A A A

Zamiast Gadu-Gadu

PC Format 03/2010
Najnowsze Gadu-Gadu to nie tylko komunikator, ale rozbudowana aplikacja internetowa. Czy jednak potrzebujesz tylu funkcji? Możesz mieć kontakt ze znajomymi bez zbędnych dodatków. Skorzystaj z innego komunikatora. [Agnieszka Serafinowicz]

Artykuł przygotowaliśmy z myślą o użytkownikach komunikatora Gadu-Gadu, którzy korzystają z tej sieci, mają w niej swoich znajomych, ale nie chcą używać mnóstwa dodatków z najnowszej wersji GG. Zakładamy, że masz już własny numer GG. Zacznij od wyeksportowania listy kontaktów. Jeżeli nie wiesz, jak to wykonać za pomocą aktualnego, oficjalnego klienta Gadu-Gadu 10, zapoznaj się z treścią ramki „Eksport kontaktów z Gadu-Gadu”.

Eksport kontaktów z Gadu-Gadu

Zanim przesiądziesz się na jakikolwiek alternatywny program do obsługi GG, warto wyeksportować – jeszcze z oryginalnego programu klienckiego Gadu-Gadu – swoją aktualną listę kontaktów. Oto jak to zrobić, korzystając z funkcji eksportu zawartej w najnowszej wersji programu GG 10.


Zakładamy, że program GG 10 jest już uruchomiony. Jeżeli nie, uruchom go. W oknie głównym komunikatora rozwiń menu Kontakty i wybierz z niego pozycję Eksportuj kontakty do pliku.



W oknie Zapisz listę kontaktów do pliku wybierz docelowy folder zapisu, zmień ewentualnie nazwę zapisywanego pliku (domyślnie tworzona nazwa jest połączeniem słowa „Kontakty” i twojego numeru GG, więc może się przydać, gdy zapomnisz numeru). Kliknij Zachowaj, by zapisać plik we wskazanym przez ciebie folderze na dysku.

Projekt WTW – udany, prosty i funkcjonalny zamiennik

Komunikator WTW jest zgodnie z zapewnieniami twórców programem, którego podstawowym zadaniem ma być właśnie komunikacja. Użytkownik korzystający z programu WTW może łączyć się z sieciami Gadu-Gadu, a także z użytkownikami komunikatora Tlen czy dowolnego komunikatora korzystającego z protokołu XMPP /Jabber. Ponieważ naszym celem jest zastąpienie Gadu-Gadu, skupimy się na funkcjach komunikatora WTW w tym właśnie zakresie. Program został w pełni przystosowany do wymogów najnowszych systemów Windows Vista i Windows 7. Oczywiście użytkownicy Windows XP również mogą z niego bez kłopotów korzystać. W chwili opracowywania tego artykułu najnowszą wersją był program WTW 0.7.61.1310. WTW znacznie rozsądniej gospodaruje pamięcią komputera. Nie dość, że zużywa jej znacznie mniej od oryginalnego klienta GG, to jeszcze na dodatek aplikacja działa dużo szybciej.

Instalacja


Instalacja programu przebiega standardowo. Po uruchomieniu instalatora (najwygodniej za pośrednictwem menu naszej płyty) po prostu potwierdzaj kolejno etapy instalacji. Nie musisz zmieniać żadnych domyślnych ustawień.


Komunikator uruchomi się automatycznie od razu po zakończeniu instalacji. Przy pierwszym uruchomieniu programu zobaczysz na ekranie okno Zarządzanie profilami, a w nim komunikat Wybierz profil. Ponieważ dopiero zainstalowałeś program, nie są jeszcze zdefiniowane żadne profile. Musisz utworzyć nowy profil. Kliknij przycisk Dodaj.


W kolejnym oknie: Dodaj profil, wypełnij jedynie pierwsze, puste pole tekstowe swoją nazwą (pseudonimem itp.), np. PCFTester. Pozostałych opcji widocznych w tym oknie nie musisz zmieniać. Zakładamy, że są ustawione tak, jak na widocznej tu ilustracji. Zatwierdź zmiany przyciskiem OK.


Powrócisz do okna Zarządzanie profilami. Tym razem będzie w nim widoczny pasek z nowo utworzonym profilem PCFTester. Zaznacz go i potwierdź wybór, klikając OK.


Po krótkiej chwili zobaczysz główne okno komunikatora WTW, a w zasobniku systemowym na pasku zadań pojawi się charakterystyczna ikona programu . Komunikator już działa, ale nie jesteś jeszcze z nikim połączony, a twoja lista kontaktów jest pusta. Czas przejść do kolejnego etapu – konfiguracji konta Gadu-Gadu w WTW.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto