Zbiory audio pod kontrolą
Korzystając intensywnie z programu Audials One 9, zapiszesz na dysku przez kilka dni nawet kilkaset utworów audio w plikach MP3. Niektóre będą wymagały drobnych poprawek, np. wycięcia niepotrzebnych fragmentów lub uzupełnienia danych o wykonawcy danego utworu. Utrzymaniem ładu w rozrastającej się audiotece zajmie się centrum multimedialne, które również zadba o przesyłanie zebranej muzyki z dysku na przenośny odtwarzacz lub smartfon.
Uzupełnianie informacji i okładek
Nie każdy pobrany utwór jest wyposażony w komplet informacji. Możesz te braki uzupełnić, dopisując je ręcznie.
Krok 1
Zaznacz utwór w panelu odtwarzacza. W panelu informacyjnym brakuje okładki, nie wszystkie pola są wypełnione. Kliknij obrazek pustego pudełka i w oknie Edit Tags uzupełnij brakujące informacje: Artist – wykonawca, Title – tytuł utworu, Album – tytuł albumu, z którego pochodzi piosenka, Year – rok wydania.
Krok 2
Z rozwijanej listy Genre wybierz gatunek muzyczny, do jakiego należy ten utwór. Jeśli posiadasz plik graficzny z okładką albumu, możesz go dokleić, klikając przycisk Load w lewym dolnym rogu.
Krok 3
Jeśli dysponujesz słowami piosenki w pliku TXT, możesz je załadować, klikając przycisk Load w prawym dolnym rogu. Gdy wszystkie pola będą już wypełnione, kliknij przycisk Save. Po powrocie do okna głównego zobaczysz informacje i okładkę płyty wyświetlone w panelu informacyjnym. Postępując w ten sam sposób, uzupełnij pozostałe braki.
Końcowa korekta zapisanej muzyki
Utwory nagrane z internetowych rozgłośni radiowych mogą wymagać korekty. Jeśli wybrana stacja nie zaznacza przerw między utworami lub dokleja do muzyki reklamówki, wtedy trzeba będzie wyciąć kilka niepotrzebnych sekund na początku lub na końcu utworu. Posłuży do tego edytor wbudowany w Audials One.
Krok 1
Utwory wymagające korekty są oznaczone w panelu odtwarzacza ikoną z nożyczkami. Zaznacz taki utwór i kliknij przycisk z nożyczkami znajdujący się nad listą.
Krok 2
Otworzy się okno edytora. Dostępne w górnej części zakładki Track beginning i Track end pozwalają szybko przeskoczyć do fragmentów automatycznie wykrytych przez program jako początek i koniec utworu.
Krok 3
Pod graficzną reprezentacją widma dźwięku widoczne są przyciski z lupką przybliżające i oddalające widok. Służą do precyzyjnego zlokalizowania początku i końca utworu. Przycisk Play uruchomi odtwarzanie od miejsca ustawienia kursora (biała pionowa linia). Drugi przycisk odtworzy tylko fragment, na który nałożone zostały efekty łagodnego wejścia lub wyjścia.
Krok 4
Aby przemieścić kursor (biała pionowa linia), kliknij w dowolnym miejscu w obszarze widma. Pozwoli to odtworzyć muzykę od tego właśnie miejsca.
Krok 5
W nowej wersji Audials One przy większości utworów edytor automatycznie wskazuje początek i koniec utworu i samodzielnie umieszcza momenty łagodnego wejścia oraz wyjścia. Oczywiście nadal masz nad tym kontrolę i możesz skorygować automat.
Krok 6
Jeśli automatyczny wybór początku i końca utworu nie jest dostatecznie precyzyjny, wyznacz punkty samodzielnie. Kliknij zakładkę Track beginning. Naprowadź kursor na ikonę z nożyczkami, zmieni się on w łapkę. Kliknij i nie puszczając klawisza myszki, przesuń zaszarzany obszar w miejsce, gdzie powinien się łagodnie rozpocząć utwór.
