Zamiast PowerPointa
W dobrym pakiecie biurowym nie może zabraknąć funkcjonalnego narzędzia do tworzenia efektownych prezentacji. Również pod tym względem Kingsoft Office nie ustępuje rozwiązaniom Microsoftu. Za pomocą Presentation zaprojektujesz dynamiczny pokaz slajdów, dodasz do niego tło, animacje i efekty dźwiękowe. A wszystko zajmie ci nie więcej niż kilkanaście minut. Oto kilka ciekawych sztuczek, które możesz wykorzystać, tworząc swoją prezentację.
Dodawanie animowanych przejść
Łatwym sposobem na ożywienie prezentacji jest skorzystanie z jednej z wielu animacji przejścia między slajdami. Dodatkowo efekt ten możesz jeszcze uatrakcyjnić, dodając do niego któryś z dostępnych dźwięków.
Krok 1
W celu dodania animacji przejścia wskaż slajd, którego będzie to dotyczyć, a następnie z listy znajdującej się w zakładce Animation wybierz odpowiadający ci efekt, np. Uncover 3. Zwróć uwagę, że kliknięciem uruchamiasz prezentację wybranej animacji.
Krok 2
Potwierdzeniem faktu dodania animacji do slajdu jest pojawienie się obok jego miniatury gwiazdki. Aby sprecyzować dokładne ustawienia animowanego przejścia, kliknij ikonę Transition Effects. Wysunie się prawy panel narzędziowy, w którym zobaczysz listę wszystkich przejść wraz z narzędziami służącymi do ich modyfikacji.
Krok 3
Korzystając z rozwijanego menu Speed, ustaw teraz szybkość przejścia. Opcja Sound pozwoli ci określić, jaki dźwięk ma temu towarzyszyć. Jeśli chcesz, aby zdefiniowane właśnie efekty towarzyszyły wszystkim slajdom, kliknij przycisk Apply to All Slides, a charakterystyczne symbole (gwiazdki) pojawią się obok każdego slajdu. Pozostało już tylko sprawdzenie prezentacji w działaniu. W celu jej uruchomienia wystarczy naciśnięcie przycisku Slide Show.
Na płycie ponad 600 profesjonalnych szablonów!
Na naszej płycie oprócz programu zamieściliśmy ponad 600 szablonów, które pozwolą ci szybko przygotować profesjonalną prezentację. Do wyboru masz szablony m.in. z kategorii: biznes, raporty, biuro, środowisko, pory roku, życiorys, edukacja, dziecko itp.
Krok 1
Aby utworzyć nowe grupy i dodać do nich szablony z naszej płyty przejdź do domyślnego katalogu c:\Program Files\Kingsoft\Kingsoft Office\templates\1033 i utwórz tam podkatalog np. Szkoła. Następnie skopiuj do niego z naszej płyty wszystkie szablony, które są w grupie Szablony DPT i mają w nazwie pliku słowo education. W ten sam sposób utwórz inne grupy i umieść w nich odpowiednie szablony.
Krok 2
Teraz uruchom program Kingsoft Presentation, rozwiń menu główne, wybierz opcje New, New from Other Templates. Wyświetli się okno Templates z widocznymi zakładkami odpowiadającymi grupom, które przed chwilą utworzyłeś na dysku.
Krok 3
Wybierz jedną z zakładek, np. Szkoła. W polu poniżej wyświetlą się ikony reprezentujące szablony. Zaznacz jedną z nich. W polu obok wyświetli się podgląd szablonu. Aby wybrać szablon do prezentacji, kliknij przycisk OK.
Krok 4
Szablony w formacie PPT (Microsoft PowerPoint) należy najpierw otworzyć w programie Presentation (klikając dwukrotnie na pliku szablonu), a następnie zapisać w formacie DPT, wybierając w tym celu z menu głównego opcje Save As i Kingsoft Presentation Template. Tak skonwertowane szablony dodajesz do grup w sposób opisany wcześniej.
Jak wstawić wideo do prezentacji
Film potrafi przekazać znacznie więcej treści niż najlepiej opracowany tekst. Czemu więc z tego nie skorzystać podczas tworzenia pokazu slajdów? Poza tym dodanie do prezentacji ciekawego filmu zwiększy jej atrakcyjność. Pokazujemy, jak to zrobić.
Krok 1
Wskaż slajd, w którym chcesz umieścić klip wideo, po czym przejdź do zakładki i naciśnij znajdującą się tu ikonę Movie. Następnie, w wyświetlonym oknie systemowego eksploratora wyszukaj i wskaż interesujący cię film, po czym zatwierdź swój wybór przyciskiem Otwórz. W tej samej chwili na ekranie zobaczysz okno dialogowe z dwiema opcjami do wyboru – automatycznym uruchamianiem filmu w momencie wywołania wybranego slajdu – Automatically, i aktywacją klipu na żądanie – When Clicked.
Krok 2
Gdy film pojawi się już na slajdzie, możesz jeszcze dopasować jego wymiary do tekstu, zmienić położenie, a także zdefiniować kilka dodatkowych opcji. Te ostatnie są dostępne po wywołaniu prawym klawiszem myszki menu kontekstowego filmu i wybraniu w nim pozycji Edit Movie Object. W oknie, które się wyświetli, znajdziesz ustawienia odtwarzania, głośności, oraz opcję wyświetlania filmu na pełnym ekranie.
Konwertowanie prezentacji do formatu PDF
Program Kingsoft Office 2013 ma wbudowany konwerter, umożliwiający zapisanie stworzonej prezentacji w popularnym formacie PDF w celu pokazania jej innym osobom. Pozwoli to również zabezpieczyć pokaz slajdów przed niepożądaną zmianą formatu.
Krok 1
Aby wyeksportować swój aktualnie otwarty dokument do formatu PDF, kliknij ikonę Presentation, po czym z rozwiniętego menu poleceń wybierz kolejno opcje: Save As, Export to PDF.
Krok 2
W wyświetlonym oknie eksportu nie musisz nic zmieniać. Domyślne ustawienia pozwolą przekonwertować wszystkie slajdy umieszczone w prezentacji. Jeśli jednak chciałbyś sam określić, które slajdy mają zostać wyeksportowane do nowego pliku, zaznacz pole Slides i podaj ich numery. Zatwierdź wszystko za pomocą przycisku OK.
Krok 3
Na ekranie pojawi się niewielkie okno informujące o postępie eksportu. W zależności od konfiguracji sprzętowej i wielkości konwertowanej prezentacji proces ten może trwać kilka bądź kilkanaście sekund. Po jego zakończeniu kliknij przycisk Open File, aby otworzyć nowo utworzony plik PDF.