A A A

Zawsze w kontakcie

PC Format 2/2009
Oferta telefonów komórkowych jest bardzo szeroka i zróżnicowana cenowo. Choć za najbardziej atrakcyjne propozycje uchodzą te od operatorów komórkowych, znacznie więcej modeli można znaleźć po prostu w sklepie. Cena będzie trochę wyższa, ale zaoszczędzimy np. na rachunkach.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie komórki

  • Wbudowany Aparat
    Kupując komórkę z wbudowanym aparatem, zainteresuj się wielkością matrycy. Aby zdjęcia wykonane taką cyfrówką miały przyzwoitą jakość, która pozwoli na ich wydrukowanie w niewielkim formacie (np. 9x13 cm), rozdzielczość matrycy powinna mieć co najmniej 3 megapiksele.
  • Odtwarzacz muzyki
    Jeśli chcesz z telefonu korzystać jak z przenośnego odtwarzacza muzyki, musisz się upewnić, czy obsługuje interesujące cię formaty audio. Aby można było komfortowo słuchać muzyki, komórka musi mieć również odpowiedniej wielkości pamięć wewnętrzną – minimum 1 GB. Funkcję tę może również przejąć karta pamięci, ale do tego celu telefon musi mieć odpowiednie gniazdo na kartę.
  • Ekran
    Ważnym elementem jest również wyświetlacz. Jego powierzchnia powinna być jak największa w stosunku do wymiarów samego telefonu. Im większa powierzchnia, tym większa powinna być również rozdzielczość. To od niej zależy, czy litery i obrazy wyświetlane na ekranie będą miały ostre krawędzie i pełne kolory.
  • Czas pracy
    Wraz z bogatszym wyposażeniem telefonu należy się spodziewać wzrostu poboru prądu, co wpływa na czas pracy urządzenia. Dane podawane przez producentów nie zawsze odzwierciedlają rzeczywistość, ponieważ najczęściej pochodzą z badań laboratoryjnych, a ponadto są to wyniki maksymalne. Praktyka wskazuje, że jeśli telefon ma baterię o pojemności 900–950 mAh, która ma działać w stanie czuwania przez około 300 godzin, to w rzeczywistości przy umiarkowanym używaniu różnych funkcji będzie ona mogła wytrzymać około 7 dni bez ładowania.
  • Ergonomia
    Liczą się nie tylko funkcje, ale również wygląd i ergonomia. Wielkość zastosowanej baterii bezpośrednio wpływa na ciężar oraz kształt obudowy. Zawsze należy sprawdzić, czy kształt telefonu, użyte materiały oraz układ klawiszy ci odpowiadają. W tym celu przed podjęciem decyzji zawsze weź telefon do ręki.
  • Łączność
    Obsługę czterech częstotliwości GSM oraz standardów 3G zapewniają telefony już ze średniej półki. Natomiast układy pozwalające na osiągnięcie najwyższych prędkości transmisji danych HSDPA (7,2 Mb/s) są instalowane w telefonach droższych. Podobnie jest w przypadku modułów sieci Wi-Fi, które występują w zaawansowanych modelach.

Komórka w cenie od 300 do 500 zł

Decydując się na zakup trochę droższego modelu telefonu komórkowego, możesz oczekiwać, że do podstawowych funkcji będzie dodane dodatkowe wyposażenie, zarówno w samym telefonie, jak i w pudełku, w którym znajdziesz np. słuchawki.

Większość telefonów ze średniej półki zapewnia funkcje pakietowej transmisji danych, którą można wykorzystywać do takich czynności, jak przeglądanie stron internetowych, sprawdzanie poczty e-mailowej, ale również wysyłanie multimedialnych wiadomości ze zdjęciami i muzyką – MMS. Telefony z tego przedziału cenowego rzadko mają szybkie połączenie transmisji danych, a natywne przeglądarki internetowe są ubogie w funkcje i często nie są w stanie wyświetlić obszernych dużych portali internetowych, jak Onet czy WP. Są przystosowane do przeglądania stron ze zmniejszoną grafiką i uproszczonym wyglądem, jak np. lajt.onet.pl.

Najczęściej obsługiwanym standardem transmisji danych w komórkach z tego przedziału cenowego jest EDGE, ale zdarzają się modele, jak np. Sony Ericsson G502 (cena 490 zł), które mogą pobierać dane z prędkością do 3,6 Mb/s w technologii HSDPA. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w telefonie tzw. telefonii trzeciej generacji – 3G, która pracuje w oparciu o inny sygnał radiowy niż to jest w przypadku GSM. Telefonia 3G ma większą przepustowość łączy, co pozwala ją wykorzystywać np. do wideopołączeń, które można wykonywać przy użyciu telefonów również z tego przedziału cenowego, jak np. w Samsung L760 za 460 zł.

Pamięć, w której można przechowywać pliki muzyczne lub zrobione wbudowanym aparatem zdjęcia, musi mieć odpowiednią wielkość. W tym przypadku od przybytku głowa nie boli. Każdej wielkości pamięć można zapełnić różnego typu danymi, ale w modelach za przystępną cenę powinna być liczona w dziesiątkach MB. Umiarkowaną pojemnością, w której zmieści się trochę muzyki, zdjęć i nie zabraknie miejsca na inne informacje, jak wiadomości SMS, MMS czy rekordy z książki kontaktów, jest 50 MB.

Elementem, który powinien się również znajdować w modelach z tego przedziału cenowego, jest gniazdo karty pamięci, stanowiące uzupełnienie pamięci wbudowanej. Telefony komórkowe, z powodu swoich niedużych wymiarów, korzystają z najmniejszych kart. Zdecydowana większość modeli ma gniazda karty microSD. Konkurencyjnych kart – Memory Stick Micro M2 używa prawie wyłącznie Sony Ericsson. Oba typy kart mają duże pojemności, sięgające nawet kilkunastu gigabajtów. Pamiętaj, że nie wszystkie telefony potrafią obsłużyć kartę każdej pojemności. Wszystkie modele wyposażone w gniazdo kart pamięci obsługują minimum 2 GB.

Z odtwarzaczem MP3 i aparatem cyfrowym

Nokia 3500 classic
Dysponując kwotą z przedziału 300–500 zł, możesz wybrać model starszy, ale lepiej wyposażony, tak jak Nokia 3500 classic. Telefon ten wszedł do sprzedaży w październiku 2007. Obecnie jest oferowany za cenę o połowę niższą niż na początku sprzedaży. Mimo mijającego czasu nadal można go zakwalifikować do solidnej klasy średniej, w której standardem wyposażenia jest aparat cyfrowy o rozdzielczości 2 Mpix, gniazdo karty pamięci oraz obsługa aplikacji i gier Java. Transmisja danych jest realizowana przez EDGE, a bluetooth umożliwia podłączenie słuchawki bezprzewodowej oraz przesyłanie danych między telefonami. Nokia 3500 classic ma odtwarzacz muzyki oraz wbudowane radio.

Ekran: 256 tys. kolorów, 128x160 pikseli, 1,8 cala
Transmisja danych: GPRS, EDGE
Wbudowany aparat: 2 Mpix, wideo
Funkcje: odtwarzacz muzyki, radio FM, Java 2.0, gniazdo karty microSD (do 2 GB), Bluetooth v2.0
Czas pracy: do 280 godz. czuwania, do 3 godz. rozmów
Średnia cena: 417 zł

PLUSY:
  • Krótki czas uruchamiania – 19 s
  • Niewielka waga
  • Radio, ale brak słuchawek w zestawie
MINUSY:
  • Mała rozdzielczość wyświetlacza

Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto