Zbuduj własną stronę WWW
Jeśli chcesz sam łatwo zrobić stronę WWW, przyjdzie ci z pomocą wizualny edytor WebSite X5 2010.
Najnowsza pełna wersja programu WebSite pomoże w pięciu krokach zaprojektować stronę WWW na podstawie jednego z 40 profesjonalnych szablonów graficznych. Pliki strony zostaną automatycznie przesłane na serwer, i już po chwili będziesz miał swoją własną witrynę w sieci.
Projektowanie wyglądu strony
Pierwszy etap tworzenia strony to wybór szablonu graficznego i zmiana wyglądu nagłówka i stopki.
Krok 1
W oknie powitalnym kliknij przycisk Start. W pierwszym kroku, Wybór projektu, zaznacz opcję Utwórz nowy projekt i kliknij Dalej.
Krok 2
W drugim kroku, Ustawienia ogólne, należy wypełnić pola formularza. Jeśli masz już zarejestrowany adres strony, wpisz go w pole Adres URL witryny. W pole Słowa kluczowe wpisz jak najwięcej słów związanych z treścią twojej strony oddzielonych przecinkami. Kliknij przycisk Dalej.
Krok 3
W kolejnym etapie musisz wybrać jeden z dostępnych szablonów graficznych. W lewej części ekranu rozwiń na drzewie katalog z nowymi szablonami New Templates i kliknij jedną z wyświetlonych nazw. Po prawej stronie wyświetli się podgląd szablonu.
Krok 4
Poniżej podglądu, klikając na kolorowe prostokąty lub używając suwaka, możesz dostosować kolorystykę szablonu. Gdy zakończysz, kliknij Dalej.
Krok 5
Teraz edycja banera górnego. Kliknij ikonę Wstaw tekst. Pojawi się pole tekstowe, przejdź do sekcji Właściwości tekstu, gdzie w polu Treść możesz zmienić tekst wyświetlany w tym polu.
Krok 6
Klikając przycisk ... obok pola Czcionka, zmienisz wielkość i krój czcionki. Poniżej znajdziesz pola do zmiany kolorów czcionki oraz jej tła. Po prawej stronie w sekcji Efekty z rozwijanej listy możesz wybrać jeden z dostępnych efektów specjalnych, które uatrakcyjnią wygląd napisu. Po wybraniu efektu zaznacz pole Zastosuj efekt.
Krok 7
W sekcji Położenie i rozmiar możesz precyzyjnie określić miejsce wyświetlania tekstu na banerze. Dodatkowo przyciskiem Wstaw obraz możesz dokleić do banera dodatkowy element graficzny z pliku.
Krok 8
Gdy zakończysz edycję nagłówka, kliknij zakładkę Stopka. Mając dostęp do identycznego zestawu narzędzi, możesz zmieniać wygląd strony, dodawać tekst i grafikę. Po zakończeniu edycji tych stałych elementów witryny kliknij przycisk Dalej.
Dodajemy podstrony i ich zawartość
W kolejnym etapie zadecydujesz, z ilu podstron będzie się składała witryna, dodasz ich nazwy do menu nawigacyjnego i określisz ich kolejność.
Krok 1
Początkowo witryna składa się ze strony głównej oraz trzech podstron. Kliknij na nazwie Strona 1. Następnie kliknij przycisk Zmień nazwę i wpisz tytuł podstrony, np. Moje hobby.
Krok 2
Tak samo zmień tytuły pozostałych podstron. Możesz też dodać kolejne podstrony, klikając przycisk Nowa strona i wpisując jej tytuł. Przyciski W górę i W dół służą do zmiany kolejności elementów. Gdy zakończysz, kliknij przycisk Dalej.
Krok 3
Kolejny etap, Tworzenie strony, to podział każdej z podstron na komórki uporządkowane w kolumnach i wierszach tabeli oraz wypełnianie ich zawartością – tekstem, grafiką lub multimediami, tj. obrazem wideo, dźwiękiem albo animacjami. Każda z podstron witryny jest podzielona na cztery komórki. Przyciskami powyżej tabeli możesz wstawiać lub usuwać kolumny i wiersze.
