Podsumowanie testu
Aż 8 z testowanych urządzeń uzyskało wynik bardzo dobry. I każde można polecić jako dobry zakup.
Wyposażenie
Wszystkie testowane smartfony mają ciekawy design, a obudowa wielu jest wykonana z aluminium, np. w Nokii N8 (która ma jednak wadę – wystający z obudowy obiektyw aparatu). Jedynie Motorola Defy wykonaniem przywodzi na myśl smartfony ze średniej półki.
Ważnym elementem wyglądu jest faktura obudowy. Nadużywanie elementów błyszczących może wygląda atrakcyjnie, ale taki smartfon bardzo łatwo się brudzi.
Elementem, który mocno różnicuje smartfony, jest ekran. Najlepszy wyświetlacz – Super AMOLED – ma Smasung Galaxy S. Ekran ma znakomite kolory, bardzo głęboką czerń i najlepsze na rynku kąty widzenia. Niewiele ustępują mu ekrany AMOLED, które znajdziesz w Nokii N8 i HTC Desire.
Obsługa
Procesor 1 GHz to nie zawsze klucz do wzorowej płynności działania telefonu, np. w Xperii X10 płynność animacji interfejsu jest zaledwie dobra. Ktoś, dla kogo ten element jest istotny, powinien wybrać Samsunga lub któryś z modeli HTC z systemem Windows.
Klawiatura ekranowa w większości testowanych smartfonów to element, do którego nie można mieć większych uwag. W przypadku słownika jest podobnie, choć można spotkać źle działającą funkcję autouzupełniania, np. Motorola Defy. W smartfonach z systemem Windows Phone brakuje polskiego słownika (język interfejsu to angielski).
Funkcje
Różnice w wykonaniu i działaniu klienta poczty elektronicznej, odtwarzacza multimediów czy kalendarza w poszczególnych smartfonach są minimalne. Przeglądarki internetowe różni tylko jeden, lecz bardzo ważny, szczegół – obsługa technologii flash. Elementy tego typu wyświetlane są w Nokii N8, HTC Desire i Motoroli Defy. Musisz jednak pamiętać, że ich pojawienie się na ekranie obniża płynność działania telefonu.
W kwestii synchronizacji z usługami sieciowymi królują Samsung Galaxy S i HTC Desire. Podłączysz w nich wszystkie podstawowe usługi Google’a, a także serwisy społecznościowe Twitter i Facebook. Najlepszą aplikację do komunikowania z sieciami społecznościowymi ma natomiast Xperia X10, w której cały interfejs zintegrowano ze społecznościówkami – najnowsze wpisy widzisz od razu po włączeniu ekranu. Nokia, niestety, nie ma możliwości synchronizacji z Facebookiem ani Google’em, za co dostaje duży minus.
Pod względem jakości wykonywanych zdjęć bezkonkurencyjna okazała się Nokia N8. Nic dziwnego, smartfon ma matrycę o rozdzielczości 12 Mpix i lampę błyskową. Niewiele ustępuje mu aparat z Xperii X10. Jakość zdjęć wykonywanych przez pozostałe smartfony jest przeciętna.
Więcej urządzeń potrafi kręcić dobrej jakości filmy w rozdzielczości HD przy zachowaniu płynności nagrywania 25 klatek na sekundę.
Porównaj z iPhone’em
Podczas testu każdego nowoczesnego smartfonu automatycznie nasuwają się porównania do iPhone’a. Czwartej wersji telefonu Apple’a nie zamieściliśmy w zestawieniu z prostego powodu. iPhone 4 wciąż pozostaje urządzeniem bardzo, bardzo drogim – średnio dwa razy droższym od dowolnego z testowanych smartfonów. Podajemy wynik osobnego testu iPhone’a 4 16 GB:
ocena końcowa: jakość: 4,56
ocena końcowa: jakość/cena: 3,71