Zdjęcie jak z katalogu
Jeśli masz statyw, użyj go. Zdjęcie będzie ostre nawet przy długim czasie naświetlania, a ty będziesz miał wolne ręce. Korzystając ze statywu, użyj samowyzwalacza. Dzięki temu unikniesz poruszenia zdjęcia podczas naciskania przycisków na obudowie.
Jeżeli masz do wyboru lustrzankę i kompakt, spróbuj najpierw robić zdjęcia kompaktem, gdyż aparaty tego typu zapewniają znacznie większą głębię ostrości, ułatwiając fotografowanie z bliska. Nawet przy dużym otworze przysłony cały przedmiot będzie ostry. Aby uzyskać dużą głębię za pomocą lustrzanki, trzeba przymknąć obiektyw, co wydłuża czas naświetlania i powoduje ryzyko poruszenia zdjęcia, jeśli aparat nie jest na statywie.
Program można pobrać ze strony http://gimp-win.sourceforge.net/stable.html. Po wejściu musisz kliknąć Download. Program instaluje się bez problemu. Trzeba po prostu potwierdzać kolejne komunikaty. Po instalacji kliknij Finish w celu uruchomienia aplikacji.
Otwórz plik ze zdjęciem przedmiotu, klikając kolejno: Plik, Otwórz, a w oknie Otwarcie obrazu wskaż położenie zdjęcia na dysku. Najprostszym sposobem na uzyskanie profesjonalnego wyglądu zdjęcia jest usunięcie tła i zastąpienie go białym kolorem, co sprzyja dobrej ekspozycji przedmiotu.
Aby usunąć tło znajdujące się wokół przedmiotu, trzeba stworzyć zaznaczenie, które określi obszary, jakie chcesz zachować na zdjęciu. Gimp ma kilka narzędzi do zaznaczania. Polecamy narzędzie Ścieżka, gdyż umożliwia ono tworzenie precyzyjnych zaznaczeń oraz ich edycję, co przydaje się w wypadku przedmiotów o skomplikowanych kształtach.
Na palecie narzędzi wybierz ikonę pióro. Następnie kliknij w dowolnym miejscu na krawędzi przedmiotu. Pojawi się punkt. Po ustawieniu następnego punktu wzdłuż krawędzi wyświetli się między punktami linia ścieżki, która wyznaczy granicę odcinania przedmiotu od tła. Staraj się tak ustawiać punkty, by linia znajdowała się jak najbliżej granicy przedmiotu.
W każdej chwili możesz przerwać tworzenie ścieżki i skorygować położenie punktu. Wystarczy zaznaczyć go myszą, a następnie złapać i przeciągnąć (1). Możesz także złapać samą ścieżkę i ją zakrzywić, tak by dopasować jej przebieg do półokrągłych krawędzi przedmiotu (2).
Aby powrócić do dodawania kolejnych punktów, dwukrotnie kliknij ostatni punkt ścieżki. Aby zamknąć ścieżkę, ustaw ostatni punkt przy pierwszym. Jeśli tworząc ścieżkę ustawiłeś punkt w złym miejscu, zaznacz na palecie narzędzi w opcjach ścieżki w sekcji Tryb edycji opcję Edycja i kliknij zbędny punkt, trzymając wciśnięty klawisz [Shift]. Jeśli chcesz kontynuować tworzenie ścieżki, zaznacz opcję Projektowanie.
Gdy ścieżka będzie gotowa, kliknij w menu Zaznaczenie, Ze ścieżki, co przekształci ścieżkę w zaznaczenie. W tym momencie zaznaczony jest przedmiot, ale ponieważ chcemy usunąć pozostałą część zdjęcia, a przedmiot zachować, należy odwrócić zaznaczenie poleceniami Zaznaczenie, Odwróć.
Na końcu warto zmiękczyć krawędź zaznaczenia, bo inaczej przedmiot będzie się źle komponował z nowym tłem. Kliknij w menu Zaznaczenie, Zmiękcz. W oknie Zmiękcza zaznaczenie wpisz wartość 2 piksele i potwierdź, klikając OK.
Teraz przejdź do palety: Warstwy, Kanały, Ścieżki, Cofnięcie. Kliknij ikonę Nowa warstwa. W oknie, które się wyświetli, nic nie zmieniaj, tylko naciśnij OK. Następnie na palecie Warstwy, Kanały złap nowo utworzoną warstwę myszą i przeciągnij ją pod warstwę Tło. Następnie zaznacz warstwę Tło i z menu wybierz: Warstwa, Przezroczystość, Dodaj kanał Alfa, a następnie kolejno: Edycja i Wyczyść.
Jak widać na ilustracji, całe tło zniknęło. Usuń zaznaczenie, klikając Zaznaczenie, Nic. W palecie przejdź do zakładki Warstwy, Kanały i wyłącz widoczność utworzonej ścieżki, klikając ikonę oka.
Jeśli w pobliżu krawędzi przedmiotu zostały obszary nieusuniętego tła, zbliż widok i z palety narzędzi wybierz gumkę. W palecie opcji narzędzia wybierz z listy Pędzel końcówkę o miękkich krawędziach i delikatnie, w dużym powiększeniu usuń pozostałości tła. Wielkością pędzla możesz sterować za pomocą suwaka Skala.