A A A

Zapasowy Windows

PC Format 08/2012
Czy twój dysk i system są właściwie chronione? Warto o to zadbać, bo jeśli zdarzy się awaria, możesz utracić cenne dane. Pokazujemy, jak zabezpieczyć komputer za pomocą darmowego programu. MACIEJ PIOTROWSKI

Zabezpieczanie komputera przed skutkami awarii systemu

Wszystkie funkcje programu zostały znacząco uproszczone. Dzięki temu są przystępne nawet dla mniej zaawansowanych użytkowników. Przejrzysty i czytelny interfejs jest bardzo pomocny w zrozumieniu systemu ochrony oprogramowania.


Po ukończeniu instalacji programu i ponownym uruchomieniu systemu program jest gotowy do użytku. Włącz go, klikając na pulpicie ikonę:


Pojawi się okno programu. Aby utworzyć kopię zapasową jednego ze swoich dysków, wybierz opcję Wykonaj kopię zapasową dysku lub partycji. Uruchomisz uproszczony kreator obrazów, który szybko przeprowadzi cię przez proces konfiguracji kopii zapasowej. Kliknij przycisk  Dalej.


Z wyświetlonej listy wybierz te dyski i partycje, które mają zostać zapisane w tworzonym obrazie. Zaznacz je, stawiając obok ich nazwy znaczek. Miej na uwadze, że każdy oznaczony element zwiększa zarówno rozmiar obiektów do zapisania w obrazie, jak i wielkość samego obrazu. Program podaje jedynie szacunkowe dane odnośnie rozmiarów w specjalnej ramce mieszczącej się u dołu ekranu:


Po wybraniu tego, co ma się znaleźć w kopii zapasowej, kliknij przycisk Dalej. Otworzy się okno wyboru lokalizacji dla tworzonego właśnie obrazu. Domyślne ustawienia programu automatycznie wskażą dysk i folder, w którym zostanie zapisane archiwum. Aby zmienić docelową lokalizację pliku, przejdź do wyświetlonej listy znalezionych nośników i wybierz z niej potrzebny dysk lub partycje. Po dwukrotnym kliknięciu jego nazwy zobaczysz spis znajdujących się na nim katalogów. Możesz teraz wybrać jeden z folderów lub utworzyć nowy, klikając przycisk folder z zielonym plusem. Do zmiany nazwy archiwum służy pole Nazwa archiwum. Zwróć uwagę, że program automatycznie dostosowuje nazwę folderu docelowego do nazwy pliku.


Przed przystąpieniem do tworzenia obrazu dysku upewnij się jeszcze, że masz wystarczająco dużo miejsca na zapisanie pliku wynikowego. Niezbędne informacje znajdziesz u dołu okna. Zwróć uwagę, że program automatycznie dostosowuje nazwę folderu docelowego do nazwy pliku.


Kliknięcie przycisku Dalej rozpocznie proces tworzenia kopii zapasowej. W oknie kreatora pojawi się wówczas pasek postępu wraz z bardziej szczegółowymi informacjami o powstającym właśnie obrazie w sekcjach: Statystyka tworzenia obrazu i Szczegóły operacji.


W każdej chwili możesz przerwać całą operację przyciskiem  Zatrzymaj tworzenie obrazu. Pamiętaj jednak, że spowoduje to trwałe uszkodzenie tworzonych plików. Tym samym przywrócenie z nich danych nie będzie możliwe.


Na zakończenie pracy kreatora wyświetlony zostanie ekran informujący o pomyślnym utworzeniu pliku z kopią zapasową. Przycisk Zakończ zamknie okno, a program powróci do głównego menu. Uwaga! Choć Drive Backup 9.0 został wyposażony w technologię Hot Backup, pozwalającą na tworzenie obrazów kopii zapasowych w czasie rzeczywistym bez potrzeby ponownego uruchamiania systemu, może się zdarzyć, że taki restart będzie konieczny. Jeżeli na wybranym dysku lub partycji znajdują się aktualnie używane pliki, program poinformuje o tym stosownym komunikatem, wskazując możliwe działania. W przypadku wybrania pierwszej opcji program wznowi działanie jeszcze przed uruchomieniem systemu, wyświetlając na ekranie specjalne okno informujące o aktualnie wykonywanych operacjach.

Nośnik ratunkowy

Program Paragon Drive Backup 9.0 Free Edition umożliwia również tworzenie specjalnych, rozruchowych dysków startowych. Pozwalają one na uruchomienie komputera (w środowisku Linux lub PTS DOS) z zewnętrznego nośnika w sytuacji, gdy system operacyjny jest niezdolny do rozruchu. Dodatkowo z ich pomocą możliwe jest awaryjne zapisywanie danych z partycji dysku twardego na płyty CD, DVD lub blu-ray bezpośrednio lub w formie obrazu ISO. A w przypadku awarii systemu operacyjnego nośnik startowy umożliwi przywrócenie partycji systemowej z zapisanego wcześniej obrazu.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto