Zanim strony zaszeleszczą
Redakcja wysyła materiały (pliki JPG oraz wydruki stron) do działu drukarni nazywanego przygotowalnią (kieruje nim Sławomir Chyliński). Tam wszystkie otrzymane pliki są otwierane w programie Adobe Photoshop (A) w celu sprawdzenia, czy strony zostały odpowiednio przygotowane do druku, np. czy mają właściwą rozdzielczość. Jednocześnie następuje porównanie zawartości plików z wydrukami. Na koniec w zaplanowanych wcześniej miejscach umieszcza się reklamy. Po upewnieniu się, że materiały spełniają wymagania drukarni, następuje tzw. impozycja, czyli projekt ułożenia poszczególnych stron na walcu drukującym (B). Strony z impozycją są drukowane na ploterze. Wydruk ze stronami ułożonymi w kolumny i wiersze (C) ocenia operator i jeśli nie budzi zastrzeżeń, plik z impozycją trafia do serwera.
Osiem gotowych cylindrów trafia do grawerowania, gdzie najpierw nacina się próbne kałamarzyki i sprawdza ich wielkość z dokładnością do jednego mikrona (A). Maszyna grawerująca pobiera z serwera plik z impozycją. Rozpoczyna się grawerowanie, czyli utworzenie w warstwie miedzi sieci kałamarzyków tworzących obraz stron do wydrukowania (B).
Do grawerowania służą głowice zakończone diamentowymi ostrzami (C), które uderzając w powierzchnię cylindra z częstotliwością 4 tysięcy razy na sekundę, tworzą zagłębienia w warstwie miedzi nałożonej na cylinder.
Na gotowy cylinder nakłada się warstwę chromu, która utwardza stosunkowo miękką miedź. Dzięki temu cylinder może posłużyć do wydrukowania nawet kilku milionów stron.
Ponieważ cylindry są wielokrotnego użytku, najpierw zdejmuje się wierzchnią wygrawerowaną warstwę z poprzedniego drukowania. Pracownicy robią to ręcznie. Jeśli w trakcie operacji powstaną nierówności, usuwają je za pomocą papieru ściernego (A).
Cylinder się czyści i odtłuszcza kwasem siarkowym, a na koniec natryskuje na jego powierzchnię warstwę soli srebra. Dzięki ostatniej substancji łatwiej jest nałożyć na cylinder warstwę miedzi, w której zostanie wykonane grawerowanie.
Warstwę miedzi nakłada się na cylinder w procesie elektrolizy – kawałki miedzi (B) o odpowiedniej klasie czystości są rozpuszczane w elektrolicie i osadzają się na powierzchni cylindra. Po miedziowaniu ocenia się twardość i chropowatość nałożonej warstwy.