Zamiast Outlooka
Po lewej stronie okna umieszczony jest panel z folderami oraz skonfigurowanymi skrzynkami. Konta pocztowe widoczne są u góry, foldery poniżej. Wybranie skrzynki powoduje zmianę zawartości folderów. U dołu panelu znajduje się Centrum powiadomień – jego kliknięcie powoduje otworzenie się dodatkowego menu zawierającego informacje o aktualnie przeprowadzanych operacjach. W tej samej sekcji jest także łącze Aplikacje, pozwalające włączyć bądź wyłączyć aplety działające w Mailbirdzie. Obsługują one dodatkowe funkcje – dysk Google, kalendarz czy zadania.
Wybranie folderu w lewym panelu spowoduje wyświetlenie jego zawartości (zwykle wszystkich wiadomości) w centralnej części okna. Po kliknięciu wiadomości, treść pojawi się po prawej stronie. Dwukrotnym kliknięciem otworzysz pocztę w nowym oknie. W tym widoku, pod przyciskiem ze strzałką skierowaną w dół, ukryte są wszystkie funkcje związane z odpowiedzią na e-mail. Wystarczy rozwinąć menu i wskazać na przykład Odpowiedz.
Aby skomponować nową wiadomość, kliknij przycisk Mailbird w lewym górnym rogu okna, a następnie wybierz polecenie Nowa wiadomość. Możesz także od razu skorzystać z ikony tworzenia poczty umieszczonej na górnym pasku programu, z prawej strony przycisku. Obok widoczny jest jeszcze jeden przycisk – służy on do wyszukiwania. Guzik pośrodku paska tytułu oznacza całą pocztę jako przeczytaną. W menu Mailbird znajduje się także polecenie Opcje. Za jego pomocą dostaniesz się do okna pozwalającego zmienić parametry pracy aplikacji:
Operacje przypisane do wiadomości uruchomisz za pomocą menu kontekstowego dostępnego po kliknięciu wybranej wiadomości prawym przyciskiem myszy. Umieszczone tu opcje pozwolą ci odpowiedzieć na e-mail, przesłać go dalej czy skopiować. Za ich pomocą oznaczysz wybranego e-maila jako spam bądź wydrukujesz treść ważnej wiadomości.