Krok 4
Po prawej stronie widoczne są ikony reprezentujące typy obiektów, które możesz dodać do każdej z komórek. Aby dodać np. obiekt tekstowy, kliknij na ikonie Tekst i nie puszczając przycisku myszy, przeciągnij ją i upuść w obszar wybranej komórki. Zostanie oznaczona ikoną jako „tekstowa”. Jeśli chcesz, aby dany obiekt wypełniał dwie komórki, upuść jego ikonę na łączącej je linii. omórki zostaną sklejone.
Krok 5
Kliknij dwukrotnie na komórce „tekstowej”. Wyświetli się sekcja Tekst. Wpisz tutaj treść pola i sformatuj tekst. Gdy zakończysz, kliknij przycisk OK.
Krok 6
W ten sam sposób dodaj do następnej komórki obrazek – kliknij na ikonie Obraz i nie puszczając przycisku myszy, przeciągnij ją i upuść w obszar wybranej komórki. Zostanie oznaczona, jako „graficzna”. Następnie kliknij na niej dwukrotnie, aby wybrać plik graficzny (pamiętaj, aby w nazwach plików nie używać polskich znaków). W ten sam sposób w kolejnych komórkach możesz umieszczać dźwięk, wideo i animacje formatu flash.
Krok 7
Kliknij przycisk Dalej. Przejdziesz do edycji kolejnej podstrony. W górnej części wyświetli się informacja o aktualnie edytowanej podstronie, np. Bieżąca strona: Moje hobby. Postępując według wcześniejszych kroków, zaprojektuj wszystkie podstrony. Na koniec kliknij przycisk Zapisz widoczny na górnym pasku i zachowaj pracę.
Tworzenie menu i publikowanie strony w internecie
Przed tobą ostatni etap – zapiszesz projekt, następnie dostosujesz wygląd menu, sprawdzisz, jak działa witryna, i umieścisz pliki na serwerze FTP.
Krok 1
Czas na sprawdzian. Kliknij przycisk Test. Tworzona strona wyświetli się we wbudowanej przeglądarce. Przetestuj jej działanie. Gdy zakończysz, zamknij okno przeglądarki.
Krok 2
Kliknij przycisk Dalej. Kolejny etap to zmiana wyglądu menu nawigacyjnego. Kliknij ikonę Menu główne, wywołasz sekcję Styl menu głównego. Tutaj możesz zmienić wygląd paska menu. Opcje z tym związane są podzielone na trzy zakładki: Ogólne, Tekst, Grafika.
Krok 3
Modyfikując opcje, masz dostęp do sekcji Podgląd, w której na bieżąco widoczne są zastosowane zmiany. Po zakończeniu kliknij przycisk OK, a następnie kliknij przycisk Dalej.
Krok 4
Strona jest już gotowa. Teraz musisz wybrać jedną z opcji. Zaznaczając pierwszą Publikuj w internecie – przesyłasz pliki witryny na serwer FTP, drugą – pliki zostaną zapisane do wskazanego folderu na dysku lokalnym i będziesz je mógł przesłać na serwer, korzystając z dowolnego klienta FTP, np. programu Total Commander.
Krok 5
Jeśli masz już założone konto na stronie WWW, np. w darmowym serwisie Interii, www.strefa.pl, zaznacz opcję Publikuj w internecie i kliknij przycisk Dalej. W kolejnym kroku w sekcji Profil sesji wypełnij dane niezbędne do zalogowania się na serwer FTP i kliknij przycisk Dalej.
Krok 6
Wyświetli się kolejna plansza: Publikowanie witryny w Internecie, kliknij przycisk Start, wyświetli się okno z pytaniem: Czy chcesz wyeksportować witrynę do wskazanego katalogu? kliknij przycisk OK. Pliki zostaną przesłane na serwer. Wyświetli się ostatnie okno informujące o pomyślnym przesłaniu plików. Zamknij je, klikając OK. Teraz otwórz okno przeglądarki WWW, wpisz adres swojej strony i sprawdź, jak działa.