Temat numeruZarządzanie audioteką

    Zarządzanie audioteką

    Program Audials One jest wyposażony w wyjątkowo prosty w obsłudze edytor, za którego pomocą szybko usuniesz zbędne fragmenty, np. z przerywnikami nadawanymi przez niektóre rozgłośnie. W ciągu godziny aplikacja jest w stanie zapisać na dysku kilkadziesiąt utworów audio.

    Zarządzanie audioteką

    Aby nie stracić kontroli nad szybko rozrastającą się audioteką, twórcy wyposażyli program w menedżer, który pozwoli szybko uporządkować zbiory, odszukać pliki danego wykonawcy i przegrać je do przenośnego odtwarzacza MP3 lub na komórkę.

    Przycinanie i korekta utworów

    Część zapisanych utworów wymaga kosmetycznej korekty, np. wycięcia niepotrzebnych sekund na początku lub na końcu, zawierających fragmenty innych utworów. Edycji wymaga też plik rejestrowany w trybie ciągłym, którego się używa, gdy wybrana stacja nie zaznacza przerw między utworami. Audials One jest wyposażony w wygodny edytor, którym wykonasz te operacje.

    Krok 1

    Pliki wymagające korekty są oznaczone w panelu odtwarzacza ikoną z nożyczkami. Zaznacz taki plik i kliknij przycisk Cut.

    Krok 2

    Otworzy się okno edytora. Pod graficzną reprezentacją widma dźwięku są widoczne przyciski z lupką, służące do przybliżania i oddalania widoku widma. Pomogą one precyzyjnie zlokalizować moment rozpoczęcia i zakończenia utworu.

    Obraz

    Krok 3

    Przycisk Play uruchomi odtwarzanie od miejsca ustawienia kursora (biała pionowa linia). Aby przemieścić kursor, ustaw wskaźnik myszki pod linią czasu. Zmieni się on w pionową strzałkę. Kliknięcie ustawi kursor w wybranym miejscu i pozwoli odtworzyć muzykę od tego właśnie miejsca.

    Obraz

    Krok 4

    Przemieszczając kursor i uruchamiając odtwarzanie, znajdź początek utworu. Następnie przesuń linię początkową szarego prostokąta, tak aby pokryła się z kursorem oznaczającym początek utworu (im większe masz powiększenie, tym precyzyjniej to zrobisz). W ten sam sposób znajdź i oznacz końcową linią prostokąta zakończenie utworu. Kliknij przycisk Test i sprawdź, czy dobrze zaznaczyłeś.

    Obraz
    Obraz

    Krok 5

    Jeśli wszystko się zgadza, kliknij przycisk Save. W oknie Enter Track Name wpisz nazwę wycinanego utworu lub jego wykonawcę i kliknij OK. Program wytnie utwór i zapisze go na dysku. Jego nazwa trafi na listę w panelu odtwarzacza w oknie głównym Audials One.

    Obraz

    Krok 6

    Możesz też zastosować efekt płynnego pogłaśniania i ściszania dźwięku na początku i końcu wycinanego utworu. Ustaw kursor mniej więcej sekundę za zaznaczonym początkiem i kliknij ikonę Set begin fading w grupie Fade. Efekt pogłaśniania zostaje dodany.

    Obraz

    Krok 7

    Przejdź na koniec zaznaczenia i ustaw kursor na sekundę przed jego końcem. Kliknij przycisk Set end fading w grupie Fade. Efekt wyciszenia zostaje dodany. Kliknij przycisk Save and Exit. W otwartym oknie nadaj plikowi nazwę i kliknij OK.

    Obraz

    Uzupełnianie okładek i informacji o utworach

    Nie każdy ściągnięty utwór jest wyposażony w komplet informacji. Możesz te braki uzupełnić, dopisując je ręcznie do tzw. ID3 Tagów.

    Krok 1

    Zaznacz utwór w panelu odtwarzacza, np. ten, który przycinaliśmy w warsztacie powyżej. Pola w panelu podglądu nie są wypełnione. Kliknij obrazek pustego pudełka i w oknie Edit ID3 Tags uzupełnij brakujące informacje: Artist – wykonawca, Title – tytuł utworu, Album – tytuł albumu, z którego pochodzi piosenka, Year – rok wydania.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Z rozwijanej listy Genre wybierz teraz ga tunek muzyczny, do jakiego należy ten utwór. Jeśli posiadasz plik graficzny z okładką albumu, możesz go dokleić, klikając przycisk Load w lewym dolnym rogu w sekcji Cover.

    Obraz

    Krok 3

    Jeśli masz słowa piosenki w pliku TXT, możesz je załadować, klikając przycisk Load w prawym dolnym rogu w sekcji Lyrics. Gdy wszystkie pola będą już wypełnione, kliknij przycisk OK. Po powrocie do okna głównego zobaczysz informacje i okładkę płyty wyświetlone w panelu podglądu:

    Obraz

    Zarządzanie zgromadzonymi na dysku zbiorami audio

    Zalety menedżera plików docenisz, gdy twoja kolekcja przekroczy liczbę kilkuset tytułów. Przy normalnym korzystaniu z programu taką liczbę plików osiągniesz już po kilku dniach.

    Krok 1

    Kliknij zakładkę Organize, która otwiera panel menedżera plików. Następnie wybierz sposób sortowania twojej audioteki. Do wyboru masz trzy metody: według wykonawców Artists, według gatunków Genres oraz według ścieżki dostępu do poszczególnych katalogów i plików zapisanych na dysku Files.

    Obraz

    Krok 2

    Wybierając zakładkę Artists, wyświetlisz po lewej stronie listę wykonawców. Na liście pojawią się nazwiska wykonawców lub nazwy zespołów, których muzykę pobierałeś. Zaznacz jedną z nazw. Obok pojawią się tytuły albumów. Zaznaczając album lub wykonawcę, otrzymujesz poniżej listę pobranych utworów.

    Obraz

    Krok 3

    Druga metoda to sortowanie wg gatunków muzycznych. Kliknij zakładkę Genres. Podobnie jak poprzednio wyświetli się poniżej lista tym razem gatunków muzycznych. Zaznaczając jeden z gatunków, znajdziesz obok zakwalifikowanych do niego wykonawców, a na dole listę wszystkich pobranych utworów zaliczających się do wybranego gatunku.

    Obraz

    Krok 4

    Trzecia metoda sortowania to przeglądanie katalogów z zapisanymi plikami. Wybierając zakładkę Files, uzyskasz listę ścieżek dostępu do katalogów, w których program przechowuje zapisaną muzykę i wideo (patrz ramka). Wybierając jedną ze ścieżek, wyświetlisz obok listę podkatalogów oznaczonych nazwami wykonawców. Zaznaczając jego nazwę, uzyskujesz poniżej listę znajdujących się w podkatalogu plików z muzyką danego wykonawcy.

    Przegrywanie muzyki z dysku do odtwarzacza MP3

    Ostatnią fazą obsługi programu jest przeniesienie pobranej muzyki na urządzenie przenośne podłączone do portu USB komputera – odtwarzacz MP3, komórkę czy konsolę do gier.

    Krok 1

    Jak opisaliśmy w poprzednim warsztacie, uruchom menedżer plików i wybierz jedną z metod sortowania, np. Artists.

    Obraz

    Krok 2

    Pod zakładkami widoczne są dwie duże ikony, a między nimi strzałki. Lewa ikona – My PC, reprezentuje zasoby twojego komputera, prawa – Target, będzie reprezentować zasoby urządzenia zewnętrznego, np. odtwarzacza MP3.

    Obraz

    Krok 3

    W pierwszej kolejności musisz wskazać katalog docelowy na odtwarzaczu MP3, telefonie lub innym urządzeniu przenośnym. Kliknij prawą ikonę i z rozwiniętej listy wybierz opcję Choose folder. Następnie w oknie Choose Import/Export Folder wskaż literę urządzenia oraz opcjonalnie katalog, do którego będzie kopiowana muzyka. Kliknij OK.

    Obraz
    Obraz

    Krok 4

    Po powrocie do okna programu zaznacz utwory, które chcesz skopiować do odtwarzacza, kliknij przycisk ze strzałką i z rozwiniętej listy wybierz opcję Export checked files.

    Obraz

    Krok 5

    W otwartym oknie kreatora Export Media Files kliknij przyciski Dalej i Zakończ. Twoja ulubiona muzyka jest już na urządzeniu przenośnym.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie