Zasilanie - napraw to sam
Upewnij się, że jest podłączone zasilanie do komputera – listwa zasilająca jest włączona do kontaktu, kabel zasilający jest podłączony do zasilacza oraz listwy, a włącznik z tyłu komputera (w zasilaczu) jest na pewno włączony. To banalne, ale częste źródło problemów.
Jeśli mimo braku zasilania komputer na nic nie reaguje, odłącz to zasilanie. W pececie odłącz kabel zasilający, a w laptopie dodatkowo wyjmij akumulator. Odczekaj minutę, podłącz zasilanie i spróbuj włączyć komputer.
Kolejną przyczyną może być sam włącznik zasilania. W komputerze stacjonarnym łatwo to sprawdzić, naciskając włącznik bezpośrednio na płycie głównej, a jeśli go nie ma, zwierając śrubokrętem dwa styki oznaczone np. jako PWR_SW. Aby się do nich dostać, trzeba odłączyć kabelki włącznika. Uszkodzony włącznik można spróbować naprawić, wymienić albo zastąpić przyciskiem Reset. Niestety, w laptopach nie ma tak prostego sposobu na sprawdzenie włącznika.
Jeśli komputer nadal się nie uruchamia, należy się zainteresować zasilaczem. Warto odłączyć i ponownie podłączyć wtyczki zasilania płyty głównej, a jeśli to nie pomoże, tymczasowo wykorzystać drugi zasilacz. W zasadzie nie trzeba zasilać nim wszystkich komponentów – w pececie wystarczy podłączyć do niego płytę główną i spróbować włączyć komputer. Jeśli zacznie się uruchamiać, oznacza to, że zasilacz trzeba wymienić na nowy.
W pozostałych przypadkach prawdopodobnie powodem jest płyta główna, której wymiana jest kłopotliwa, bo trzeba rozebrać cały komputer (a w laptopach dodatkowo taka wymiana jest bardzo kosztowna).