Konsultacje przez internet
Już co najmniej kilka serwisów pozwala na konsultacje z lekarzem przez internet. Jednym z nich jest www.telemedi.co, która pozwala nawiązać kontakt ze specjalistą za pomocą rozmowy tekstowej, wideo lub audio. Firma chce zapewnić pacjentom we wszystkich krajach europejskich dostęp do lekarzy online 24 godziny na dobę.
Kolejnym serwisem jest www.tourmedica.pl, prawdopodobnie jedyna w kraju usługa, która poza konsultacjami online pozwala na rezerwację zabiegów medycznych przypisanych do ponad 40 specjalizacji. W przyszłości może zresztą pojawić się ich więcej, ponieważ w parlamencie trwają prace nad regulacjami prawnymi, które w szerszym zakresie umożliwią lekarzom udzielanie porad bez konieczności bezpośredniego spotkania z pacjentem. –Już w tej chwili telekonsultacje w zakresie kardiologii czy geriatrii są faktem – mówi Dariusz Dąbek, prezes zarządu Tourmedica.pl. –Od niedawna istnieje także możliwość zdalnego wykonania badań KTG [kardiotokografia to monitorowanie czynności serca płodu – red.] u kobiet w ciąży — dodaje. Telemedycyna ma także zastosowanie
w radiologii przy przesyłaniu zdjęć i opisów badań.
W bazie serwisu Tourmedica.pl znajduje się ponad 1000 placówek medycznych, a pacjenci mają dostęp do ponad 7500 ofert. –Jeszcze parę lat temu po prostu trudno było sobie wyobrazić, że pacjenci w Polsce mogą przez internet zamówić konsultacje specjalistyczne, badania diagnostyczne oraz zabiegi i operacje — przyznaje Dąbek. Dziś jest to możliwe m.in. w przypadku chirurgii naczyniowej i plastycznej, okulistyki, ortopedii i urologii.
Rozwój telemedycyny w Polsce jest o tyle istotny, że liczba lekarzy przypadających na 1000 mieszkańców jest relatywnie mała, jeśli porówna się ją z innymi krajami. Z raportu „Health at a Glance: Europe” autorstwa międzynarodowej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wynika, że wskaźnik ten wynosi dla Polski 2,2 lekarza na 1000 mieszkańców i jest najniższym wynikiem w Unii Europejskiej – średnia to 3,4 lekarza.
Opaska mierząca parametry życiowe
SiDLY Care to niewielka opaska na rękę, która umożliwia regularną kontrolę parametrów życiowych osób chorych i starszych. Wykonana jest z elastomeru medycznego i zapewnia pomiar tętna oraz temperatury skóry, ma także przycisk SOS (można go wcisnąć w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia), detektor upadków oraz czujnik zdjęcia opaski. Dzięki temu urządzenie ułatwia zdalne opiekowanie się bliskimi. Opaska przesyła również informacje o lokalizacji chorego oraz ma możliwość przypominania o zażyciu leków w określonych godzinach. Wszelkie dane pobierane przez opaskę są następnie wysyłane pod wybrane numery telefonów oraz udostępniane w specjalnej aplikacji mobilnej oraz na platformie internetowej, dzięki czemu lekarz lub osoby bliskie mają możliwość stałego monitorowania parametrów życiowych danej osoby.