajomość WordPressa przyda ci się, gdy w przyszłości będziesz chciał przenieść blog na własną stronę, pod własną domenę.
Tymczasem dzięki naszym wskazówkom dowiesz się szczegółowo, jak zarządzać treścią na blogu, jak publikować nowe wiadomości, przyporządkować im określone słowa kluczowe, które ułatwią późniejsze przeszukiwanie bazy wiadomości i odnajdywanie konkretnych postów blogerskich. Dowiesz się też, jak tworzyć i edytować kategorie tematyczne, w których ramach będziesz publikował posty.
Forum dyskusyjne
Ostatnia część tematu numeru jest poświęcona zakładaniu własnego forum dyskusyjnego. Dzięki dostępnym w internecie serwisom usługowym, specjalizującym się w utrzymywaniu forów prowadzonych przez zarejestrowanych użytkowników, możesz w bardzo prosty sposób założyć forum na dowolny, interesujący cię temat.
Na swoim forum ty będziesz administratorem, będziesz więc odpowiadał za treści poszczególnych tematów, będziesz mógł przydzielać uprawnienia zaproszonym użytkownikom, a także decydować, które tematy mają pozostać ukryte, a które będą publicznie dostępne.
Zwracamy uwagę, że możesz być „wszechmocnym adminem” i nie musisz być ani informatykiem, ani programistą.
Krok po kroku poprowadzimy cię przez proces rejestracji konta na serwisie prowadzącym fora. Następnie pokażemy, jak publikować i zarządzać treścią forum, użytkownikami, a także jak dopasować wygląd forum, wybierając jeden z wielu dostępnych szablonów graficznych.