Krok 7
Następnie kliknij zakładkę Track End i w ten sam sposób znajdź i oznacz zakończenie utworu. Kliknij przycisk obok Play i sprawdź, czy dobrze zaznaczyłeś. W ten sam sposób możesz zmienić długość trwania efektu. Służy do tego ikona z trójkątem.
Krok 8
Po zakończeniu edycji utworu kliknij przycisk Save. Program przytnie utwór i zapisze go na dysku. Jego nazwa trafi na listę w panelu odtwarzacza w oknie głównym Audials One.
Sprawne zarządzanie audioteką
Audials One 9 jest wyposażony w centrum multimedialne, którego zalety docenisz, gdy twoja audioteka przekroczy liczbę kilkuset tytułów. Taką liczbę plików osiągniesz już po kilku dniach średnio intensywnego korzystania z programu.
Krok 1
Zaczniemy od menedżera muzyki. W panelu widoków wybierz opcję Music. Panel zadań zostaje podzielony na trzy sekcje. Lewa górna zawiera nazwiska wykonawców lub nazwy zespołów, których muzykę pobierałeś. Gdy zaznaczysz jednego z wykonawców, w prawej sekcji wyświetlą się okładki albumów, a dolna sekcja wypełni się nazwami albumów i zapisanymi na dysku utworami.
Krok 2
Z rozwijanej listy View możesz wybrać jeden ze sposobów sortowania audioteki. Do wyboru masz kilka metod: według wykonawców, według gatunków oraz według okładek albumów.
Krok 3
Jeżeli udało ci się zarejestrować podkasty wideo, dostęp do nich uzyskasz, wybierając teraz opcję Movies and entertainment. W górnej części panelu zadań wyświetlą się nazwy kanałów, a w dolnej podkasty.
Krok 4
Jeśli nie chcesz korzystać z menedżera muzyki, masz wgląd bezpośrednio do folderów i wszystkich zapisanych w nich plików. W panelu widoków wybierz opcję All media files. W ten sposób uzyskasz listę folderów, w których program przechowuje zapisane pliki.
Krok 5
Wybierając jeden z folderów, wyświetlisz obok listę podfolderów oznaczonych nazwami wykonawców. Zaznaczając jedną z nazw, uzyskujesz poniżej listę znajdujących się w podfolderze plików z muzyką danego wykonawcy.
Kopiowanie muzyki do odtwarzacza lub smartfonu
Program Audials One 9 ma jeszcze jedną przydatną funkcję. Za jej pomocą możesz skopiować pobraną muzykę na urządzenie przenośne podłączone do portu USB komputera – smartfon lub odtwarzacz MP3.
Krok 1
Korzystając z opisu w poprzednim warsztacie, uruchom menedżer muzyki i wybierz jedną z metod sortowania, np. Artist view.
Krok 2
Kliknij przycisk Configure export widoczny nad menedżerem muzyki. Wyświetli się plansza. Musisz na niej wskazać urządzenie, na które będziesz przenosić muzykę. Połącz odtwarzacz plików MP3 lub smartform z komputerem przez port USB i w sekcji Devices for import AND export kliknij przycisk Smartphone, USB device.
Krok 3
W wyświetlonym oknie w widocznym polu wyświetli się nazwa urządzania, na które będziesz przenosić muzykę. Kliknij przycisk Next. Pojawi się kolejne okno. Kliknij w tym oknie przycisk Next. Na koniec w oknie Audials potwierdź operację przyciskiem OK.
Krok 4
Po powrocie do okna głównego wybierz w panelu zadań wykonawcę. Następnie w dolnym lewym panelu wskaż utwory, które chcesz skopiować na urządzenie przenośne. Aby zaznaczyć więcej utworów, trzymaj wciśnięty klawisz [Shift] lub [Ctrl]. Gdy je zaznaczysz, kliknij przycisk to Generic Flash Disk. Zaznaczone utwory zostaną skopiowane. Ich nazwy pojawią się w prawym dolnym panelu reprezentującym urządzenie przenośne.