Najnowsze smartfony oferują funkcję rozpoznawania mowy, pozwalając na rejestrowanie głosu i transkrypcję w czasie rzeczywistym. Aby skorzystać z tej funkcji, wystarczy, że będziesz miał połączenie z internetem. Co więcej, możesz również tworzyć nawet „mówione” wiadomości SMS czy e-maile.
Zanim zaczniesz korzystać
Technologie rozpoznawania mowy nie są doskonałe, zwłaszcza jeśli chodzi o język polski. Przede wszystkim nie stosuj tzw. wypełniaczy. Jeśli często mówisz „yyy”, „hmm” albo powtarzasz niektóre wyrazy czy tworzysz bardzo długie zdania – wszystko to zostanie zamienione na tekst i zarejestrowane. W efekcie twoja wiadomość będzie wyglądać źle i przed wysłaniem będziesz musiał ją edytować.
Do aplikacji w telefonie nie możesz mówić tak swobodnie, jak do przyjaciela. Poniższe zalecenia pomogą ci tworzyć dobrej jakości wiadomości bez błędów:
1. Nie zaczynaj bez planu. Zanim coś powiesz, przemyśl w głowie, co chcesz przekazać. Dzięki temu na pewno podyktujesz najważniejsze informacje i nie będziesz błądzić myślami w trakcie wypowiadania słów.
2. Mów tak, jak piszesz. Kiedy ludzie piszą, zwykle używają więcej słów niż wtedy, gdy chcą wypowiedzieć tę samą wiadomość na głos. Intuicja podpowiada, że trzeba dodać parę słów do tekstu pisanego, aby nadać mu jasności i stworzyć taki przekaz, który będzie zrozumiały dla każdego. Staraj się zatem mówić tak, jak piszesz. Wystrzegaj się slangu, półzdań, przerw i nieprawidłowej gramatyki.
3. Mów jak prezenter telewizyjny. Staraj się wypowiadać każde słowo bardzo wyraźnie, głośno i z emocjami. Nie musisz mówić jak robot, za to uzyskasz o wiele lepsze efekty, jeśli postarasz się mówić jak spiker radiowy. Przećwicz to kilka razy, a przekonasz się, że to wcale nie jest takie trudne.
4. Używaj krótkich zdań (im mniej złożone, tym lepiej). Jeśli tworzysz długie, rozwlekłe zdania, wówczas aplikacja może je w niepożądanych momentach urywać, kończyć kropką albo przedzielać zbyt wieloma przecinkami. Nadaj klarowności całemu przekazowi. Jak? Stawiaj na zwięzłość.
5. „Wypowiadaj” interpunkcję. Tak, narzędzia do dyktowania raczej nie radzą sobie za dobrze z pauzami, przecinkami czy myślnikami. Jeśli zależy ci na poprawności językowej, wypowiadaj na głos takie wyrazy jak „przecinek” czy „kropka”. Aplikacja wstawi wtedy w odpowiednim miejscu znak interpunkcyjny.